| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Bezpieczeństwo > Jak używać trójkąta ostrzegawczego?

Jak używać trójkąta ostrzegawczego?


Trójkąt ostrzegawczy, podobnie jak gaśnica, jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Przydaje się on w razie awarii, a właściwie jego użycie jest w niektórych przypadkach konieczne. Podpowiadamy, jak prawidłowo korzystać z trójkąta.

Niezależnie od tego, co jest przyczyną awarii, postój samochodu należy zasygnalizować innym kierowcom po to, aby wzmogli swoją ostrożność. Takim sygnałem ostrzegawczym są przede wszystkim włączone światła awaryjne, a także właśnie trójkąt ostrzegawczy, umieszczony na drodze w odpowiedniej odległości za pojazdem.

Zobacz również: Jak ustrzec się przed wypadkiem?

To w jakiej odległości od samochodu musimy umieścić trójkąt, zależy od tego, gdzie się zatrzymaliśmy. Jeśli na autostradzie, trójkąt należy umieścić 100 metrów za pojazdem. Jeśli na drodze w terenie niezabudowanym, powinniśmy ustawić go w odległości 30 do 50 m za uszkodzonym autem, a w terenie zabudowanym sygnalizujemy postój trójkątem tylko wtedy, gdy zatrzymujemy się w miejscu niedozwolonym i ustawiamy trójkąt w odległości 1 m za samochodem.

Zobacz również: Jak odciążyć samochód?

Jeśli kontroluje nas policja i w samochodzie nie znajdzie trójkąta, możemy zapłacić mandat w wysokości od 50 do nawet 200 złotych. Jeśli zaś nie oznakujemy prawidłowo miejsca postoju w razie awarii, zapłacimy mandat w wysokości aż 300 zł. Pamiętajmy, żeby zawsze oznaczyć miejsce postoju, niezależnie od przyczyny (awaria, kolizja, wypadek).

Zawsze mamy obowiązek ostrzegania innych kierowców o zagrożeniu, a unieruchomiony na drodze pojazd właśnie jest takim zagrożeniem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »