reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Manewry > Jak prawidłowo holować uszkodzony pojazd?

Jak prawidłowo holować uszkodzony pojazd?

Gdy dojdzie do awarii samochodu, która spowoduje jego unieruchomienie jesteśmy zmuszeni do przetransportowania pojazdu do mechanika.

Najwygodniejsza i najszybsza metoda jest wezwanie pomocy drogowej, która profesjonalnie zajmie się tą czynnością. Niesienie to jednak za sobą niemałe koszta. Aby zaoszczędzić można również odholować uszkodzony samochód za pomocą innego auta.

Decydując się na takie rozwiązanie powinniśmy pamiętać o zasadach zastrzeżonych przez prawo, do których musimy się stosować podczas holowania.

Zobacz również: Zakup samochodu na aukcji komorniczej

W odniesieniu do pojazdu holowanego istotne jest prawidłowe oznakowanie. Powinien on być oznaczony ostrzegawczym trójkątem odblaskowym umieszczonym po lewej stronie tylnej części pojazdu. Alternatywnie można zastosować żółte światło błyskowe. Notorycznie spotykanym poważnym błędem jest używanie przez kierującego pojazdem holowanym świateł awaryjnych. Jest to zabronione i skutkuje zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodatkowo pojazd holowany powinien mieć włączone światła pozycyjne.

Kierujący pojazdem holującym nie ma obowiązku szczególnego oznakowania auta. Powinien on jedynie mieć włączone światła mijania i pamiętać o przestrzeganiu ograniczeń prędkości jakie go w trakcie holowania obowiązują, a wynoszą one 30 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h poza terenem zabudowanym.

Istotne jest również zachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami. W przypadku połączenia giętkiego powinna ona wynosi 4-6 metra, natomiast w sytuacji użycia połączenia sztywnego, nie może ona przekroczyć 3 m. Niezależnie od użytego połączenia musi być ono oznakowane na przemian białymi i czerwonymi pasami lub powinno być zaopatrzone w czerwoną albo żółtą chorągiewkę umieszczoną na środku połączenia.

Zobacz również: Wyrejestrowanie samochodu


Wprowadzone są również pewne zakazy podyktowane zasadami bezpieczeństwa. Zgodnie z nimi kategorycznie zabronione jest holowanie wszelkich pojazdów na autostradzie. Uprawnione do tego są jedynie pojazdy specjalnie do tego przeznaczone jedynie do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych. Zabronione jest również holowanie:
- pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym
- pojazdu o niesprawnych hamulcach. Możliwe jest holowanie takiego pojazdu, jeśli sposób holowania wyklucza konieczność ich użycia
- pojazdu na połączeniu giętkim, jeśli działanie układu hamulcowego jest uzależnione od działania silnika, a ten jest unieruchomiony
- więcej niż jednego pojazdu
- pojazdem z przyczepą

Kierujący zarówno pojazdem holowanym jak i holującym powinni posiadać uprawnienia do prowadzenia danych pojazdów oraz są zobowiązani do przestrzegania wszelkich reguł obowiązujących w ruchu drogowym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

fot. Newspress
fot. Newspress

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama