reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Najem długoterminowy a leasing - kiedy najem jest korzystniejszy?

Najem długoterminowy a leasing - kiedy najem jest korzystniejszy?

W dzisiejszych czasach, posiadanie samochodu jest podstawowym elementem prawidłowego funkcjonowania chyba każdego przedsiębiorstwa. Do niedawna jeszcze, małe przedsiębiorstwa miały do dyspozycji jedynie leasing, obecnie istnieje również możliwość wynajmu długoterminowego. Na czym polega różnica i kiedy najem długoterminowy jest korzystniejszą opcją?

Co to jest leasing samochodu?

Leasing to rodzaj transakcji, zawierany między leasingodawcą a leasingobiorcą, której charakter jest określany umową. Polega na nabyciu praw do korzystania z samochodu podczas trwania umowy, z możliwością nabycia auta na własność, po upływie jej terminu, za symboliczną kwotę. Zazwyczaj wynosi ona jeden procent wartości auta. Za użytkowanie samochodu, leasingobiorca zobowiązany jest spłacać tzw. raty leasingowe.  Zaciągnięcie leasingu wymaga dokonania wpłaty własnej, jako wkładu początkowego, a więc pewnej kwoty, której wysokość określa umowa. Leasing nakłada wszelkie obowiązki związane z użytkowaniem auta na leasingobiorcę. Wśród takich obowiązków jest dokonywanie napraw w razie awarii oraz ponoszenie ich kosztów, prowadzenie serwisu auta itp.

Co to jest najem długoterminowy?

Najem długoterminowy to również usługa, która polega na nabyciu praw do użytkowania auta na czas trwania umowy, w zamian za uiszczanie stosownych spłat, będących ratami. W przeciwieństwie jednak do leasingu, najem długoterminowy nie zakłada wykupu auta po skończonej umowie, a zatem najemca nie nabywa praw własności do samochodu. Oczywiście, istnieje taka możliwość, ale kwota zakupu jest znacznie wyższa, niż w przypadku leasingu, dlatego w praktyce, taka sytuacja ma miejsce bardzo rzadko. Najem długoterminowy nie zakłada wpłacenia kwoty początkowej, a wszelkie obowiązki dotyczące utrzymywania pojazdu w dobrym stanie spoczywają na właścicielu, nie zaś na podmiocie, który najmu dokonuje. Właściciel jest również zobowiązany do podstawienia pojazdu zastępczego w przypadku awarii samochodu, który został podnajęty. Najem długoterminowy nie jest dokonywany na określony czas, a na limit przejechanych danym autem kilometrów. Po osiągnięciu przebiegu określonego w umowie, auto jest zwracane właścicielowi, a umowa przestaje obowiązywać.

Kiedy najem długoterminowy jest korzystniejszy?

Najem długoterminowy jest najkorzystniejszą opcją wejścia w posiadanie samochodu firmowego, kiedy przedsiębiorca nie dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi, które wymagane są do pokrycia wkładu początkowego, jaki wymagany jest w przypadku leasingu. Warto również skorzystać z najmu, kiedy liczymy na wygodę użytkowania auta. Przedsiębiorca bowiem, który podpisuje umowę najmu, nie musi przejmować się awariami auta oraz dokonywaniem prac serwisowych. Wszystkie te obowiązki, spoczywają na właścicielu samochodu w ramach usług dodatkowych. Forma ta jest zdecydowanie polecana w sytuacjach, kiedy przedsiębiorca nie potrzebuje wejść w posiadanie samochodu na własność. Najem długoterminowy z góry określa również wszystkie koszty związane z użytkowaniem auta w postaci rat. W przypadku leasingu, koszty mogą się zwiększyć w zależności od potrzeb, które wiążą się przede wszystkim z kosztami napraw i serwisu auta, których nie ponosi się w przypadku najmu.

Artykuł opracowany przez firmę www.cls.pl.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama