REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niemieckie rejestracje: wzory i oznaczenia tablic

Niemieckie rejestracje
Niemieckie rejestracje

REKLAMA

REKLAMA

Niemieckie rejestracje - dziś zajmiemy się tablicami, które obowiązują u naszych zachodnich sąsiadów. Co warto o nich wiedzieć?

Niemieckie tablice rejestracyjne - jakie są rodzaje?

Niemieckie tablice rejestracyjne to nie tylko standardowe oznaczenia spotykane u naszych sąsiadów - posiadające po lewej stronie tablicy literkę D i znak gwiazdek na niebieskim tle. Poza klasycznym wzorem stosowanych jest też kilka innych. Jak sprawdzić tablice rejestracyjne niemieckie pozostałych typów? Zaraz o tym opowiemy.

REKLAMA

  • pojazdy zabytkowe - litera H na końcu numeru rejestracyjnego,
  • pojazdy elektryczne - litera E na końcu numeru rejestracyjnego,
  • pojazdy zwolnione z podatku drogowego - zielone znaki, białe tło,
  • indywidualna tablica niemiecka - napis zamiast numeru rejestracyjnego,
  • dyplomatyczna tablica niemiecka -  cyfra 0 na początku numeru rejestracyjnego,
  • tablice komisowe - czerwone znaki, białe tło,
  • tablice tymczasowe - żółty pasek po prawej stronie,
  • tablice eksportowe - czerwony pasek po prawej stronie.

Tablice niemieckie - co oznaczają kolejne znaki?

Jak czytać niemieckie tablice rejestracyjne? Na początku numeru pojawia się oznaczenie literowe. W ten sposób wpisywane są na niemieckie tablice rejestracyjne regiony. Litery oznaczają miasta rejestracji. Następnie pojawiają się nalepki homologacyjne zawierające m.in. herb miasta lub powiatu oraz dalszy numer identyfikacyjny przypisany do konkretnego pojazdu. Tablice niemieckie - podobnie jak polskie - mają czarne litery umieszczone na białym tle.

Tablica niemiecka - czy można na niej jeździć w Polsce?

REKLAMA

Bardzo ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy tablice niemieckie uprawniają do jazdy po polskich drogach. Powód? Bo to zależy od rodzaju oznaczeń. Standardowe niemieckie tablice rejestracyjne bez wątpienia tak - świadectwem dopuszczenia do ruchu jest bowiem fakt stałej rejestracji u naszych zachodnich sąsiadów. Identyczne zasady obejmują prawie wszystkie tablice rejestracyjne. Niemcy zmieniają zasady dopiero w przypadku oznaczeń komisowych, tymczasowych czy wywozowych.

Jak sprawdzić niemieckie tablice rejestracyjne? Jeżeli posiadają pasek czerwony lub żółty, na jego powierzchni określona jest ich data ważności. A data ważności oznacza czas warunkowej rejestracji i tym samym czas dopuszczenia do ruchu w Europie.

Przed zakupem importowanego auta trzeba sprawić materiał, z którego wykonane są tablice rejestracyjne. Niemcy stosują standardową blachę. Pojawienie się oznaczeń tekturowych w samochodzie komisowym będzie oznaczać problem z powrotem autem na kołach np. z miasta do miasta w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak sprawdzić tablice rejestracyjne niemieckie? Sprawdź tylną tablicę!

Jak czytać niemieckie tablice rejestracyjne? Kluczowe znaczenie dla osoby kupującej pojazd w Niemczech powinna mieć przede wszystkim tylna tablica. To na niej pojawia się bowiem naklejka stanowiąca potwierdzenie wykonania badania technicznego. Wlepka określa m.in. datę ważności przeglądu. Tym samym kupujący powinien dokładnie sprawdzić jaką datę wskazuje tablica. Niemcy bez ważnego badania nie pozwalają np. na zakup tymczasowych rejestracji.

Rejestracja Niemcy - różne miasta, różna ilość znaków

Opisywaliśmy już sposób, w jaki wpisywane są na niemieckie tablice rejestracyjne regiony. Nie powiedzieliśmy jednak, że ilość liter określających np. powiat zależy od jego wielkości. I tak średniej wielkości miasta i powiaty mają skróty dwuliterowe. Małe określane są dwoma znakami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA