| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Zmiany w przerejestrowywaniu pojazdów w krajach UE

Zmiany w przerejestrowywaniu pojazdów w krajach UE

UE szykuje zmiany w przerejestrowywaniu pojazdów. Przede wszystkim ma być łatwiej przerejestrować samochód z jednego państwa UE do drugiego. Ponadto badanie techniczne wykonane w jednym kraju cżłonkowskim ma być honorowane w pozostałych.

Na początku lutego państwa członkowskie UE mają wrócić do prac nad nowymi przepisami o ponownej rejestracji samochodów w innym kraju niż kraj zakupu auta. Były wstrzymane, bowiem Komisja Europejska analizowała wpływ przepisów na sferę podatkową.

Komisja uznała, że nie ma zagrożenia, by kraje o stosunkowo wysokich stawkach podatkowych dla samochodów miały stracić dochody z tego tytułu. Ich rządy zdają się nie dowierzać, co zapowiada długie negocjacje, zanim nowe przepisy ujrzą światło dzienne.

Problemy związane z przerejestrowywaniem samochodów z jednego kraju do drugiego to jedna z największych przeszkód na wspólnym rynku unijnym zarówno dla przedsiębiorstw jak i obywateli. Dlatego w 2012 r. Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające uprościć formalności i warunki rejestracji, a także zminimalizować różnice między państwami członkowskimi.

Kilka krajów UE, jak np. Dania czy Finlandia, w których podatki za samochody są wyższe niż w innych, obawia się wpływu nowych przepisów upraszczających procedury na zwiększenie przerejestrowywania samochodów do innych krajów członkowskich.

Najmniejszy kraj UE, czyli wyspiarska Malta, też boi się ułatwienia procedury przerejestrowania, bo boryka się z problemem największej liczby samochodów na km2, co próbuje kontrolować odpowiednio wysokim opodatkowaniem samochodów.

Zobacz też: Szykuje się nowelizacja ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji

KE przyznaje, że różnice w podatkach od samochodów w poszczególnych państwach członkowskich są tak znaczne, że może to zachęcać już teraz do szukania przez kierowców sposobu na zmniejszenie tych stawek właśnie poprzez przerejestrowywanie samochodów. Ale według raportu nowe przepisy nie wpłyną na wzrost tej tendencji, także ze względu na skuteczne mechanizmy kontrolne w państwach członkowskich.

„Raport pokazał, że nowe prawo nie zmieni status quo i nie będzie szkodliwe, ani nie zmieni wpływów z opodatkowania samochodów” powiedziała podczas debaty w komisji ds. rynku wewnętrznego PE Dita Charanzova, czeska europosłanka-sprawozdawczyni z frakcji liberałów. Wezwała Radę UE, czyli państwa członkowskie do wznowienia prac. „Prezydencja łotewska wyraziła chęć współpracy” dodała eurodeputowana.

Przerejestrowanie samochodu z jednego kraju do drugiego przez wiele lat był źródłem skarg i spraw sądowych. To jeden z przykładów utrudnień w działalności ponadgranicznej, który ma negatywny wpływ na swobodny przepływ towarów. Ponowna rejestracja samochodu w innym państwie członkowskim „to koszmar administracyjny. Jako ktoś, kto ostatnio przez to przeszedł, wiem, o czym mówię” powiedziała sprawozdawczyni. „To sprawa bardzo ważna dla obywateli” podkreśliła.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »