| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym na wpis o badaniu technicznym to problem każdego właściciela auta, które ma je dłużej niż 6 lat. Co należy zrobić w takim przypadku?

Dowód rejestracyjny pojazdu to najważniejszy dokument stwierdzający jego dane. Jest on niezbędny w trakcie każdej kontroli przeprowadzanej przez Policję. Jednym z kluczowych jego mankamentów jest ograniczona liczba miejsc na wpisy od kierownika stacji kontroli dopuszczające pojazd do użytku po drogach publicznych.

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym - wyrabianie nowego dowodu

W przypadku, gdy zabraknie miejsca na odpowiednią pieczątkę ze Stacji Kontroli Pojazdów, nadającą pojazdowi prawo do poruszania się na drodze, zaczynają się problemy. Jest bowiem kilka wersji co należy w takiej sytuacji zrobić.

Zobacz też: Nie trzeba będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy skończy się miejsce na pieczątki?

Najbardziej asekuracyjna metoda, stosowana przez większość osób mających tego typu problem, polega na wymianie dowodu rejestracyjnego. Aby to zrobić należy :

  • wykonać przegląd w Stacji Kontroli Pojazdów;
  • po otrzymaniu zaświadczenia od diagnosty o pozytywnym wyniku badania technicznego, należy w terminie 30 dni zawiadomić starostę o braku miejsca na kolejne wpisy terminu badania technicznego (w Urzędzie Komunikacji);
  • w Urzędzie Komunikacji trzeba złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego.

Zobacz też: Wydanie tablic rejestracyjnych

W Urzędzie Komunikacji po uiszczeniu opłaty w wysokości ok. 80zł otrzymamy dowód tymczasowy, ważny 30 dni. W tym czasie zostanie przygotowany dla nas nowy dowód rejestracyjny. Od 6 czerwca 2012 roku nie ma potrzeby wyrabiania nowych naklejek legalizacyjnych na tablicach rejestracyjnych w przypadku wymiany dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsc na wpis o badaniu technicznym. Dzięki temu zaoszczędzimy po pierwsze pieniądze (ok.  12,50 zł) a po drugie czas i sobie kłopotu (konieczność odkręcania tablic i przedstawiania ich urzędnikowi UK).

Jeśli nie chcemy wydawać niepotrzebnie kilkudziesięciu złotych na tymczasowy dowód rejestracyjny, warto zachować zaświadczenie od SKP i przedstawić je w Urzędzie Komunikacji w chwili wyrabiania nowego dowodu rejestracyjnego. Zaświadczenie to jest ważne przez 30 dni i możemy je przedstawić Policjantowi wraz ze starym dowodem w przypadku kontroli drogowej. Nie będzie potrzeby wyrabiania tymczasowego dowodu rejestracyjnego (ok. 20zł).

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Luka prawna

Pewną osobliwością w prawie jest zapis o warunkach w jaki Policjant może zatrzymać kierowcy dowód rejestracyjny.

Czytaj także

Aktualizacja: 26.04.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W dowodzie rejestracyjnym jet tylko 6 miejsc na wpisy o przeprowadzonym badaniu technicznym. Działanie celowe czy raczej sugestia by zmieniać częściej auto?
W dowodzie rejestracyjnym jet tylko 6 miejsc na wpisy o przeprowadzonym badaniu technicznym. Działanie celowe czy raczej sugestia by zmieniać częściej auto?

VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »