| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Nie trzeba będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy skończy się miejsce na pieczątki?

Nie trzeba będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy skończy się miejsce na pieczątki?

Być może nie trzeba będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego, w przypadku, gdy skończy się w nim miejsce na pieczątki potwierdzające pozytywny wynik badania technicznego.

Konieczność wymiany dowodu rejestracyjnego w przypadku, gdy w blankiecie skończy się miejsce na pieczątki świadczące o pozytywnym przejściu badania technicznego to powód do utyskiwania dla wielu właścicieli samochodów.

Zobacz też: Nowe przepisy dotyczące przeglądów technicznych wejdą w życie w 2017 r.?

Z niezrozumiałych przyczyn ustawodawca nakazał dokonywania adnotacji odnośnie przeglądów technicznych pojazdów na blankiecie dowodu rejestracyjnego. A przecież nie ma tam miejsca np. na informację o wykupieniu obowiązkowej polisy OC (i dobrze). W tym przypadku wystarczy stosowane potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia. Za to z niewiadomych przyczyn, w przypadku przeglądu technicznego pojazdu, samo zaświadczenie o pozytywnym przejściu badania technicznego, wydane przez diagnostę, nie wystarczy. W tym przypadku najważniejsza jest pieczątka w dowodzie rejestracyjnym.

Kłopot w tym, że ustawodawca nie przewidział, że niektórzy mogą posiadać samochód 10 i więcej lat. W efekcie, wielu kierowców dotyka problem braku miejsca w dowodzie rejestracyjnym na kolejne pieczątki ze stacji diagnostycznych. W takim przypadku, właściciele pojazdów są zmuszeni do wymiany dowodu rejestracyjnego, co wiąże się z kosztami i stratą czasu.

Więcej na ten temat piszemy tutaj: Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

Nie trzeba będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy skończy się miejsce na pieczątki?

Według informacji portalu Wirtualna Polska, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało rozporządzenie w myśl, którego nie trzeba by było wymieniać dowodu rejestracyjnego w przypadku, gdy wszystkie rubryki przewidziane na pieczątki ze stacji diagnostycznej zostałyby zapełnione. W takim przypadku, właściciel pojazdu woziłby ze sobą zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego, czyli dokładnie to, które obecnie nie jest honorowane.

Co więcej, według zapowiedzi Ministerstwa Cyfryzacji jeszcze w 2017 r. mają zostać wprowadzone mDokumenty, co będzie oznaczało brak konieczności wożenia przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, czy potwierdzenia zawarcia polisy ubezpieczenia OC.

Zawsze sprawdzaj promile zanim wsiądziesz za kółko. Skorzystaj z naszego prostego narzędzia >>>

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »