reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Brak tablic rejestracyjnych, a mandat

Brak tablic rejestracyjnych, a mandat

Czy dopuszczalna jest jazda z samodzielnie wykonanymi kartonowymi tablicami rejestracyjnymi? Czy tablice rejestracyjne muszą mieć określony kształt?

Prawo dokładnie reguluje kwestie związane z tablicami rejestracyjnymi pojazdów zarejestrowanych w Polsce. W myśl obowiązujących przepisów kierowcy nie mogą zasłaniać i muszą dbać o czytelność tablic rejestracyjnych. Przepisy regulują również rozmiar oraz liczbę (dwie) tablic rejestracyjnych, które się powinny znajdować na pojeździe. Co więcej regulują również kwestię homologacji (ważności) tablic rejestracyjnych i określają dokładnie ich wygląd.

Zobacz też: Wydanie wtórnika karty pojazdu

Tablice rejestracyjne z papieru, czy można na nich jeździć

Nie można. Tablice rejestracyjne wykonane samodzielnie często stosują kierowcy, którzy zgubili, lub którym skradziono, którąś z tablic zamontowanych w samochodzie. Tymczasem, taki wykonany samodzielnie numer w świetle prawa jest bezwartościowy. Oznacza, to że kierowcy którzy stwierdzą brak przynajmniej jednej z tablic rejestracyjnych powinni pozostawić samochód w miejscu zaparkowania i udać się do wydziału komunikacji w celu wyrobienia wtórnika. Jazda z samodzielnie wykonaną tablicą rejestracyjną może okazać się zaskakująco kosztowna. W zależności od interpretacji stróży prawa kierowca może w konsekwencji zostać ukarany nawet karą grzywny w wysokości do 5 tys. zł.

Zobacz też: Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

Tablice rejestracyjne - określony kształt i sposób montażu

Swoboda importu samochodów doprowadziła do pojawienia się na polskich drogach samochodów nieprzystosowanych konstrukcyjnie do spełnienia wszystkich wymogów europejskiego prawa. Typowymi trudnościami, na które napotykają kierowcy to miejsca w nadwoziu, które producent pojazdu przewidział do zamontowania numerów rejestracyjnych. Polskie prawo jasno określa, że tablice rejestracyjne montowane z przodu powinny być jednorzędowe i powinny być zamontowane mniej więcej po środku lub po lewej stronie samochodu. tylne tablice mogą być dwurzędowe, ale pamiętajmy, że można je wyginać tylko w taki sposób, który nie zniszczy tablicy i umożliwia bezproblemowe odczytanie numerów. Tymczasem kierowcy modyfikują w różny sposób tablice rejestracyjne, by móc przymocować je do różnego rodzaju egzotycznych samochodów. Niestety, właściciele samochodów, którzy nonszalancko odnoszą się do wspomnianych przepisów odnośnie umiejscowienia tablic są narażeni na karę grzywny do 3000 zł.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama