| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Czy muszę zapłacić drugą ratę OC po zakupie samochodu?

Czy muszę zapłacić drugą ratę OC po zakupie samochodu?

Czy w przypadku zakupu samochodu, trzeba zapłacić za drugą ratę ubezpieczenia OC, nawet wtedy, gdy mamy ochotę zmienić ubezpieczyciela?

Większość z nas spotkała taka sytuacja. W samochodzie, który zamierzamy kupić, jest wykupiona polisa OC, ale właściciel pojazdu opłaca składkę w ratach. Okazuje się, że zapłata drugiej części należnej składki wypada już po sprzedaży auta, czyli w momencie, kiedy staniemy się jego właścicielami. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy jesteśmy zmuszeni zapłacić zaległą ratę, czy może powinien to zrobić poprzedni właściciel pojazdu?

Zobacz też: Kara za brak OC w 2016 r.

Czy muszę zapłacić drugą ratę OC po zakupie samochodu?

Mniej więcej dwa lata temu zmieniło się prawo dotyczące ubezpieczeń pojazdów, które w tej chwili działa bardziej sprawiedliwie zarówno z punktu widzenia kupującego pojazd, jak i sprzedającego. W przypadku sprzedaży samochodu, sprzedający ma obowiązek w ciągu 14 dni od daty dokonania transakcji powiadomić swój zakład ubezpieczeń, o tym że pojazd ma nowego właściciela.

W okresie pomiędzy dokonaniem transakcji sprzedaży samochodu, a datą powiadomienia firmy ubezpieczeniowej o zmianie właściciela pojazdu, zakład ubezpieczeń ma prawo domagać się zapłaty pozostałej części składki zarówno od poprzedniego, jak i nowego właściciela auta. Przy czym, roszczenie znika w przypadku gdy jedna z osób (poprzedni lub nowy właściciel) opłaci składkę.

Z kolei od momentu, w którym zakład ubezpieczeń został powiadomiony o zmianie właściciela samochodu, będzie się domagał zapłaty pozostałej należności od nowego właściciela pojazdu. Czy trzeba zapłacić?

W takiej sytuacji mamy dwie możliwości. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy zapłacenie pozostałej należności za ubezpieczenie OC będzie dla nas korzystne. Może się okazać, że wysokość dopłaty będzie dużo niższa niż mielibyśmy zapłacić wykupując nową polisę. Oczywiście, towarzystwo ubezpieczeniowe może przekalkulować należną składkę wedle naszego wieku, historii oraz miejsca zamieszkania ale nie jest to obligatoryjne działanie.

Z drugiej strony, jeżeli stwierdzimy, że oferta kontynuacji umowy ubezpieczenia OC nie jest dla nas atrakcyjna, możemy ją wypowiedzieć (w każdej chwili) i wykupić OC w innej firmie ubezpieczeniowej. W takiej sytuacji, będziemy musieli ponieść opłatę (na rzecz poprzedniego ubezpieczyciela) tylko za ten okres, w którym korzystaliśmy z ochrony ubezpieczeniowej na mocy poprzedniej umowy (jest to przeliczane nawet na liczbę dni).

Odwiedź nasz serwis Ubezpieczenie Pojazdu

Gdy kupimy samochód z niezapłaconą drugą ratą OC

  • Pamiętajmy, że to na sprzedającym ciąży obowiązek powiadomienia zakładu ubezpieczeń o zmianie właściciela pojazdu
  • Po tym, jak zakład ubezpieczeń dostanie informację (liczy się data stempla pocztowego lub data wpłynięcia pisma, gdy składamy informację osobiście a nie wysyłkowo) o zmianie właściciela pojazdu, będzie domagał się opłacenia pozostałej części składki od nowego właściciela pojazdu.
  • Nowy właściciel pojazdu nie jest zobligowany do zapłacenia całej raty, bo może w każdej chwili wypowiedzieć ubezpieczenie OC i zawrzeć nową polisę z nową firmą. W takim przypadku poprzedni ubezpieczyciel zażąda opłaty jedynie za ten krótki okres, w którym nowy właściciel korzystał z ochrony „starej” polisy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »