| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Kara za brak OC w 2016 r.

Kara za brak OC w 2016 r.

Jaka kara za brak OC w 2016 r. grozi właścicielowi pojazdu mechanicznego? Na pewno większa niż groziła w roku 2015! Jak ustalane są wysokości kar za brak OC?

Kara za brak OC w 2016 r.

Zasady wg których naliczana jest wysokość kary za brak ubezpieczenia OC jest określona w ustawie i jest zależna od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Konkretnie, maksymalny wymiar kary stanowi dwukrotność minimalnej pensji ustalonej w danym roku kalendarzowym. Od 1 stycznia 2016 r. pensja minimalna wynosi 1850 zł, zatem łatwo obliczyć, że kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC dla właścicieli samochodów osobowych w 2016 r. może wynosić aż 3700 zł. To o 200 zł więcej niż w roku 2015.

Zobacz też: Kiedy wygaśnie ochrona ubezpieczeniowa dla kierowcy?

Kto zapłaci karę za brak OC w 2016 r.?

Obowiązek wykupienia polisy OC nie dotyczy jedynie właścicieli samochodów osobowych. Z koniecznością posiadania OC muszą się liczyć również właściciele samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych oraz autobusów. A także właściciele innych pojazdów mechanicznych.

Wysokość kar za brak OC w 2016 r.

W błędzie jest ten kto myśli, że kara za brak ubezpieczenia OC jest w każdym przypadku i dla wszystkich taka sama. Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, maksymalny wymiar kary dla właścicieli samochodów osobowych to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym (1850 zł - minimalne wynagrodzenie, maksymalna kara - 3700 zł). Ale posiadacze samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów za to samo przewinienie mogą zostać ukarani grzywną w wysokości trzykrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2016 r. grozi im kara w wysokości 5500 zł.

Z kolei właścicielom pozostałych zarejestrowanych pojazdów mechanicznych, np. motocykli i motorowerów grozi kara w wysokości jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę, co w 2016 r. stanowi równowartość 620 zł.

W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC rolników, niespełnienie obowiązku grozi karą w wysokości jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2016 r. wynosi 190 zł (zaokrągla się do pełnych 10 zł).

Zobacz też: Kiedy ubezpieczyciel zwróci składkę za OC?

Obliczanie wysokości kar za brak OC

Wysokość przyznanej kary zależy od okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w każdym roku kalendarzowym i wynosi:

  •  20 % pełnej opłaty - w przypadku gdy okres ten nie przekracza 3 dni;
  •  50 % pełnej opłaty - w przypadku gdy okres ten przekracza 3 dni ale nie przekracza 14 dni;
  • 100 % opłaty - w przypadku gdy okres ten przekracza 14 dni.

Zobacz też: Jakie szkody nie zostaną pokryte z OC?

Kary za brak OC należy uiszczać dobrowolnie

Co ciekawe, w myśl obowiązujących przepisów, właściciel pojazdu mechanicznego, który nie spełnił w danym roku obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia komunikacyjnego OC zgodnie z przepisami, powinien dobrowolnie wnieść należną stawkę opłaty na konto UFG. Jeśli nie wpłaci kary dobrowolnie, może być ściągany przez urząd skarbowy na drodze postępowania egzekucyjnego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »