Kategorie

Kiedy odszkodowanie z OC lub AC trzeba wpisać do PIT-u?

Kamil Fraszkiewicz
PIT./ Fot. Fotolia
Podatnicy, którzy jeszcze nie wypełnili rocznego PIT-u, powinni szybko zająć się kwestią rocznego rozliczenia. W 2016 r. formularze PIT - 36, PIT - 37 i PIT - 38 można składać nieco dłużej (do 2 maja), gdyż 30 kwietnia przypada na sobotę. Mimo tego, z wypełnianiem PIT-u nie warto czekać na ostatnie dni kwietnia. W deklaracji dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, na ogół nie trzeba wpisywać odszkodowań ubezpieczeniowych, które otrzymał podatnik. Warto jednak wiedzieć, że od tej ogólnej zasady istnieją ważne wyjątki. Jeden z nich dotyczy odsetek od wszystkich odszkodowań.

Wartość odszkodowania muszą wykazać między innymi przedsiębiorcy

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) wymienia odszkodowania dotyczące ubezpieczeń majątkowych i osobowych jako jedno ze źródeł dochodu, które podlega zwolnieniu z podatku. Warto jednak wiedzieć, że szczegółowe przepisy ustawy o PIT, przewidują wyjątki od ogólnej zasady. Odszkodowanie ubezpieczeniowe w swoim rocznym rozliczeniu podatkowym będą musiały uwzględnić osoby, które:

 • otrzymały rekompensatę za szkody na majątku związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (w deklaracji PIT trzeba wykazać również kwoty, które zostały otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej)
 • otrzymały rekompensatę za szkody na majątku związane z prowadzeniem specjalnego działu produkcji rolnej (działem specjalnym produkcji rolnej jest na przykład hodowla powyżej 100 sztuk drobiu rzeźnego)

Warto podkreślić, że podatek PIT obejmuje tylko odszkodowania za szkody powstałe na majątku przedsiębiorcy lub rolnika prowadzącego jeden ze specjalnych działów produkcji (przykład: odszkodowanie z OC sprawcy za uszkodzenie samochodu dostawczego). Co ważne, opodatkowanie nie dotyczy żadnych szkód osobowych. W zależności od sposobu opodatkowania, dochód/przychód z odszkodowania będzie objęty stawką 18,00%/32,00% (skala podatkowa), 8,50% (ryczałt ewidencjonowany) lub 19,00% (stawka liniowa).

Zobacz też: Czy można legalnie nie płacić OC za samochód?

Reklama

Trzeba wspomnieć o wyjątku podatkowym, który nie dotyczy motoryzacji oraz ubezpieczeń komunikacyjnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zwolnieniu z podatku PIT nie podlegają kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń inwestycyjnych. Taka zmiana, która jest niekorzystna dla podatników, obowiązuje od 1 stycznia 2015 r. Zryczałtowany podatek od zysków z polis inwestycyjnych (tzw. podatek Belki) jest potrącany przez ubezpieczyciela i nie trzeba go już wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym (podobnie jak np. odsetek od lokat). 

Jeżeli podatnik musi rozliczyć odszkodowanie od ubezpieczyciela, to jego wartość powinna być uwzględniona we właściwych rubrykach formularza. Odpowiednie pola w deklaracjach podatkowych zostały oznaczone następującymi numerami:

 • 13 - 17 (formularz PIT - 36L za 2015 rok, odszkodowanie dotyczy działalności gospodarczej)
 • 18 - 22 (formularz PIT - 36L za 2015 rok, odszkodowanie dotyczy działów specjalnych produkcji rolnej)
 • 53 - 57 (indywidualny formularz PIT - 36 za 2015 rok, odszkodowanie dotyczy działalności gospodarczej)
 • 53 - 57 lub 104 - 108 (formularz PIT - 36 dla małżonków za 2015 rok, odszkodowanie dotyczy działalności gospodarczej)
 • 59 - 63 (indywidualny formularz PIT - 36 za 2015 rok, odszkodowanie dotyczy działów specjalnych produkcji rolnej)
 • 59 - 63 lub 110 - 114 (formularz PIT - 36 dla małżonków za 2015 rok, odszkodowanie dotyczy działów specjalnych produkcji rolnej)
 • 22 lub 29 (formularz PIT - 28 za 2015 r.)

Zobacz też: Kolizja z obcokrajowcem w Polsce

W kontekście „ryczałtowej” deklaracji PIT - 28 warto pamiętać, że termin na jej złożenie upływa wraz z końcem stycznia kolejnego roku (termin to 31 stycznia 2016 r. dla rozliczenia za 2015 r.).

Zwolnienie podatkowe niestety nie obejmuje odsetek od ubezpieczyciela

Reklama

W niektórych przypadkach osoba posiadająca polisę (np. ubezpieczenie OC lub AC) –  (oblicz ubezpieczenie OC samochodu), otrzymuje odszkodowanie razem z odsetkami za zwłokę. Taka sytuacja nieco komplikuje sposób rozliczeń z fiskusem. Może się okazać, że na podstawie obowiązujących przepisów samo odszkodowanie jest zwolnione z podatku dochodowego, ale trzeba będzie podzielić się odsetkami z fiskusem. Takie dość dziwne rozwiązanie niestety znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów. Przykładem może być wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 stycznia 2007 roku (sygn. akt II FSK 36/06). W tym orzeczeniu możemy przeczytać, że „posłużenie się w zapisie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (…) jedynie pojęciem odszkodowania, bez użycia słowa odsetki powoduje, iż jedynie te pierwsze (odszkodowania), a nie te ostatnie (odsetki), mogą być uznane za zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych”.

W związku ze stanowiskiem sądów oraz fiskusa, nawet niewielkie odsetki od prywatnych i firmowych odszkodowań wypłacanych przez ubezpieczycieli, powinny zostać uwzględnione w rocznej deklaracji PIT. Odsetki trzeba wpisać w tych samych polach formularza, co odszkodowania. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, traktują odsetki jako dochód z innych źródeł (rubryki 59 - 63 lub 90 - 94 w deklaracji PIT - 37). Do opodatkowania odsetek stosuje się identyczne stawki, jak te, które miałyby zastosowanie w przypadku odszkodowań ubezpieczeniowych.

Źródło:porównywarka OC Ubea.pl

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  17 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co to oznacza?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co oznacza taki komunikat pojawiający się w systemie info-car.pl? Kandydat na kierowcę nie ma się co martwić.

  Mitsubishi L200 po tuningu. Po fabrycznym tuningu!

  Mitsubishi L200 świetnie radzi sobie w terenie. Ma jednak pewną słabość. 150 koni to niezbyt dużo. Na szczęście Japończycy mogą coś na to poradzić.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

  Skoda Octavia plug-in nie jest idealna. Mimo wszystko test zakończyłem z uśmiechem na twarzy. Powód? Nie tylko hybrydy z Japonii są oszczędne!

  Volkswagen Polo 2021: częściowa autonomia jazdy to nowość!

  Volkswagen Polo 2021 jest oferowany z systemem IQ.Drive Travel Assist. Częściowa autonomia jazdy jest nowością w segmencie B.

  Samochód elektryczny: cena może czynić cuda?

  Samochód elektryczny: cena może sprawić, że elektryka kupiłby każdy Polak. Jaka jednak musiałaby być ta cena? Taka sama jak w spalinowcach.

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? W miejscu...

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? Ministerstwo Infrastruktury nie ma wątpliwości - zgłoszenie składa się w miejscu zamieszkania.

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny?

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny? Do Trybunały Konstytucyjnego wpłynęła właśnie skarga. Jaka będzie decyzja?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu 2021?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu w 2021 roku? Teraz salon dealerski może zarejestrować pojazd online. Jak wygląda procedura?

  Opel Astra 2022. Tak będzie wyglądać Astra L!

  Opel Astra 2022 pokazuje pierwsze szczegóły stylistyczne. Co zwraca uwagę? Astra L otrzyma przedni pas w stylu nowej Mokki i wirtualny kokpit.

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej. Czyli dziś opowiemy o tym, o czym po 20 maja 2021 roku muszą pamiętać kierowcy tego typu pojazdów.

  Samochody wpływają na środowisko? Zdaniem Polaków... nie!

  Samochody wpływają na środowisko? Aż 46 proc. Polaków uważa, że auta nie powodują żadnej szkody, a 21 proc. nie ma zdania.