reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Jakie są skutki przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego po terminie?

Jakie są skutki przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego po terminie?

Przegapienie terminu przeglądu technicznego może rodzić obawy o pozbawienie właściciela auta prawa do pełnego odliczania VAT naliczonego. Czy rzeczywiście tak jest?

Skutki przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego po terminie

Posiadam samochód IVECO Daily. Mam problem, ponieważ obowiązkowe okresowe badanie tech­niczne, którego datę określa dowód rejestracyjny pojazdu przypadało na dzień 15 kwietnia 2014 r. W tym dniu to badanie zostało przeprowadzone, ale dodatkowe badanie techniczne, ustalające czy pojazd odpowiada warunkom przewidzianym w ustawie o VAT, wykonałem w dniu 16 kwietnia 2014 r. Czy, mimo niezachowania terminu, mam prawo odliczać pełny VAT od paliwa i pozostałych wydatków do tego pojazdu?

Wykonanie dodatkowego badania technicznego pojazdu z opóźnieniem nie powinno pozbawić Pana prawa do pełnego odliczania VAT naliczonego.

Zobacz też: Czy dealer może odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami demonstracyjnymi bez prowadzenia ewidencji

Inne stanowisko zajmuje jednak MF w odpowiedzi na interpelację poselską nr 28072 z 17 wrześ­nia 2014 r. Zdaniem MF, wykonanie dodatkowego badania z opóźnieniem oznacza utratę prawa do peł­nego odliczania VAT naliczonego w okresie od dnia 1 kwietnia 2014 r. do dnia wykonania badania (czyli w tym przypadku do dnia 15 kwietnia 2014 r.). W tym okresie, zdaniem MF, podatnik ma prawo do odli­czania 50% VAT naliczonego od wydatków „samochodowych". Podatnik odzyskuje natomiast prawo do pełnego odliczania VAT naliczonego od dnia wykonania badania.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 9, ust. 10 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 9 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama