| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu - środki nadzoru

Odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu - środki nadzoru

Odpowiednie zapisy w regulaminie odnośnie użytkowania floty pojazdów przez pracowników (tylko na cele służbowe), mogą nie wystarczyć do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu pojazdu.

Zobacz też: Jaka stawka VAT od opłaty za przejazd autostradą?

Do uznania, że dany samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej (co z kolei uprawnia do odliczenia 100% podatku naliczonego) potrzebne jest więc spełnienie 2 warunków:

  1. sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą;
  2. podatnik powinien prowadzić odpowiednią ewidencję przebiegu pojazdów.

Jeżeli chodzi o drugi ze wskazanych warunków, to w przedstawionym stanie faktycznym, ze względu na prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów,  został on przez Spółkę spełniony. Spółka powinna jednakże pamiętać, aby ewidencja ta spełniała warunki określone przepisami prawa (art. 86a ust. 6-8 ustawy o VAT).

Sporną kwestią może być jednakże to, czy w przypadku Spółki został spełniony warunek nr 1. Spółka, co prawda, przygotowała regulamin korzystania z samochodów służbowych, w którym zabroniono użytku prywatnego przez pracowników, jednakże nie przewidziano żadnych środków które służyłyby wyegzekwowaniu tego postanowienia. Jest natomiast wątpliwe, czy sam zapis w regulaminie pozwala na uznanie, że wykluczono użycie  pojazdów do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Organy podatkowe mogą wskazać, że same zapisy w regulaminie mają charakter teoretyczny, w związku z czym potrzebne są  dodatkowe gwarancji wykluczające użycie samochodów do celów prywatnych.

Zobacz też: Czy dodanie współwłaściciela pojazdu należy zgłosić w urzędzie skarbowym?

W związku z powyższym wskazane jest, aby w Spółce istniały procedury wykluczające użycie samochodów przez pracowników do celów prywatnych. Sposobem potwierdzenia braku możliwości użycia prywatnego może być nadzór nad używaniem pojazdów w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Przykładowo w samochodach mogą zostać zainstalowane systemy GPS. Spółka może też wprowadzić obowiązek zostawiania samochodów po godzinach pracy na parkingach przedsiębiorstwa, bez możliwości ich pobrania poza tymi godzinami. Kwestie te mogą być ujęte w przyjętym przez Spółkę regulaminie.

Brak wprowadzenia takich środków nadzoru mógłby spowodować zakwestionowanie przez organ podatkowy faktu, że dany samochód jest używany wyłącznie do działalności gospodarczej Spółki. To zaś skutkowałoby utratą prawa do odliczenia w pełnym wymiarze przez Spółkę podatku naliczonego od wydatków związanych z tymi samochodami. Patrz np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30.12.2014 r., sygn. IPPP3/443-618/14-2/ISZ (www.epodatnik.pl).

Tekst: Michał Samborski, młodszy konsultant podatkowy ECDDP

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK