| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy po przeróbce w samochodzie dwóch rzędów siedzeń na jeden można odliczać 100% VAT?

Czy po przeróbce w samochodzie dwóch rzędów siedzeń na jeden można odliczać 100% VAT?

Czy od momentu dokonania przeróbki samochodu na jeden rząd siedzeń będzie można odliczać 100% VAT? Czy należy uzyskać nowe zaświadczenie na stacji kontroli pojazdów?

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na kursy nauki jazdy dla pracowników?

Biorąc pod uwagę treść art. 86a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, należy uznać, że po dokonaniu zmian kon­strukcyjnych w posiadanym pojeździe, dla możliwości odliczenia 100% VAT od wydatków związanych z jego eksploatacją, konieczne będzie uzyskanie zaświadczenia potwierdzającego te zmiany (zob. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25 sierpnia 2014 r., sygn. ITPP2/443-736/14/AK). Z powołanego przepisu wynika bowiem, że spełnienie wymagań konstrukcyjnych pojazdu, o których mowa w art. 86a ust. 9 pkt 1 i 2 ustawy o VAT, stwierdza się na podstawie:

  • dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, po­twierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz
  • dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań. Po dokonaniu zmian konstrukcyjnych w pojeździe w taki sposób, że będzie on mógł zostać zakwali­fikowany do pojazdów wymienionych w art. 86a ust. 9 pkt 1 i 2 ustawy o VAT, będzie Państwu przysługi­wało prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z użytkowaniem tego pojazdu - także w zakresie nabywanego paliwa. Odliczenie będzie możliwe od momentu wskazanego na zaświadczeniu z okręgowej stacji kontroli pojazdów, które będzie potwierdzone odpowiednią adnotacją w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, w zakresie powstania zmian konstrukcyjnych umożliwiających pełne odliczenie.

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od wydatków związanych z quadami?

PODSTAWA PRAWNA: art. 86a ust. 9 i 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK