| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na kursy nauki jazdy dla pracowników?

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na kursy nauki jazdy dla pracowników?

Opłaciliśmy dwóm pracowników kurs prawa jazdy kategorii B. Jazda służbowymi samochodami ma przyspieszyć ich dojazd do klientów. Czy możemy ten wydatek zaliczyć do kosztów?

Tak, mogą Państwo zaliczyć do kosztów wydatek na kurs prawa jazdy dla pracowników.

Wydatki na kurs nauki jazdy dla pracowników, jeżeli zostały faktycznie poniesione i właściwie udokumento­wane, podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych pracodawcy. Wszystko to pod warunkiem, że uzyskanie prawa jazdy przez pracownika ma ścisły związek z zakresem jego obowiązków wynikających ze stosunku pracy oraz charakterem działalności pracodawcy. Dotyczy to nie tylko wydatków na opłacenie kursów prawa jazdy na samochody/pojazdy specjalistyczne, ale także kursów na prawo jazdy uprawniające do prowadzenia samochodów osobowych. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12 czerwca 2012 r., sygn. ITPB1/415-274b/12/PSZ. Czytamy w niej, że:

Reasumując powyższe, należy stwierdzić, iż faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane wydatki na pokrycie kosztów kursu nauki jazdy pracowników zatrudnionych na umowę o pracę oraz dodatkowych lekcji jazdy należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i ewidencjonować w po­datkowej księdze przychodów i rozchodów.

Zobacz też: Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatek na zakup CB radia?

PODSTAWA PRAWNA: art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »