| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jak opodatkować usługę odpłatnego oddania samochodu do korzystania przez członka zarządu

Jak opodatkować usługę odpłatnego oddania samochodu do korzystania przez członka zarządu

Spółka z o.o. chce zawrzeć umowę odpłatnego korzystania z samochodu służbowego do celów pry­watnych z członkiem zarządu. Czy należy wystawić na rzecz członka zarządu fakturę za odpłatne korzystanie lub zaksięgować przychód spółki z o.o z ww. tytułu na podstawie polecenia księgowania? Czy wartość odpłatnego korzystania należy zaewidencjonować w kasie fiskalnej? Czy należy opodat­kować tę wartość świadczenia podstawową stawką VAT 23%?

Opodatkowanie usługi odpłatnego oddania samochodu do korzystania przez członka zarządu

Umowa o odpłatne świadczenie usług polegających na udostępnieniu członkowi zarządu samochodu do używania podlega opodatkowaniu VAT. Jest to po prostu usługa najmu samo­chodu. Nie ma tu znaczenia fakt, że samochód ten jest wynajmowany członkowi zarządu do jego celów prywatnych (te okoliczności miałyby znaczenie w przypadku, gdyby usługa była nieodpłatna).

W związku z wykonywaniem tego rodzaju usługi wobec osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, nie macie Państwo obowiązku wystawiania faktury (chyba że nabywca usługi takiej faktury zażąda) - por. art. 106b ust. 1 i 3 ustawy o VAT.

Jeżeli członek zarządu jest jednocześnie Państwa pracownikiem, to nie macie Państwo obowiązku re­jestrować tej sprzedaży w kasie rejestrującej. Zwolnienie z obowiązku rejestracji wynika w tym przypadku z § 2 ust. 1 w zw. z poz. 33 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy pomocy kas rejestrujących.

W przypadku usług najmu samochodu nie ma podstaw do stosowania obniżonej stawki VAT. W związ­ku z tym, usługę tę powinni Państwo opodatkować stawką 23%.

Zobacz też: Kiedy od wydatków związanych z leasingiem bankowozu typu C możemy odliczyć 100% VAT

Dodajmy, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 kwietnia 2014 r. w przypadku pojazdów sa­mochodowych (o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) obowiązuje ogranicze­nie odliczenia VAT naliczonego do 50% (art. 86a ust. 1 ustawy o VAT). Ograniczenie to nie obowiązuje w przypadku pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej. Należy przy tym zwrócić uwagę, że zawieranie odpłatnych umów najmu samochodów z pracownikami (w tym przypad­ku z członkiem zarządu) nie oznacza automatycznie, że samochody te są wykorzystywane do działal­ności gospodarczej (polegającej na wynajmie samochodów), dzięki czemu podatnik zyskuje prawo do odliczenia 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z takimi pojazdami. Tylko w przypadku, gdy najem pojazdów stanowi przedmiot działalności gospodarczej podatnika a stosowane ceny naj­mu są cenami rynkowymi, można twierdzić, że samochody te są wykorzystywane wyłącznie do dzia­łalności gospodarczej podatnika (wynajmującego, czy oddającego samochód w odpłatne używanie).

W broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi Ministerstwo Finansów stwierdziło bowiem, że:

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »