| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Kiedy od wydatków związanych z leasingiem bankowozu typu C możemy odliczyć 100% VAT

Kiedy od wydatków związanych z leasingiem bankowozu typu C możemy odliczyć 100% VAT

Posiadam w firmie bankowóz typu C użytkowany na podstawie umowy leasingu. Dotychczas odlicza­łem 100% podatku od rat leasingowych i paliwa. A co z odliczeniami od paliwa? Czy mogę ich dokonywać, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Co z resztą kosztów dotyczących samochodu? Nie chcę składać VAT-26. Umowę leasingu zarejestrowałem w urzędzie skarbowym, aby na­dal móc dokonywać pełnych odliczeń od rat leasingowych.

Bankowóz odliczanie podatku VAT do rat leasingowych

Jeżeli bankowóz typu C będzie użytkowany przez Pana w działalności mieszanej, wówczas będzie Pan mógł odliczać 50% podatku z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług (w tym zakupy paliwa) związanych z eksploatacją lub używaniem samochodu (inne niż raty leasingowe). Jeżeli natomiast ban­kowóz będzie służył tylko do działalności, będzie Pan miał prawo do 100% odliczenia VAT od wydatków związanych z tym pojazdem.

Bankowozy typu C uprawniają do pełnych odliczeń tylko wówczas, gdy sposób ich wykorzystywania przez podatnika, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez niego dla tych samochodów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w broszurze z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, w której czytamy, że: ^^^^ (...) brak w ustawowym (uzupełnionym w rozporządzeniu wykonawczym) katalogu niektórych MF pojazdów, dotychczas korzystających z pełnego prawa do odliczenia (np. bankowozów typu C), nie oznacza automatycznej kwalifikacji tych pojazdów jako pojazdów służących do użytku „mie­szanego". Jeśli bowiem spełnione zostaną ustawowe kryteria obiektywności (sposób wykorzystywania tych pojazdów określony w ustalonych przez podatnika zasadach jego używania, dodatkowo potwierdzo­ny prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza użycie tego pojazdu do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą), podatnicy wykorzystujący te pojazdy wyłącznie do działalności gospodar­czej będą mieli prawo do 100% odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z tymi pojazdami.

Zobacz też: Czy można w całości odliczać VAT od leasingu samochodu, który jest wynajmowany innej firmie

Z treści pytania nie wynika jednak, aby był Pan zainteresowany spełnieniem warunków uprawniają­cych do dokonywania pełnych odliczeń od wydatków eksploatacyjnych. Prowadzi to do wniosku, że od 1 kwietnia 2014 r. użytkowany przez Pana pojazd o przeznaczeniu bankowóz typu C nie jest pojazdem uprawniającym do pełnych odliczeń, poza ratami leasingowymi, gdyż zarejestrował Pan umowę leasingu w urzędzie skarbowym.

Oznacza to, że do 50% ograniczona jest kwota podatku naliczonego od wszelkich wydatków zwią­zanych z eksploatacją i używaniem Pańskiego samochodu, w tym przy nabywaniu lub imporcie paliwa do tego samochodu oraz usług jego naprawy lub konserwacji. Nie ma w omawianej sytuacji zastoso­wania zakaz odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa wynikający z art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej z 7 grudnia 2014 r., gdyż dopuszczalna ładowność Pańskiego samochodu zapewne prze­kracza 500 kg.

A zatem (przy założeniu, że omawiany samochód nie jest wykorzystywany do działalności zwolnionej od podatku) - może Pan odliczać:

  1. całość (100%) podatku z faktur leasingowych (gdyż zarejestrował Pan umowę leasingu w urzędzie skar­bowym w terminie do 2 maja 2014 r. - zob. art. 13 ustawy nowelizującej z 7 grudnia 2014 r.),
  2. połowę (50%) podatku z faktur dokumentujących:
    1. zakupy paliwa do samochodu,
    2. zakupy usług naprawy lub konserwacji samochodu,
    3. zakupy innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem samochodu. PODSTAWA PRAWNA:
  • art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 12 i 13 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jan Furtas

konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK