| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Izraelu?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Izraelu?

Znaki drogowe w Izraelu objaśniane są w języku hebrajskim, arabskim i angielskim, także nie ma problemu z ich odczytywaniem. Poszczególne autostrady mają różne ograniczenia prędkości, do których powinniśmy się stosować. Wyjazd na teren Izraela nie wymaga wizy, jednak przygotujmy się na szczegółową kontrolę celną, która czasami może się zakończyć brakiem wyrażenia zgody na wjazd na teren kraju.

Podstawowe przepisy

Panujące prawo umożliwia posiadaczom paszportów z minimum 3 – miesięcznym terminem ważności bezwizowy pobyt do 90 dni. Jednak musimy uważnie przyglądać się stemplom wbijanym przez celników, czasem bowiem zdarza się, że ograniczają oni nasz pobyt do miesiąca lub 2 tygodni. Nie informuje się o takich decyzjach turystów, a nielegalny pobyt skutkuje odmową przyjęcia na teren Izraela podczas następnych wizyt. Przekraczając granice celnicy przeprowadzają dość wnikliwe rozmowy z turystami i w razie stwierdzenia innego celu podróży niż deklarowany, możemy po prostu nie zostać wpuszczeni na teren Izraela. 

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Czarnogórze?

Drugim czynnikiem powodującym zakaz wjazdu do kraju może być fakt, brak udokumentowanego dowodu posiadania przynajmniej 100 $ na każdy dzień pobytu.
Wartość wwiezionej gotówki nie może przekraczać 80 000 szekli, czyli 16 000 $. Jeżeli planujemy wwieść większą kwotę to musimy postarać się o pisemne zezwolenie.

Informacje dla kierowców

Poruszanie się po drogach Izraela nie wymaga posiadania tylko międzynarodowego prawa jazdy, jednak jego polska wersja jest honorowana tylko do 90 dni. Dłuższy pobyt wymaga od konieczności uzyskania izraelskiego dokumentu. Wiąże się to z tłumaczeniem dokumentu na hebrajski, uiszczenia opłat oraz zdania odpowiedniego egzaminu.

Ciekawostką jest, że wydaje się dwa rodzaje prawa jazdy – na samochody z automatyczną biegów oraz te z ręczną. Aby dokonać wynajmu samochodu należy posiadać kartę kredytową znanej sieci oraz odpowiedni rodzaj prawa jazdy. Większość aut dostępnych w Izraelu jest ma automatyczne skrzynie biegów.
W Izraelu obowiązuje ruch prawostronny. Pasy bezpieczeństwa są wymagane na wszystkich siedzeniach pojazdu. Większość wypożyczanych samochodów wyposażone jest w poduszki powietrzne. Podróż z dziećmi do lat 5 muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.

Zobacz też:  Jakie przepisy drogowe obowiązują w Estonii? 

Ograniczenia prędkości różnią się w zależności od rodzaju drogi. Na trans izraelskiej autostradzie ograniczenie wynosi 110 km/h. Na autostradzie łączącej Tel Aviv i Jerozolimę – 100 km/h. Teren zabudowany – 50 km/h, a inne trasy – 90 km/h.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »