reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Estonii?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Estonii?

Estonia to jeden z krajów nadbałtyckich, do którego warto wybrać się samochodem. Oddalona jest w dosyć bliskiej odległości od Polski, dlatego jest doskonały celem wycieczki objazdowej. Można potraktować ją jako postój w dalszej podróży do Skandynawii. Zapoznajmy się z jej podstawowymi przepisami.

Do przekroczenia granicy potrzebny jest paszport lub dowód osobisty. Do 90 dni można przebywać na terytorium tego kraju bez żadnych dodatkowych dokumentów i formalności. Jedyny problem z dostaniem się na terytorium Estonii mogą mieć osoby, które w przeszłości dopuściły się wykroczeń bądź przestępstw w tym kraju i dostały zakaz wjazdu na teren Estonii.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Korsyce?

W Estonii honorowanej jest polskie prawa jazdy, nie ma konieczności wyrabiania jego międzynarodowej wersji. Jeżeli dostaniemy pozwolenie na pobyt stały w Estonii to wówczas możemy ubiegać się o wymianę rodzimego prawa jazdy na estońskie. Jeżeli podróżujemy po Estonii pożyczonym samochodem to musimy mieć pełnomocnictwo właściciela pojazdu. Jeżeli wybraliśmy się do Estonii na dłużej niż kilkutygodniowe wakacje, np. na rok to po jego upływie obowiązuje nakaz wymiany numerów rejestracyjnych na estońskie.

Podróż z dziećmi do lat 3 muszą być przewożone w specjalnych fotelikach zamontowanych na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, bądź na tylnym siedzeniu – przodem do kierunku jazdy. Ten przepis tyczy się dzieci do lat 12. Obowiązuje zakaz rozmawiania przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego. Zapięte pasy bezpieczeństwa powinny być na wszystkich siedzeniach samochodu.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Krecie?

Mandaty są bardzo wysokie. Za przekroczenie prędkości osobom fizycznym grozi 1000 euro kary, a prawnym – 4000 euro. Bardzo restrykcyjnie podchodzi się do jazdy po pijanemu – nie można spożyć ani jednego promila prowadząc samochód. Przez całą dobę mamy obowiązek jazdy ze światłami mijania. W okresach przejściowych od 1 października do 30 listopada oraz od 1 marca do 30 kwietnia istnieje możliwość prowadzenia samochodów zarówno na letnich jak i na zimowych oponach. Po zmroku piesi w terenie nie zabudowanym obowiązani są do poruszania się ze światełkami odblaskowymi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama