reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Bośni i Hercegowinie?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Bośni i Hercegowinie?

Republika Bośni i Hercegowiny została proklamowana w 1992 roku. Ten kraj powstały na gruzach byłej Jugosławii charakteryzuje się górzystym ukształtowaniem terenu. Cały kraj w 2/3 stanowi Bośnia a Hercegowina zajmuje 1/3 reszty powierzchni państwa.

Od kilku lat do religijnej stolicy kraju – Medjugorje – zjeżdżają tysiące pielgrzymów. To miejsce zyskało międzynarodową sławę dzięki objawieniom maryjnym, które kilkakrotnie rzekomo miały miejsce na terenie tej wioski.

Zobacz również: Wyjazd autem do Chorwacji

Przybliżony czas przejazdu to 18 godzin - z czego 8 godzin to podróż autostradami. Koszt przejazdu tego dystansu to 200 euro – w tę cenę wliczone jest paliwo i wszystkie opłaty drogowe. Chcąc dojechać z Chorwacji np. do Dubrovnika, musimy przejechać przez Bośnię. Wymagany jest paszport ważny na co najmniej 3 miesiące ponad planowany okres pobytu. Turyści indywidualni przebywający na terenie tego kraju do 90 dni muszą w ciągu 24 godzin zameldować na najbliższym posterunku policji. Wymagane jest również zabezpieczenie pieniężne w wysokości 50 Euro od osoby za dzień.

Prawo tego kraju wymaga od użytkowników samochodów zapinania pasów bezpieczeństwa na przednich siedzeniach oraz tylnych (jeśli są zamontowane). Kierowcy muszą mieć trójkąt ostrzegawczy, apteczkę pierwszej pomocy, gumowe rękawiczki, gaśnicę, linki holownicze, komplet zapasowych żarówek oraz zabezpieczenia antywłamaniowe. Istnieje wytyczne dotyczące minimalnej grubości bieżnika opon – która wynosi 1,6 mm. Zalecamy posiadanie bieżnika o grubości 3 mm. Jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa od grudnia do marca włącznie. Dzieci do lat 12 muszą podróżować na tylnych siedzeniach.

Wymagane jest ubezpieczenie OC. Zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia zdrowotnego , które w razie wypadku pokryło by koszty leczenia i przewiezienia do Polski. Honorowana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Mandaty pobierane są na miejscu – brak zapiętych pasów to koszt 7,5 Euro, wymuszenie pierwszeństwa przejazdu to 25 Euro a przekroczenie prędkości to wydatek rzędu 100 Euro. Prawo wymaga od kierowców obowiązku jazdy na światłach przez cały rok. Podróżowanie autostradami jest bezpłatne. W Bośni i Hercegowinie jest 995 km dróg międzynarodowych. Maksymalna prędkość jaką możemy jechać w terenie zabudowanym to 50 km/h, niezabudowanym – 80 km/h a na autostradzie 100 km/h. Kierowcy tak jak np. w Serbii nie przestrzegają przepisów – także trzeba być szczególnie ostrożnym podczas podróżowania po lokalnych drogach.

Zobacz również: Jak przewozić zwierzęta w samochodzie?

Poza tym niebezpieczeństwo stanowią w nocy furmanki i zwierzęta, które często wybiegają na drogi w Bośni i Hercegowinie. Przeszkodą jest brak komunikacji z władzami – policjanci raczej nie mówią po angielsku.

Benzynę ołowiową i bezołowiową kupimy bez problemu na terenie całego kraju. Jedynie gaz LPG można kupić przeważnie na terenie miast.

Odległość z Polski do Bośni i Hercegowiny wynosi 1534 km (w tym przez większość drogi podróżujemy autostradami).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Podczas jazdy drogami w Bośni i Hercegowinie, trzeba uważać na zwierzęta, często wybiegające na drogi.
Podczas jazdy drogami w Bośni i Hercegowinie, trzeba uważać na zwierzęta, często wybiegające na drogi.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama