REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Bośni i Hercegowinie?

Kajetan Puszek
Podczas jazdy drogami w Bośni i Hercegowinie, trzeba uważać na zwierzęta, często wybiegające na drogi.
Podczas jazdy drogami w Bośni i Hercegowinie, trzeba uważać na zwierzęta, często wybiegające na drogi.

REKLAMA

REKLAMA

Republika Bośni i Hercegowiny została proklamowana w 1992 roku. Ten kraj powstały na gruzach byłej Jugosławii charakteryzuje się górzystym ukształtowaniem terenu. Cały kraj w 2/3 stanowi Bośnia a Hercegowina zajmuje 1/3 reszty powierzchni państwa.

Od kilku lat do religijnej stolicy kraju – Medjugorje – zjeżdżają tysiące pielgrzymów. To miejsce zyskało międzynarodową sławę dzięki objawieniom maryjnym, które kilkakrotnie rzekomo miały miejsce na terenie tej wioski.

REKLAMA

Zobacz również: Wyjazd autem do Chorwacji

REKLAMA

Przybliżony czas przejazdu to 18 godzin - z czego 8 godzin to podróż autostradami. Koszt przejazdu tego dystansu to 200 euro – w tę cenę wliczone jest paliwo i wszystkie opłaty drogowe. Chcąc dojechać z Chorwacji np. do Dubrovnika, musimy przejechać przez Bośnię. Wymagany jest paszport ważny na co najmniej 3 miesiące ponad planowany okres pobytu. Turyści indywidualni przebywający na terenie tego kraju do 90 dni muszą w ciągu 24 godzin zameldować na najbliższym posterunku policji. Wymagane jest również zabezpieczenie pieniężne w wysokości 50 Euro od osoby za dzień.

Prawo tego kraju wymaga od użytkowników samochodów zapinania pasów bezpieczeństwa na przednich siedzeniach oraz tylnych (jeśli są zamontowane). Kierowcy muszą mieć trójkąt ostrzegawczy, apteczkę pierwszej pomocy, gumowe rękawiczki, gaśnicę, linki holownicze, komplet zapasowych żarówek oraz zabezpieczenia antywłamaniowe. Istnieje wytyczne dotyczące minimalnej grubości bieżnika opon – która wynosi 1,6 mm. Zalecamy posiadanie bieżnika o grubości 3 mm. Jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa od grudnia do marca włącznie. Dzieci do lat 12 muszą podróżować na tylnych siedzeniach.

Wymagane jest ubezpieczenie OC. Zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia zdrowotnego , które w razie wypadku pokryło by koszty leczenia i przewiezienia do Polski. Honorowana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Mandaty pobierane są na miejscu – brak zapiętych pasów to koszt 7,5 Euro, wymuszenie pierwszeństwa przejazdu to 25 Euro a przekroczenie prędkości to wydatek rzędu 100 Euro. Prawo wymaga od kierowców obowiązku jazdy na światłach przez cały rok. Podróżowanie autostradami jest bezpłatne. W Bośni i Hercegowinie jest 995 km dróg międzynarodowych. Maksymalna prędkość jaką możemy jechać w terenie zabudowanym to 50 km/h, niezabudowanym – 80 km/h a na autostradzie 100 km/h. Kierowcy tak jak np. w Serbii nie przestrzegają przepisów – także trzeba być szczególnie ostrożnym podczas podróżowania po lokalnych drogach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak przewozić zwierzęta w samochodzie?

Poza tym niebezpieczeństwo stanowią w nocy furmanki i zwierzęta, które często wybiegają na drogi w Bośni i Hercegowinie. Przeszkodą jest brak komunikacji z władzami – policjanci raczej nie mówią po angielsku.

Benzynę ołowiową i bezołowiową kupimy bez problemu na terenie całego kraju. Jedynie gaz LPG można kupić przeważnie na terenie miast.

Odległość z Polski do Bośni i Hercegowiny wynosi 1534 km (w tym przez większość drogi podróżujemy autostradami).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA