REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przewozić zwierzęta w samochodzie?

Jakubowski Ryszard
Najlepszym rozwiązaniem zarówno dla kierowcy, jak i dla zwierzęcia jest zapewnienie mu stałego towarzystwa osoby, którą lubi. fot. Archiwum
Najlepszym rozwiązaniem zarówno dla kierowcy, jak i dla zwierzęcia jest zapewnienie mu stałego towarzystwa osoby, którą lubi. fot. Archiwum

REKLAMA

REKLAMA

Sporo osób zabiera ze sobą w samochodową podróż ulubione zwierzątko. Jedne znoszą jazdę samochodem całkiem dobrze, inne są zdenerwowane, przerażone.

REKLAMA

Nie można przewidzieć reakcji zwierzęcia na nieznaną mu sytuację. Może ono ją zignorować, a może wpaść w panikę. Jeżeli spanikowane zwierzę zacznie miotać się po wnętrzu auta, wcześniej czy później znajdzie się pomiędzy kierowcą i kierownicą albo zasłoni mu przednią szybę lub utrudni dostęp do hamulca. Dlatego decydując się na jazdę z pasażerem o tak nieprzewidywalnych reakcjach należy się odpowiednio zabezpieczyć.

REKLAMA

Najlepszym rozwiązaniem zarówno dla kierowcy, jak i dla zwierzęcia jest zapewnienie mu stałego towarzystwa osoby, którą ono lubi i szanuje, której ufa i której polecenia chętnie wykonuje. Zwierzę czuje się wówczas bezpieczne i nie reaguje paniką lub agresję, gdy nagle wydarzy się coś, czego nie zna, a co może je przerazić. Jeżeli zwierzę jest bardzo niechętne jeździe, denerwuje się, próbuje opierać się przed wejściem do samochodu, trzeba uciec się do ostateczności i wieźć je w specjalnej klatce o odpowiedniej wielkości.

Jadąc ze zwierzęciem w aucie należy unikać używania klaksonu oraz sytuacji, w których użyją go inni kierowcy. A więc trzeba jechać spokojnie, rozważnie, nie „wchodzić” nikomu w drogę. Nie hamować gwałtownie, ani nie przyspieszać. Zwierzęta, a zwłaszcza psy, na ogół lubią jazdę samochodem i same chętnie do niego wskakują. Więc nie ma z nimi problemów, jeżeli nie dojdzie do sytuacji, którą one zrozumieją jako stwarzająca im lub ich panu zagrożenie.

Zobacz też: Jak przygotować samochód do dłuższej trasy – co sprawdzić: olej, ciśnienie w oponach, wycieraczki, światła

Na dłuższe, kilkugodzinne wyprawy należy zapewnić zwierzęciu picie i jedzenie. Zwłaszcza picie jest bardzo ważne. Niestety, wiąże się to z częstszymi postojami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Latem i przy słonecznej pogodzie także wiosną i jesienią nie wolno zostawiać zwierzęcia w samochodzie przy całkowicie zamkniętych oknach. Temperatura w takiej „szklanej pułapce” może osiągnąć bardzo szybko 40 i więcej stopni Celsjusza, co może skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia w męczarniach.

Przewóz zwierzęcia w samochodzie zwykle kończy się koniecznością czyszczenia tapicerki i dywaników z jego włosów. Współczesne odkurzacze nieźle sobie z tym radzą, warto jednak mieć pod ręką także szczotkę do ubrań o twardym włosiu albo specjalne wałeczki z klejącą się powierzchnią, które znakomicie zbierają różne pyłki i włosy z różnych tkanin. Naklejone zanieczyszczenia zmywa się z nich łatwo nawet zimną wodą i wałeczek po tym zabiegu odzyskuje natychmiast swoje właściwości. Wałeczki takie są produkowane w kilku rozmiarach. Do zastosowania w samochodzie najlepsze są największe z nich. Taki wałek przyda się także do czyszczenia garderoby z sierści i pyłków. 

Zobacz też: Samochodem po Europie i świecie

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA