reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz.I

Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz.I

Podróżujemy po północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Z klasztoru jasnogórskiego podziwiamy okolice Częstochowy, w kaplicy kontemplujemy przy „cudownym” obrazie Czarnej Madonny. W Mstowie spacerujemy chwilę po malowniczym ryneczku. W Olsztynie warto napić się kawy u podnóża XIV-wiecznych ruin zamku.

Największą atrakcją Częstochowy jest Jasna Góra – sanktuarium maryjne, do którego co rok ściąga ok. 4 tys. pątników. Do klasztoru dojeżdżamy ulicą 7 Kamienic, przy której znajdują się sklepy z dewocjonaliami oraz kawiarnie. Samochód można zostawić na parkingu pod wzgórzem bądź w okolicy Domu Pielgrzyma. Największą atrakcją klasztoru jest obraz Czarnej Madonny, który jest odsłaniany o określonych porach. W sanktuarium warto zwiedzić Arsenał, Skarbiec NMP, Salę Rycerską i Muzeum 600-lecia. Ponadto można podziwiać panoramę Częstochowy z jasnogórskiej wieży, która jest czynna od 9.00 do 16.00. Zwiedzanie muzeów klasztornych dostępne jest za wolnymi datkami. Ok. 10 minut piechotą od klasztoru znajduje się kościół św. Barbary, przy którym tryska źródełko.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Włocławek – Płock

Do Mstowa dojeżdżamy skręcając z trasy E75 w kierunku Radomska w drogę 741, następnie kierujemy się drogą 786, w kierunku Włoszczowej. Uwagę przyciąga mały rynek, wokół którego zgromadzone są domki. Do cenniejszych zabytków zalicza się Zespół Klasztorny Kanoników Regularnych Laterańskich, który widoczny jest już ze wzgórz wsi Wancerzów.

Zobacz też: Wyjazd samochodem do Czech

Olsztyn uplasowany jest niespełna 8 kilometrów od granic Częstochowy. Na miejsce dojedziemy trasą na Kielce. Obejrzymy tam ruiny zamku kazimierzowskiego, pochodzącego z XIV wieku. Samochód można zostawić u jego podnóża, przy ul. Zamkowej. Jeżeli będziemy chcieli podziwiać olsztyńską zabudowę podczas spaceru, auto możemy zaparkować przed urzędem gminy. Polecamy wstąpienie do olsztyńskiej szopki znajdującej się przy ul. Kuhna. Ekspozycje umieszczoną w pachnącej drewnem chałupie można obejrzeć od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 18.

Z Warszawy Trasą 8/E67 i E75 przez Rawę Mazowiecką. Odległość wynosi 216 kilometrów. Na miejsce dojedziemy w 3,5 godziny.

Z Gdańska do Częstochowy jedzie się ok. 6 godz. i 40 minut. Trasa wiedzie odcinkiem drogi E75 oraz autostradą A1.

Ze Szczecina przez Gorzów Wielkopolski, Wrześnię, Łódź (E30). Odległość pomiędzy Szczecinem a Częstochową wynosi 683 kilometry.

Częstochowa, Pizzeria Paradiso, ul. 7 Kamienic, 11-22. Kilkanaście rodzajów pizzy, niskie ceny. Dużym atutem jest usytuowanie w bliskiej odległości od Jasnej Góry.
Restauracja „Cleopatra”, ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 5, tel. 34 324 70 04. Dania kuchni egipskiej, potrawy z grilla, przystępne ceny. Lokal usytuowany w jednej z przecznic od al. Najświętszej Marii Panny.

Mstów, Karczma Rzym, Pl. Adama Mickiewicza 12, 698 063 809, dania kuchni polskiej. W menu takie rarytasy jak golonka karczmiana, czy też zraz wołowy zwijany.

Olsztyn, Restauracja "Spichlerz", ul. Kazimierza Wielkiego 2, czynna codziennie : od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 21.00, a w soboty i w niedziele od 10.00 do 22.00. W menu tradycyjne dania tj. golonka w chruście warzywnym, pierogi z mięsem czy pieczeń smakosza.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama