REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szlaki samochodowe: Mamerki - Węgorzewo - Pozezdrze

Kajetan Puszek
fot. Hyundai
fot. Hyundai

REKLAMA

REKLAMA

Proponujemy trasę , która zaznajomi nas z zakątkami Węgorzewa i okolic. Przemierzając wąskie drogi województwa, odwiedzimy m.in. bunkry w Mamerkach czy też kwaterę Heinricha Himmlera.

Jak dojechać?

REKLAMA

Z Przemyśla trasą 19 i 63 przez Leżajsk, Lublin, Siedlce, Łomżę, Pisz i Giżycko. Odcinek mierzy 612 km i pokonamy go w niespełna 10 godzin.

Ze Szczecina najszybciej dojedziemy trasą E22 przez Chojnice, Stargard Szczeciński, Elbląg i Bartoszyce. Odległość trasy wynosi 566 km. 

Trasę wycieczki samochodowej rozpoczynamy w Mamerkach, usytuowanych ok. 8 kilometrów od Węgorzewa. Znajdziemy tam kompleks bunkrów, który jest równie okazały jak ten usytuowany w pobliskiej Gierłoży. Perłą kompleksu w Mamerkach jest bunkier „Gigant”, który był zamieszkiwany przez Adolfa Hitlera podczas wojny. Przetrwały tam wszystkie bunkry, które mieszczą się na 250 hektarach. Cenny zabytek znajduje się 4 kilometry od kompleksu. Podążając wzdłuż Kanału Mazurskiego dojdziemy do śluzy w Leśniewie Górnym, która posiada komorę o głębokości 21 m, szerokości 7,5 m, długości 46 metrów.

Zobacz również: Beskid Śląski: Malinowska Skała

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Następnie kierujemy się trasą nr 650 na południowy wschód i po ok. 50 minutach jazdy znajdujemy się już w Węgorzewie. Węgorzewo to mazurski kurort, który jest jednocześnie jednym z bardziej znanych portów osławionych przez żeglarzy. Przystań, położona nad Kanałem Węgorzewskim, jest najbardziej na północ wysuniętym portem na terenie Wielkich Jezior Mazurskich. W niewielkiej odległości znajduje się także przystań statków pasażerskich. Krzyżacki zamek zalicza się także do ciekawych atrakcji miasta. Powstał on pod koniec XIV wieku a obecny kształt uzyskał w wieku XVIII. W XIX wieku służył jako sąd oraz więzienie.

Na południowy wschód od Węgorzewa, 11.6 km dalej znajduje się Pozezdrze. Jest to kolejna mazurska miejscowość, która posiada na swoim terenie bunkry po II wojnie światowej. Możemy dostać się tutaj bezpośrednio z Mamerek drogą nr 63, co zajmie nam godzinę czasu. Pozezdrzu znajdziemy kwaterę Heinricha Himmlera – głównego dowódcy SS „Hochwald” składa się z 9 obiektów: 5 schronów, podziemnego garażu dwóch ceglanych wartowni oraz specjalnego schronu.

Zobacz również: Beskid Śląski – Skrzyczne

REKLAMA

W powiecie kętrzyńskim k. Srokowa znajduje się jedna z 240 wież, postawionych w latach 1869-1934 na cześć Ottona von Bismarcka, kanclerza Rzeszy Niemieckiej. Jest to jedna z 17 wież zachowanych na terenie Polski. Sztynort, położony na północny zachód od Węgorzewa, jest jednym z bardziej znanych portów jachtowych na Mazurach. Usytuowany jest nad Jeziorem Sztynorckim, na półwyspie pomiędzy jeziorami Dargin, Kirsajty i Mamry. W centrum wsi wartym uwagi jest pałac wybudowany przez rodzinę von Lehndorf, pod koniec XVII wieku. Za pałacem możemy oglądać park krajobrazowy z pozostałościami herbaciarni i kaplicy. Po drugiej stronie jeziora znajduje się kaplica.

3 osobowy pokój w pensjonacie w centrum Sztynortu kosztuje od 199 do 240 złotych. Za taką cenę możemy liczyć na bardzo dobry standard oraz na śniadanie wliczone w cenę pokoju. Dzieci do 3 lat przebywające w pokoju rodziców są przyjmowane bezpłatnie. Za dzieci w wieku od 3 do 12 lat mieszkające w pokoju rodziców, pobiera się płatność w wysokości 50% normalnej ceny. Jeżeli podróżujemy z dzieckiem powyżej 12 lat, to nie objęte jest ono już upustem. Za psa i kota należy uiścić dodatkową opłatę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA