reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Szlaki samochodowe: Mamerki - Węgorzewo - Pozezdrze

Szlaki samochodowe: Mamerki - Węgorzewo - Pozezdrze


Proponujemy trasę , która zaznajomi nas z zakątkami Węgorzewa i okolic. Przemierzając wąskie drogi województwa, odwiedzimy m.in. bunkry w Mamerkach czy też kwaterę Heinricha Himmlera.

Z Przemyśla trasą 19 i 63 przez Leżajsk, Lublin, Siedlce, Łomżę, Pisz i Giżycko. Odcinek mierzy 612 km i pokonamy go w niespełna 10 godzin.

Ze Szczecina najszybciej dojedziemy trasą E22 przez Chojnice, Stargard Szczeciński, Elbląg i Bartoszyce. Odległość trasy wynosi 566 km. 

Trasę wycieczki samochodowej rozpoczynamy w Mamerkach, usytuowanych ok. 8 kilometrów od Węgorzewa. Znajdziemy tam kompleks bunkrów, który jest równie okazały jak ten usytuowany w pobliskiej Gierłoży. Perłą kompleksu w Mamerkach jest bunkier „Gigant”, który był zamieszkiwany przez Adolfa Hitlera podczas wojny. Przetrwały tam wszystkie bunkry, które mieszczą się na 250 hektarach. Cenny zabytek znajduje się 4 kilometry od kompleksu. Podążając wzdłuż Kanału Mazurskiego dojdziemy do śluzy w Leśniewie Górnym, która posiada komorę o głębokości 21 m, szerokości 7,5 m, długości 46 metrów.

Zobacz również: Beskid Śląski: Malinowska Skała

Następnie kierujemy się trasą nr 650 na południowy wschód i po ok. 50 minutach jazdy znajdujemy się już w Węgorzewie. Węgorzewo to mazurski kurort, który jest jednocześnie jednym z bardziej znanych portów osławionych przez żeglarzy. Przystań, położona nad Kanałem Węgorzewskim, jest najbardziej na północ wysuniętym portem na terenie Wielkich Jezior Mazurskich. W niewielkiej odległości znajduje się także przystań statków pasażerskich. Krzyżacki zamek zalicza się także do ciekawych atrakcji miasta. Powstał on pod koniec XIV wieku a obecny kształt uzyskał w wieku XVIII. W XIX wieku służył jako sąd oraz więzienie.

Na południowy wschód od Węgorzewa, 11.6 km dalej znajduje się Pozezdrze. Jest to kolejna mazurska miejscowość, która posiada na swoim terenie bunkry po II wojnie światowej. Możemy dostać się tutaj bezpośrednio z Mamerek drogą nr 63, co zajmie nam godzinę czasu. Pozezdrzu znajdziemy kwaterę Heinricha Himmlera – głównego dowódcy SS „Hochwald” składa się z 9 obiektów: 5 schronów, podziemnego garażu dwóch ceglanych wartowni oraz specjalnego schronu.

Zobacz również: Beskid Śląski – Skrzyczne

W powiecie kętrzyńskim k. Srokowa znajduje się jedna z 240 wież, postawionych w latach 1869-1934 na cześć Ottona von Bismarcka, kanclerza Rzeszy Niemieckiej. Jest to jedna z 17 wież zachowanych na terenie Polski. Sztynort, położony na północny zachód od Węgorzewa, jest jednym z bardziej znanych portów jachtowych na Mazurach. Usytuowany jest nad Jeziorem Sztynorckim, na półwyspie pomiędzy jeziorami Dargin, Kirsajty i Mamry. W centrum wsi wartym uwagi jest pałac wybudowany przez rodzinę von Lehndorf, pod koniec XVII wieku. Za pałacem możemy oglądać park krajobrazowy z pozostałościami herbaciarni i kaplicy. Po drugiej stronie jeziora znajduje się kaplica.

3 osobowy pokój w pensjonacie w centrum Sztynortu kosztuje od 199 do 240 złotych. Za taką cenę możemy liczyć na bardzo dobry standard oraz na śniadanie wliczone w cenę pokoju. Dzieci do 3 lat przebywające w pokoju rodziców są przyjmowane bezpłatnie. Za dzieci w wieku od 3 do 12 lat mieszkające w pokoju rodziców, pobiera się płatność w wysokości 50% normalnej ceny. Jeżeli podróżujemy z dzieckiem powyżej 12 lat, to nie objęte jest ono już upustem. Za psa i kota należy uiścić dodatkową opłatę.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama