| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Park Krajobrazowy Doliny Słupi

Park Krajobrazowy Doliny Słupi

Park Krajobrazowy Doliny Słupi jest jednym z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce. Zajmuje powierzchnię 37 040 hektarów. Wraz ze swoją otuliną jego powierzchnia wynosi 83 170 ha. Park Krajobrazowy rozciąga się nad środkowym biegiem rzeki Słupi - od miejscowości Soszyca do drogi Krępa-Łosino.

Park charakteryzuje się silnie rozwiniętą siecią hydrograficzną. W jej skład wchodzą liczne jeziora. Różnice pomiędzy najwyższym a najniższym punktem wahają się od 20 do 220 m n.p.m. Finalnie krajobraz jaki tam występuje ma charakter podgórski: cechuje go bogata szata roślinna, liczne strumienie i zbiorniki wodne. Lasy stanowią 72% powierzchni parku natomiast pozostałe 28% przypada na jeziora, łąki i grunty orne oraz drogi i zabudowania.

Zobacz również: Podróże kulinarne: Lębork

Park wyróżnia się zróżnicowaną florą. Na jego terenie występuje 748 gatunków roślin naczyniowych. Ponadto resztę stanowi 77 gatunków drzew i krzewów oraz 671 gatunków roślin zielonych. Prawną ochroną ścisłą objętych jest 29 gatunków. Z 41 gatunków ssaków występujących na terytorium Parku, tylko 16 podlega ochronie gatunkowej. Podczas eksploracji zachęcamy do zwiedzenia ornitofauny, która przedstawia się bogato. Można tu spotkać 138 gatunków ptaków, w tym 129 objętych ochroną gatunkową. Na szczególną uwagę zasługuje gniazdowanie gągoła, błotniaka zbożowego, kani rdzawej, bielika, orlika krzykliwego i puchacza - ptaków zagrożonych i wpisanych do "Polskiej czerwonej księgi zwierząt". 

Zobacz również: Kulinarne podróże: Dzień ryby na Helu

Grodzisko Borzytuchom - leśny
Jezioro Małe i Duże Sitno - wodno-torfowiskowo-leśny
Gniazda Orła Bielika - ornitologiczny
Gołębia Góra - krajobrazowo-leśny

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »