| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Pałace Polski: Działoszyn

Pałace Polski: Działoszyn

Pałac w Działoszynie znajduje się na tarasie zalewowym Warty. Wzniesiony jest na sztucznym nasypie, który wzmocniono częściowym obmurowaniem. Tradycja mówi , że stała tu kiedyś pogańska świątynia. Sam budynek zbudowany jest na planie prostokąta o wymiarach 32 x 9,5 m.

Elewacja frontowa (wschodniej) składa się głównie z ryzalitu o wymiarach 10 x 4 m. W jej obrębie mieszczą się trzy pomieszczenia oraz klatka schodowa. Jeśli przejdziemy się wzdłuż bocznych elewacji to w oczy rzucą się nam szczyty, które zostały poddane rekonstrukcji. Okna są obramowane późnorenesansową kamieniarką.

Zobacz również: Pałace Polski: Balice

Wejście do Pałacu zdobi detal architektoniczny z wyrytą datą „1536 rok”. Pochodzi prawdopodobnie z innej, położonej w bliskiej odległości rezydencji. Wnętrze Pałacu w Działoszynie charakteryzuje się sklepieniami żaglowymi z lunetami.

Jeśli przyjrzymy się dokładnie to widoczne staną się dla nas ślady po kominkach czy resztki malowideł naściennych, które przed wiekami tam się znajdowały. Dekoracja ścian zewnętrznych wykonana jest metodą sgraffitową. Szczególną uwagę przyciągają stylizowane palmety i delfiny.

Zobacz również: Jak najlepiej przygotować sie do podróży?

Kiedyś na parterze po prawej stronie od wejścia znajdowały się izby mieszkalne. Po lewej znajdowała się reprezentacyjna sala. Warto odwiedzić pałac działoszyński, bowiem należy do jednej z większych i dobrze zachowanych budowli architektonicznych regionu.

Dziś w pałacu mieści się biblioteka, dom kultury oraz kawiarenka, w której można napić się kawy po zwiedzeniu obiektu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »