| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Samochodem na weekend: Stężyca

Samochodem na weekend: Stężyca

Podróżując samochodem po Kaszubach warto zawitać na dłużej w gminie Stężyca. W szymbarskim Centrum Edukacji i Promocji Regionu będziemy oglądać takie atrakcje jak: Stół Noblisty, Dom Sybiraka czy też Bunkier Gryfa. Od turystycznej mekki Kaszub, jest niespełna godzina drogi do Morza Bałtyckiego.

Gmina Stężyca to jedno z ciekawszych rejonów województwa pomorskiego. Wraz z Chmielnem i Somoninem (Ostrzycami), tworzy trójkąt o nazwie "Kółko Raduńskie". Ta perła Kaszub stanowi doskonałą bazą wypadową do Trójmiasta. Samochodem dojedziemy tam w niecałą godzinę. Zachęcamy do odwiedzenia CEPR-u, który na swoim terenie skupia wiele różnych atrakcji. Pierwszą z nich jest wieża widokowa (329 m n.p.m.) im. Jana Pawła II, z której rozciąga się panorama Kaszub.

Zbyt dużych rekomendacji nie wymaga ekspozycja o nazwie „Dom Sybiraka”. Jest to skansen będący odzwierciedleniem osiemnastowiecznego łagru. We wnętrzu odnajdziemy unikaty zdjęć, które zachowały się na przestrzeni wieków. W jednej z części izby umiejscowiona jest atrapa pieca grzewczego. W środku na tzw. szychtach, spało 144 osób. Jeżeli oddalimy się kilkanaście metrów od łagru, ujrzymy lokomotywę z wagonami, którą wywożono Polaków na daleką Syberię.

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Rosji

Na terenie centrum znajduje się słynny w całej Polsce „Dom Stojący na Głowie”. W środku wystrój zaaranżowany jest „do góry nogami” – wszystkie sprzęty i elementy wyposażenia są odwrócone. Kolejną z atrakcji jest Najdłuższa Deska na Świecie, która została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Jej waga to ponad 1100 kg. Duma Szymbarku mierzy 36 metrów i 83 cm. Z deską łączy się następna ekspozycja CEPRu – Stół Noblisty. Rekordowej wielkości stół powstał na cześć uhonorowania Lecha Wałęsy pokojową Nagrodą Nobla.

Polecamy wejście do Bunkru Gryfa - Tajnej Organizacji Wojskowej, działającej na Pomorzu podczas II Wojny Światowej. Muzeum jest rekonstrukcją ziemianki, zawierającej wiele oryginalnych elementów partyzanckiego wyposażenia. Turyści podczas zwiedzania doświadczają nalotu bombowców, który jest inscenizowany za pośrednictwem efektów dźwiękowych. Muzeum Ciesielnictwa to następna perła kolekcji gminy Stężyca. Znajdują się tam eksponaty pochodzące ze zbiorów Franciszka Kowalewskiego. Najcenniejszym eksponatem jest dwustuletnia tokarko – kopiarka, przeznaczona do wyrobu szprych. Owe szprychy lokowane były w wozach.

Zobacz również: Wyjazd samochodem na Łotwę

Centrum Edukacji i Promocji Regionu - Szymbark, ul. Szymbarskich Zakładników 12, tel. 058 684 69 33, Czynne 9-19 (kwiecień - wrzesień). Poza sezonem 9-17. Całe Centrum Promocji to rozrywka połączona z krzewieniem kultury i obyczajów Kaszub. Rzadko się zdarza tak duża ilość cennych ekspozycji, na tak niewielkim terenie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »