reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Rosji?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Rosji?

Rosja to ogromny kraj będący zwornikiem Azji i Europy, niegdyś siedlisko carskiej władzy i autorytaryzmu, dziś ogromne państwo o imperialnych zapatrywaniach kierowane rządami silnej ręki.

Podróżując samochodem po tym gigantycznym kraju naszym oczom będą ukazywać się migawki Pałacu Zimowego, Kremla tudzież Wyżyny Syberyjskiej i bogactwa roślinności tajgi i tundry. Obywatele polscy na mocy umowy z rządem rosyjskim mają szereg ułatwień dotyczących wyrobu wizy rosyjskiej. Opłata za wyrobienie tego dokumentu wynosi 35 Euro. Legalny pobyt na podstawie tej wizy wynosi maksymalnie 90 dni.

W określonych przypadkach możemy zostać zwolnieni z opłaty wizowej np.: jeżeli udajemy się do tego kraju na studia, szkolenia, bądź mamy bliską rodzinę posiadająca obywatelstwo rosyjskie. Dotyczy to także wyjazdów naukowych, związanych z krzewieniem kultury i sztuki czy też wyjazdów związanych z udziałem w imprezie sportowej.

Na granicy białoruskiej będziemy zobligowani do wypełnienia tzw. karty migracyjnej – dokumentu na którego podstawie będziemy musieli dokonać meldunku. Miejscem, w którym tego dokonujemy jest OWiR.

Zobacz również: Wyprawy z podróżnikami, czyli wakacje inne niż wszystkie

Jeśli korzystamy z usług hotelowych, meldunkiem zajmuje się recepcja i wówczas nie musimy się już o to martwić sami. Na dokonanie meldunku mamy 3 dni robocze od momentu przekroczenia granicy rosyjskiej.

Ważne informacje

Kierowcy nie muszą legitymować się międzynarodowym prawem jazdy, lecz przy planowaniu dłuższego pobytu zaleca się wyrobienie tego dokumentu. Czasem wiarygodność polskiego prawa jazdy może być kwestionowana – szczególnie na prowincji.

Dopuszczalna prędkość poruszania się samochodem w terenie zabudowanym na terenie Obwodu Kaliningradzkiego wynosi maksymalnie 40 km/h, a w niezabudowanym – 70 km/h. Stan dróg  i jakość paliwa pozostawiają wiele do życzenia. Należy poszukiwać, w miarę możliwości, markowych stacji, lecz nie zawsze niestety jest to możliwe.

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Bośni i Hercegowiny

Kraj jest dość niebezpieczny i występuje w nim duża przestępczość. Należy unikać przygodnych znajomości, nie nosić ze sobą dużych sum pieniędzy i nie afiszować się z dużą ilością gotówki. W skrajnych przypadkach zdarzają się porwania dla okupu. Opieka medyczna na podstawowym szczeblu jest bezpłatna. Za specjalistyczne leczenie musimy płacić z własnej kieszeni.

Zalecamy zaszczepienie się przeciw dyfterytowi, tężcowi, żółtaczce typu A i C oraz chorobie wywoływanej przez ukąszenie kleszczy. Polecamy wykupienie prywatnego ubezpieczenia, które pokryje ewentualne koszty leczenia na miejscu i przewiezienia chorego do kraju.

Rosja jest krajem o bardzo dużej powierzchni i zarazem bardzo ciekawym. Miejsca, jakie musimy odwiedzić: to na pewno Moskwa – pełna zabytków metropolia, Petersburg – miasto z powieści „Zbrodnia i Kara” Fiodora Dostojewskiego, które fascynuje bogatą architekturą i historyczną atmosferą tego miejsca.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W Rosji jest wiele do zobaczenia, jednak miasta takie jak Moskwa czy Sankt Petersburg są bardzo drogie. fot. Newspress
W Rosji jest wiele do zobaczenia, jednak miasta takie jak Moskwa czy Sankt Petersburg są bardzo drogie. fot. Newspress

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama