Kategorie

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Rosji?

Kajetan Puszek
W Rosji jest wiele do zobaczenia, jednak miasta takie jak Moskwa czy Sankt Petersburg są bardzo drogie. fot. Newspress
W Rosji jest wiele do zobaczenia, jednak miasta takie jak Moskwa czy Sankt Petersburg są bardzo drogie. fot. Newspress
Rosja to ogromny kraj będący zwornikiem Azji i Europy, niegdyś siedlisko carskiej władzy i autorytaryzmu, dziś ogromne państwo o imperialnych zapatrywaniach kierowane rządami silnej ręki.

Podróżując samochodem po tym gigantycznym kraju naszym oczom będą ukazywać się migawki Pałacu Zimowego, Kremla tudzież Wyżyny Syberyjskiej i bogactwa roślinności tajgi i tundry. Obywatele polscy na mocy umowy z rządem rosyjskim mają szereg ułatwień dotyczących wyrobu wizy rosyjskiej. Opłata za wyrobienie tego dokumentu wynosi 35 Euro. Legalny pobyt na podstawie tej wizy wynosi maksymalnie 90 dni.

W określonych przypadkach możemy zostać zwolnieni z opłaty wizowej np.: jeżeli udajemy się do tego kraju na studia, szkolenia, bądź mamy bliską rodzinę posiadająca obywatelstwo rosyjskie. Dotyczy to także wyjazdów naukowych, związanych z krzewieniem kultury i sztuki czy też wyjazdów związanych z udziałem w imprezie sportowej.

Na granicy białoruskiej będziemy zobligowani do wypełnienia tzw. karty migracyjnej – dokumentu na którego podstawie będziemy musieli dokonać meldunku. Miejscem, w którym tego dokonujemy jest OWiR.

Zobacz również: Wyprawy z podróżnikami, czyli wakacje inne niż wszystkie

Jeśli korzystamy z usług hotelowych, meldunkiem zajmuje się recepcja i wówczas nie musimy się już o to martwić sami. Na dokonanie meldunku mamy 3 dni robocze od momentu przekroczenia granicy rosyjskiej.

Ważne informacje

Kierowcy nie muszą legitymować się międzynarodowym prawem jazdy, lecz przy planowaniu dłuższego pobytu zaleca się wyrobienie tego dokumentu. Czasem wiarygodność polskiego prawa jazdy może być kwestionowana – szczególnie na prowincji.

Dopuszczalna prędkość poruszania się samochodem w terenie zabudowanym na terenie Obwodu Kaliningradzkiego wynosi maksymalnie 40 km/h, a w niezabudowanym – 70 km/h. Stan dróg  i jakość paliwa pozostawiają wiele do życzenia. Należy poszukiwać, w miarę możliwości, markowych stacji, lecz nie zawsze niestety jest to możliwe.

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Bośni i Hercegowiny

Reklama

Kraj jest dość niebezpieczny i występuje w nim duża przestępczość. Należy unikać przygodnych znajomości, nie nosić ze sobą dużych sum pieniędzy i nie afiszować się z dużą ilością gotówki. W skrajnych przypadkach zdarzają się porwania dla okupu. Opieka medyczna na podstawowym szczeblu jest bezpłatna. Za specjalistyczne leczenie musimy płacić z własnej kieszeni.

Zalecamy zaszczepienie się przeciw dyfterytowi, tężcowi, żółtaczce typu A i C oraz chorobie wywoływanej przez ukąszenie kleszczy. Polecamy wykupienie prywatnego ubezpieczenia, które pokryje ewentualne koszty leczenia na miejscu i przewiezienia chorego do kraju.

Rosja jest krajem o bardzo dużej powierzchni i zarazem bardzo ciekawym. Miejsca, jakie musimy odwiedzić: to na pewno Moskwa – pełna zabytków metropolia, Petersburg – miasto z powieści „Zbrodnia i Kara” Fiodora Dostojewskiego, które fascynuje bogatą architekturą i historyczną atmosferą tego miejsca.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  24 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.