reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują na Łotwie?

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Łotwie?

Łotwa jako jeden z krajów nadbałtyckich jest atrakcyjnym miejscem do podróżowania samochodem. Turystów przyciąga tu fenomenalny klimat ryskiej starówki, doskonała aura sosnowych lasów Jurmały, ruiny średniowiecznej rezydencji mistrza Zakonu Inflanckiego, usytuowanego w miejscowości Cesis.

Podstawowe informacje

Na Łotwę możemy wjechać okazując dowód osobisty ważny do 6 miesięcy lub paszport – ważny minimum 3 miesiące. Podczas jazdy samochodem należy mieć zapięte pasy, posiadać apteczkę, gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.

Minimalna głębokość bieżnika musi wynosić 1,6 mm – w przypadku pojazdów do 3,5 tony. Przepisy prawne regulują również dopuszczalne wymiary samochodów – maksymalna wysokość to 3,8 m, szerokość - 2,5, a długość samochodu z przyczepą - 16,5 m. Nakaz jazdy z włączonymi światłami obowiązuje przez cały rok.

Dzieci poniżej 10 roku życia muszą być przewożone w specjalnych fotelikach dla dzieci lub powinny być przypięte pasem bezpieczeństwa. Ograniczenie prędkości dla samochodów osobowych w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, w terenie niezabudowanym – 110 km/h.

Ten kraj bałtycki jest trochę bardziej tolerancyjny w kwestii prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu, niż niektóre kraje UE prowadzące politykę „zero tolerancji”. Dopuszczalna dawka spożytego alkoholu na Łotwie to 0,02 %. Kierowcy, którzy podczas kontroli mieli od 0,02 - 0,05 % alkoholu we krwi dostaną mandat w wysokości od 100-200 LVL, może zostać im zatrzymane prawo jazdy na okres 3 miesięcy, dodatkową karą będzie otrzymanie 6 pkt. karnych.

Jeżeli natomiast kierowca będzie miał we krwi od 0,05-0,1% to wówczas mandat będzie wynosić od 200-300 LVL oraz dodatkowo jego prawo jazdy zostanie zatrzymane na okres 6 miesięcy. Dopełnieniem kary będzie przyznanie mu 8 pkt. karnych.

W skrajnych przypadkach obecności od 0,1 - 0,15% alkoholu we krwi następuje zatrzymanie prawa jazdy na okres 6 miesięcy, 8 pkt. karnych i 400 LVL mandatu. „Rekordzistom”, którzy mieli we krwi powyżej 0,15% należy się 500 LVL grzywny, od 10 - 15 dni aresztu, zatrzymanie prawa jazdy na okres od 1 roku do 2 lat oraz 8 pkt. karnych.

Zobacz również: Jak alkohol wpływa na kierowcę?

Mandaty za nieprawidłowe parkowanie to koszt rzędu od 5 - 20 LVL, za przejazd na czerwonym świetle – od 20 - 100 LVL plus 4 pkt. karne, a za  przekroczenie prędkości możemy się spodziewać mandatu w wysokości od 5 - 400 LVL. Istnieje również zagrożenie zatrzymaniem nam prawa jazdy na okres od 3 - 6 miesięcy wraz z przyznaniem maksymalnie 5 pkt. karnych.

Gdzie warto pojechać?

Najbardziej reprezentatywna dla Łotwy jest Ryga – czyli perła na podróżniczej mapie kraju. Największe wrażenie na turystach robi ryska starówka, która zachwyca swoją architekturą nacechowaną mieszczańskimi kamienicami, gmachami kupieckimi oraz wąskimi uliczkami. Gratką dla zwiedzających są autentyczne gildie kupieckie pochodzące z XIX wieku.

Również Jurmała jest doskonałym miejscem na wypoczynek oraz umysłową i fizyczną regenerację.Tam możemy korzystać z dobrodziejstw Zatoki Ryskiej i świeżego powietrza z lasów sosnowych.

Warto też poświęcić chwilę na obejrzenie ruin średniowiecznego zamku krzyżackiego. Jako ciekawostkę można potraktować znajdująca się w nim kwadratową wieżę z murem o grubości, aż 5 metrów. 

Zobacz również: Łotwa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama