Kategorie

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Łotwie?

Kajetan Puszek
Ryga jest jednym z najbardziej urzekających stolic Europy Środkowo-Wschodniej.
Ryga jest jednym z najbardziej urzekających stolic Europy Środkowo-Wschodniej.
Łotwa jako jeden z krajów nadbałtyckich jest atrakcyjnym miejscem do podróżowania samochodem. Turystów przyciąga tu fenomenalny klimat ryskiej starówki, doskonała aura sosnowych lasów Jurmały, ruiny średniowiecznej rezydencji mistrza Zakonu Inflanckiego, usytuowanego w miejscowości Cesis.

Podstawowe informacje

Na Łotwę możemy wjechać okazując dowód osobisty ważny do 6 miesięcy lub paszport – ważny minimum 3 miesiące. Podczas jazdy samochodem należy mieć zapięte pasy, posiadać apteczkę, gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.

Minimalna głębokość bieżnika musi wynosić 1,6 mm – w przypadku pojazdów do 3,5 tony. Przepisy prawne regulują również dopuszczalne wymiary samochodów – maksymalna wysokość to 3,8 m, szerokość - 2,5, a długość samochodu z przyczepą - 16,5 m. Nakaz jazdy z włączonymi światłami obowiązuje przez cały rok.

Reklama

Dzieci poniżej 10 roku życia muszą być przewożone w specjalnych fotelikach dla dzieci lub powinny być przypięte pasem bezpieczeństwa. Ograniczenie prędkości dla samochodów osobowych w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, w terenie niezabudowanym – 110 km/h.

Ten kraj bałtycki jest trochę bardziej tolerancyjny w kwestii prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu, niż niektóre kraje UE prowadzące politykę „zero tolerancji”. Dopuszczalna dawka spożytego alkoholu na Łotwie to 0,02 %. Kierowcy, którzy podczas kontroli mieli od 0,02 - 0,05 % alkoholu we krwi dostaną mandat w wysokości od 100-200 LVL, może zostać im zatrzymane prawo jazdy na okres 3 miesięcy, dodatkową karą będzie otrzymanie 6 pkt. karnych.

Jeżeli natomiast kierowca będzie miał we krwi od 0,05-0,1% to wówczas mandat będzie wynosić od 200-300 LVL oraz dodatkowo jego prawo jazdy zostanie zatrzymane na okres 6 miesięcy. Dopełnieniem kary będzie przyznanie mu 8 pkt. karnych.

W skrajnych przypadkach obecności od 0,1 - 0,15% alkoholu we krwi następuje zatrzymanie prawa jazdy na okres 6 miesięcy, 8 pkt. karnych i 400 LVL mandatu. „Rekordzistom”, którzy mieli we krwi powyżej 0,15% należy się 500 LVL grzywny, od 10 - 15 dni aresztu, zatrzymanie prawa jazdy na okres od 1 roku do 2 lat oraz 8 pkt. karnych.

Zobacz również: Jak alkohol wpływa na kierowcę?

Mandaty za nieprawidłowe parkowanie to koszt rzędu od 5 - 20 LVL, za przejazd na czerwonym świetle – od 20 - 100 LVL plus 4 pkt. karne, a za  przekroczenie prędkości możemy się spodziewać mandatu w wysokości od 5 - 400 LVL. Istnieje również zagrożenie zatrzymaniem nam prawa jazdy na okres od 3 - 6 miesięcy wraz z przyznaniem maksymalnie 5 pkt. karnych.

Gdzie warto pojechać?

Reklama

Najbardziej reprezentatywna dla Łotwy jest Ryga – czyli perła na podróżniczej mapie kraju. Największe wrażenie na turystach robi ryska starówka, która zachwyca swoją architekturą nacechowaną mieszczańskimi kamienicami, gmachami kupieckimi oraz wąskimi uliczkami. Gratką dla zwiedzających są autentyczne gildie kupieckie pochodzące z XIX wieku.

Również Jurmała jest doskonałym miejscem na wypoczynek oraz umysłową i fizyczną regenerację.Tam możemy korzystać z dobrodziejstw Zatoki Ryskiej i świeżego powietrza z lasów sosnowych.

Warto też poświęcić chwilę na obejrzenie ruin średniowiecznego zamku krzyżackiego. Jako ciekawostkę można potraktować znajdująca się w nim kwadratową wieżę z murem o grubości, aż 5 metrów. 

Zobacz również: Łotwa

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  24 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.