reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Na co należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do dalekiej podróży?

Na co należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do dalekiej podróży?

Przed każdą podróżą powinniśmy, jak najlepiej się do niej przygotować, tak aby przy relatywnie niskim zmęczeniu pokonać, jak najdłuższy odcinek trasy.

Pierwszą rzeczą przed przystąpieniem do innych przygotowań musi być określenie czasu jazdy. W tej kwestii pomocny będzie nam atlas, mapy czy też porady innych kierowców (np. na forum). Jeśli wybieramy się w dłuższą trasę warto wziąć pod uwagę zmiany za kierownicą. Optymalny czas kierowania pojazdu przez jednego kierowcę nie powinien przekraczać 4 godzin. Wówczas jazda będzie bardziej efektywna i przyjemna dla wszystkich kierujących.

Raz na kilkadziesiąt kilometrów wskazane są również przerwy, które pozwolą rozprostować kości i "zaspokoić" potrzeby fizjologiczne.

Zobacz również: Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. I

Podróż wymagająca wiele wysiłku i kilkunastu godzin siedzenia za kierownicą jest prawie nie możliwa do wykonania bez dłuższego postoju. A jeśli jest, to niesie ze sobą wiele stresu, zmęczenia oraz grozi zaśnięciem za kierownicą. Zalecamy podróżowanie z noclegiem – wtedy nasze siły zostaną zregenerowane i następnego dnia będziemy mogli wypoczęci ruszyć w dalszą drogę. Taka forma pokonywania trasy może być również interesująca z tego względu, iż będziemy mogli pozwiedzać ciekawe miejsca, przed dotarciem do właściwego celu naszej podróży. Pomocny w rezerwacji noclegu będzie na pewno Internet, w którym bez problemu znajdziemy oferty hotelowe z całego świata.

Zobacz również: Jak uniknąć senności i zmęczenia?

Planując podróż musimy wziąć pod uwagę te trasy, które będą nas najmniej kosztować. Pod uwagę musimy wziąć paliwo, płatne autostrady czy tunele. Musimy dążyć zawsze do wybrania najszybszej i najbardziej komfortowej trasy. Z drugiej strony odradzamy podróżowanie mało uczęszczanymi drogami, które często są słabo oznakowane i słabo oświetlone. Taki stan rzeczy prowadzi często do tego, iż możemy zabłądzić i w konsekwencji stracić kilka godzin, które moglibyśmy przeznaczyć np. na spanie czy zwiedzanie.

Nie należy zatrzymywać się na mało uczęszczanych drogach, zajazdach czy parkingach. Z powodu bezpieczeństwa nie powinniśmy stawać w miejscach, w którym jest mało ludzi, ponieważ możemy zostać napadnięci.

Nie tylko odpowiednie wyznaczenie trasy powinno być wcześniej przygotowane. Nasz samochód też powinien mieć odpowiednie ciśnienie w oponach czy też posiadać w bagażniku kolo zapasowe. Obowiązkowym wyposażeniem musi być także: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i apteczka. Jeśli wybieramy się za granicę, również powinniśmy mieć ze sobą naklejkę przy zderzaku informującą o naszej narodowości. Ponadto sprawdźmy wszystkie płyny w aucie – hamulcowy, do spryskiwaczy, oraz ustawmy prawidłowo fotel.

Podczas jazdy samochodem ważna jest muzyka – najlepiej taka, która relaksuje - jazz czy soul.

Zobacz również: Jak wygląda prawidłowa pozycja za kierownicą?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama