| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. I

Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. I

Mimo, iż podróż samochodem do Grecji – kolebki europejskiej myśli i architektury może trwać nawet kilka dni to podczas niej będziemy mieli okazję pozwiedzać mniej znane bałkańskie kraje, które dla wielu ludzi pozostają jeszcze nieodkryte.

Grecja to kraj o upalnym klimacie. Urzędy pocztowe są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-14.00. W niektórych miastach otwarte są także w soboty. Widokówki i znaczki są sprzedawane w zwykłych kioskach i ich właściciele mają jednak prawo do 10-procentowej prowizji z ich sprzedaży. Jest to dosyć niespotykane prawo w Europie.

Skrzynki pocztowe wyróżniają się kolorem jaskrawo żółtym, ekspresowe natomiast są ciemnoczerwone. Napis „esoterikó” oznacza, że wrzuca się do skrzynki listy krajowe a do „eksoterikó” - zagraniczne.

W Grecji budki telefoniczne przystosowane są głównie do kart magnetycznych. Usytuowane są na rogach najruchliwszych ulic, więc nie ma problemu ze skorzystaniem z nich. Karty są sprzedawane po 100, 500 lub 1000 jednostek. Są do kupienia w kioskach czy też biurach OTE – czyli siedzibach greckiej komunikacji.

Zobacz również: Jak pozbyć się śladów po owadach?

Najtańsza karta kosztuje w granicach 3 euro. Istnieje możliwość wykonania telefonu z tzw. „períptero”  - czyli kiosku, gdzie w telefonach zainstalowano liczniki. Jest to popularna forma usług w Grecji kontynentalnej oraz na wyspach.

Istnieje również możliwość korzystania z automatów na monety: 5, 10, 20 i 50 centowe, które znajdują się w hotelach i restauracjach. Grecja leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej, więc czas jest tam przesunięty o godzinę do przodu w stosunku do naszego krajowego.

Sklepy są otwierane między 8:30 a 9:30. Około południa z uwagi na gorący klimat rozpoczyna się sjesta – czyli kilkugodzinna przerwa w pracy. Po jej zakończeniu wszystkie sklepy i urzędy znów wznawiają swoją pracę.

Grecy nigdzie się nie spieszą i nie widać u nich tego pośpiechu, jaki odczuwalny jest w innych krajach Europy. Widać to szczególnie w mniejszych miastach i daleko na prowincji. Nie zdziwmy się jeśli będziemy czekać na otwarcie sklepu , który teoretycznie powinien już funkcjonować a jego właściciel nie pojawia się aby go otworzyć. Wówczas musimy wiedzieć, iż przedłużył sobie sjestę. 

Zobacz również: Wyjazd autem do Chorwacji

Inaczej wygląda sytuacja w rejonach o dużym obłożeniu turystów – tam godziny pracy urzędów i sklepów są bardziej zbliżone do zachodnioeuropejskich. Taka sama sytuacja odnosi się do zabytków i muzeów np. w Atenach.

Instytucje rządowe są czynne od 8.00 do 14.00, lecz na załatwienie jakiejś sprawy często trzeba czekać kilka dni. Firmy usługowo-handlowe przeważnie pracują od 9-18. W sezonie letnim większość sklepów czynna jest w poniedziałki, środy oraz soboty w godzinach 9.00-14.30 oraz we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 8.30-14.00 i 18.00-21.00.

W chłodniejszych miesiącach, kiedy temperatura jest nieco niższa godziny pracy zmieniają się i przerwy w pracy kończą się o 30-60 min wcześniej. Powoli część z firm podczas zimy przeobraża system na zachodnioeuropejski i pracuje bez przerw.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »