reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. I

Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. I

Mimo, iż podróż samochodem do Grecji – kolebki europejskiej myśli i architektury może trwać nawet kilka dni to podczas niej będziemy mieli okazję pozwiedzać mniej znane bałkańskie kraje, które dla wielu ludzi pozostają jeszcze nieodkryte.

Grecja to kraj o upalnym klimacie. Urzędy pocztowe są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-14.00. W niektórych miastach otwarte są także w soboty. Widokówki i znaczki są sprzedawane w zwykłych kioskach i ich właściciele mają jednak prawo do 10-procentowej prowizji z ich sprzedaży. Jest to dosyć niespotykane prawo w Europie.

Skrzynki pocztowe wyróżniają się kolorem jaskrawo żółtym, ekspresowe natomiast są ciemnoczerwone. Napis „esoterikó” oznacza, że wrzuca się do skrzynki listy krajowe a do „eksoterikó” - zagraniczne.

W Grecji budki telefoniczne przystosowane są głównie do kart magnetycznych. Usytuowane są na rogach najruchliwszych ulic, więc nie ma problemu ze skorzystaniem z nich. Karty są sprzedawane po 100, 500 lub 1000 jednostek. Są do kupienia w kioskach czy też biurach OTE – czyli siedzibach greckiej komunikacji.

Zobacz również: Jak pozbyć się śladów po owadach?

Najtańsza karta kosztuje w granicach 3 euro. Istnieje możliwość wykonania telefonu z tzw. „períptero”  - czyli kiosku, gdzie w telefonach zainstalowano liczniki. Jest to popularna forma usług w Grecji kontynentalnej oraz na wyspach.

Istnieje również możliwość korzystania z automatów na monety: 5, 10, 20 i 50 centowe, które znajdują się w hotelach i restauracjach. Grecja leży we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej, więc czas jest tam przesunięty o godzinę do przodu w stosunku do naszego krajowego.

Sklepy są otwierane między 8:30 a 9:30. Około południa z uwagi na gorący klimat rozpoczyna się sjesta – czyli kilkugodzinna przerwa w pracy. Po jej zakończeniu wszystkie sklepy i urzędy znów wznawiają swoją pracę.

Grecy nigdzie się nie spieszą i nie widać u nich tego pośpiechu, jaki odczuwalny jest w innych krajach Europy. Widać to szczególnie w mniejszych miastach i daleko na prowincji. Nie zdziwmy się jeśli będziemy czekać na otwarcie sklepu , który teoretycznie powinien już funkcjonować a jego właściciel nie pojawia się aby go otworzyć. Wówczas musimy wiedzieć, iż przedłużył sobie sjestę. 

Zobacz również: Wyjazd autem do Chorwacji

Inaczej wygląda sytuacja w rejonach o dużym obłożeniu turystów – tam godziny pracy urzędów i sklepów są bardziej zbliżone do zachodnioeuropejskich. Taka sama sytuacja odnosi się do zabytków i muzeów np. w Atenach.

Instytucje rządowe są czynne od 8.00 do 14.00, lecz na załatwienie jakiejś sprawy często trzeba czekać kilka dni. Firmy usługowo-handlowe przeważnie pracują od 9-18. W sezonie letnim większość sklepów czynna jest w poniedziałki, środy oraz soboty w godzinach 9.00-14.30 oraz we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 8.30-14.00 i 18.00-21.00.

W chłodniejszych miesiącach, kiedy temperatura jest nieco niższa godziny pracy zmieniają się i przerwy w pracy kończą się o 30-60 min wcześniej. Powoli część z firm podczas zimy przeobraża system na zachodnioeuropejski i pracuje bez przerw.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama