reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Jaka jest prawidłowa pozycja za kierownicą?

Jaka jest prawidłowa pozycja za kierownicą?

Wielu kierowców nie wie, jak ustawić fotel, aby zająć prawidłową pozycję za kierownicą. Najważniejsza jest odległość rąk i nóg od kierownicy i pedałów. Podpowiadamy, jak ustawić fotel aby zająć prawidłową pozycję za kierownicą.

Podstawą do wyznaczenia prawidłowej pozycji jest sposób, w jaki układa się nasza lewa noga w momencie wciskania sprzęgła. Powinna ona pozostać lekko ugięta w kolanie. Jeśli jest wyprostowana lub mocno zgięta to mamy pewność, że siedzimy zbyt daleko lub zbyt blisko pedałów.

Zobacz też: Czy polskie ubezpieczenie OC będzie ważne za granica? Jakie ubezpieczenie wykupić przed wyjazdem za granice?

Drugą kwestią jest odległość kierownicy od naszego ciała. Wyznaczamy ją kładąc ręce na szczycie kierownicy tak, aby dotykały jej nadgarstkami. Powinny być one wyprostowane, a całe plecy oparte o fotel. Jeśli musimy się unieść to znaczy, że oparcie jest za daleko. Jeśli z kolei ręce są ugięte to znaczy, że musimy oparcie odchylić. Zagłówek musi znajdować się na wysokości głowy tak, aby zabezpieczał nas przed uszkodzeniem szyjnego odcinka kręgosłupa w razie stłuczki czy wypadku. Ręce w trakcie jazdy trzymamy na kierownicy w pozycji „za piętnaście trzecia”, czyli niezależnie od jej kształtu, ręce powinny znaleźć się po przeciwnych stronach na jednej linii, będącej poziomą średnicą. 

Po ustaleniu prawidłowej pozycji, trzeba jeszcze ustawić lusterka. W lusterku wstecznym powinniśmy widzieć całą tylną szybę samochodu. Boczne lusterka ustawiamy tak, aby widzieć w nich boczny pas ruchu i granicę naszego samochodu. Bardzo ważne, aby dzięki ustawieniom pionowym i poziomym lusterek jak najbardziej ograniczyć zakres tzw. „martwego pola” czyli miejsca, w którym nie jesteśmy w stanie zobaczyć samochodu będącego na pasie obok. To miejsce zaczyna się mniej więcej w połowie naszego pojazdu i jest częstą przyczyną kolizji podczas zmiany pasa ruchu. W nowych samochodach montowane są lusterka asferyczne, które redukują martwe pole do minimum. 

Pasy

Gdy ustawimy już lusterka, pozostaje nam zapiąć pas. Przed zapięciem pasa warto pozbyć się wierzchniego okrycia i np. szalika, gdyż będą nam krępowały ruchy. Pas ma ciasno przylegać do naszego ciała, a jego górna część powinna znaleźć się pomiędzy szyją a ramieniem. Unikajmy umieszczania pasa pod pachą, gdyż to narazi nas na poważne uszkodzenia obojczyka i żeber w trakcie zderzenia.

Zobacz również: Jak pokonywać długie trasy?

Prawidłowa pozycja za kierownicą jest kluczowa dla bezpieczeństwa jazdy i umożliwia pełną swobodę w obsłudze naszego auta. Prawidłowe ustawienie fotela i lusterek mogą również znacznie ułatwić nam manewrowanie samochodem, np. w trudnych miejscach parkingowych. Z pewnością nie należy tego bagatelizować, ponieważ zaniedbania mogą skutkować utrudnieniami w kierowaniu pojazdem, a także dyskomfortem i w najgorszym przypadku groźnymi dla zdrowia i życia skutkami.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wielu kierowców nie wie, jak ustawić fotel, aby zająć prawidłową pozycję za kierownicą. Najważniejsza jest odległość rąk i nóg od kierownicy i pedałów. Fot. Fotolia
Wielu kierowców nie wie, jak ustawić fotel, aby zająć prawidłową pozycję za kierownicą. Najważniejsza jest odległość rąk i nóg od kierownicy i pedałów. Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama