reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Wychowywanie młodych kierowców - na czym powinno polegać?

Wychowywanie młodych kierowców - na czym powinno polegać?

Goodyear w najnowszej odsłonie Białej Księgi skupił się na działaniach mających na celu poprawić umiejętności młodych kierowców, a tym samym ich bezpieczeństwo na drodze.

Rodzice wychowują młodych kierowców

Goodyear apeluje do Komisji Europejskiej o podniesienie świadomości na temat roli rodziców w uczeniu dzieci zasad bezpieczeństwa na drodze poprzez organizowanie i finansowanie kampanii społecznych.

Wezwanie to znalazło się w drugiej edycji wydanej z inicjatywy Goodyeara „Białej Księgi” zatytułowanej „Bezpieczeństwo na drogach: Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego dla początkujących kierowców”, która ukazała się dziś w Brukseli.

Poza wnioskami dotyczącymi postaw instruktorów jazdy oraz samych początkujących kierowców, w tej edycji znalazły się również wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Goodyear w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA), dotyczących postaw rodziców początkujących kierowców w obszarze bezpieczeństwa na drodze.

Zobacz też: Młodzi kierowcy - najczęstsze mandaty

Tegoroczne badanie oparto na szeroko zakrojonej ankiecie obejmującej 6805 rodziców początkujących kierowców (w wieku 16–25 lat) z 19 krajów Europy, w tym z Polski. Pozwoliło ono lepiej poznać postawy rodziców dotyczące bezpieczeństwa na drodze, zarówno pod względem przykładu, jaki stanowią dla swoich pociech,
jak i udzielanego im wsparcia w nauce jazdy.

Eksperci są zgodni, że rodzice odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu u swoich dzieci nawyków dotyczących prowadzenia samochodu oraz postaw względem bezpieczeństwa na drodze. Przewodnicząca Europejskiego Stowarzyszenia Rodziców (European Parents Association, EPA) Eszter Salamon uważa, że rodzice wywierają na swoje dzieci wpływ w każdej dziedzinie, a bezpieczeństwo na drodze nie jest tu wyjątkiem.

„Oczywiste jest, że rola rodziców rozpoczyna się bardzo wcześnie. Są wzorem dla swoich dzieci. Ich zachowania na drodze jako kierowców, rowerzystów czy pieszych wywierają na nie ogromny wpływ” – twierdzi Eszter Salamon.

Opierając się na wynikach przeprowadzonych przez siebie badań, Goodyear wzywa do podjęcia działań skierowanych do polityków, instruktorów jazdy oraz innych partnerów w dziedzinie bezpieczeństwa drogowego.

Jak poprawić bezpieczeństwo na drogach?

Rekomendacje firmy Goodyear są m.in. następujące:

 • Komisja Europejska powinna zachęcać do tworzenia kampanii społecznych, mających na celu zwiększenie świadomości roli rodziców w uczeniu dzieci zasad bezpieczeństwa na drodze oraz finansować takie kampanie,
 • Komisja Europejska powinna przeanalizować korzyści dla bezpieczeństwa płynące ze stopniowania praw jazdy,
 • poszczególne rządy powinny zachęcać doświadczonych kierowców do udziału w kursach utrwalających umiejętności,
 • Goodyear proponuje wprowadzenie „dnia bezpieczeństwa na drodze
  dla początkujących kierowców”, aby odpowiedzieć na szczególne wyzwania, z jakimi nowi kierowcy spotykają się w ruchu drogowym,
 • branża ubezpieczeń powinna nagradzać rodziców za zaangażowanie
  (np. poprzez zastosowanie rejestratorów – „czarnych skrzynek”
  w samochodach) w bezpieczną jazdę.
 • szkoły średnie i wyższe powinny rozważyć wzięcie na siebie obowiązku kontynuacji nauczania zasad bezpieczeństwa na drodze, uzupełniającego wiedzę wyniesioną ze szkół podstawowych.
reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama