| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Młodzi kierowcy - najczęstsze mandaty

Młodzi kierowcy - najczęstsze mandaty

Młody kierowca nawet niewielki swój błąd może przypłacić wysoką ceną. Zobacz jakie problemy z jazdą autem mają młodzi kierowcy?

Zdobycie prawa jazdy to dla wielu młodych ludzi droga przez mękę. Jednak później wcale nie jest łatwiej. Sam fakt otrzymania prawa jazdy nie czyni z nikogo mistrza kierownicy. Niestety, niektórzy zmotoryzowani o tym zapominają, a potem dziwią się, że spływa na nich deszcz mandatów oraz punkty karne do kolekcji. Jakie błędy są specjalnością świeżo upieczonych kierowców?

Wypadki z udziałem młodych kierowców

Młodzi kierowcy nie mają najlepszej renomy. Trudno się temu dziwić. Statystyki zgromadzone przez Policję wskazują, że osoby w wieku 18-24 powodują proporcjonalnie do ich populacji w społeczeństwie najwięcej wypadków. W 2012 roku kierowcy z tego przedziału wiekowego przyczynili się do ponad 6,5 tysiąca wypadków, w których zginęło przeszło 600 osób. Najczęstsza ich przyczyną jest nadmierna prędkość. Skłonność do zbyt mocnego dociskania pedału gazu przejawiają wszyscy kierowcy, także ci z dłuższym stażem. To igranie z ogniem, zwłaszcza w przypadku osób niedoświadczonych, którzy nie mają jeszcze dobrego wyczucia pojazdu i łatwo mogą stracić nad nim kontrolę. Za przekroczenie prędkości powyżej 10 km/h grozi mandat 50 zł. Jeśli jednak kierowca pędzić będzie np. o 51 km/h więcej niż powinien to dostanie już 500 zł kary.

Zobacz też: Wypadki drogowe w Polsce - prawdziwe przyczyny

Teren zabudowany

Nie każdy młody kierowca jest jednak piratem drogowym. Większość z nich potrzebuje czasu aby w pełni wejść w nową rolę i swobodnie poruszać się po drogach różnego rodzaju. – Jazda po mieście rożni się od jazdy po autostradzie czy po drodze ekspresowej – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.

Młodzi kierowcy mogą pochwalić się dobrą koordynacją ruchową, ale nie powinni zapominać też o zdrowym rozsądku i znajomości przepisów – dodaje Florkowska. Błędy, nawet te nieświadome mogą dużo kosztować. Zmotoryzowani powinni starać się prowadzić pojazd w sposób przewidywalny dla innych uczestników ruchu. Świeżo upieczonym kierowcom zdarza się czasem na przykład gwałtownie hamować. Jeżeli takie zatrzymanie pojazdu spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa lub utrudni ruch to Policja będzie mogła wlepić kierowcy mandat opiewający na sumę od 100 do 300 złotych. Ważne jest także wcześniejsze sygnalizowanie zmiany pasa ruchu. Kierunkowskazu należy użyć przed wykonaniem manewru a nie w jego trakcie. Tylko w ten sposób ostrzeżemy o nim innych kierowców i unikniemy mandatu za chociażby spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa (nawet 500 zł kary!).

Zobacz też: Zbyt wolna jazda autem - mandat i punkty karne

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK