reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Jak prawidłowo zamocować ładunek?

Jak prawidłowo zamocować ładunek?

Właściwe zamocowanie ładunku na samochodzie dostawczym ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na co zwrócić uwagę mocując towar w przestrzeni ładunkowej?

Według ekspertów kampanii Green Drive 25% wypadków z udziałem samochodów ciężarowych to wynik złego zamocowania ładunku. Co zrobić, aby ładunek dotarł do celu w nienaruszonym stanie i podróż przebiegała bezpiecznie?

1. NADZORUJ ZAŁADUNEK

Staraj się uczestniczyć przy załadunku. Pamiętaj, że magazynier może nie wiedzieć, jak zachowuje się ładunek w trakcie jazdy. Jeśli nie możesz uczestniczyć przy załadunku koniecznie zaznacz to na liście przewozowym.

2. KONTROLUJ CZYSTOŚĆ POJAZDU

Przed umieszczeniem ładunku na pojeździe, upewnij się, że powierzchnia ładunkowa jest czysta i sucha. Usuń mokre i tłuste plamy, ponieważ ładunek będzie się na nich ślizgać.

Zobacz też: Drogi ekspresowe – za co grozi Ci mandat?

3. KONTROLUJ STAN POJAZDU

Upewnij się, że platforma załadunkowa nie jest uszkodzona, a wszystkie punkty mocowania (np. oczka mocujące) są w dobrym stanie i nadają się do użytku. Jeżeli element mocujący nie jest sprawny - nie da rady utrzymać ładunku.

4. ZABEZPIECZ ŁADUNEK

Sprawdź, czy ładunek został odpowiednio przygotowany np. zabezpieczony przed rozsypywaniem się lub usztywniony. Przygotuj ładunek tak, żeby aby można było go poprawnie zamocować.

Zobacz też: Pieszy na drodze – czego mu nie wolno i za co grozi mu mandat?

5. UWZGLĘDNIJ WARUNKI DROGOWE

Dostosuj mocowanie do warunków, jakie napotkasz w podróży. Jeżeli wiesz, że droga będzie wyboista największy nacisk połóż na to, żeby ładunek nie podskakiwał. Duża liczba wzniesień i zakrętów wymaga dodatkowego zabezpiecznia przed przemieszczaniem się ładunku.

6. KORZYSTAJ Z PRZYRZĄDÓW MOCUJĄCYCH

Używaj wyposażenia dodatkowego, takiego jak maty antypoślizgowe, przekładki, taśmy, listwy kątowe, jeże, listwy blokujące i wiele innych sprzętów. Korzystaj ze wszystkich, które uważasz za przydatne. Nie zastępuj ich zamiennikami „domowej roboty”.

7. KONTROLUJ STAN PRZYRZĄDÓW MOCUJĄCYCH

Upewnij się, że wyposażenie którego chcesz użyć, jest sprawne. Pamiętaj, że przetarty pas może się urwać, a uszkodzone ogniwo w łańcuchu to pęknięty łańcuch. Również zatłuszczona mata antypoślizgowa nie spełni swojego zadania.

Zobacz też: Mandat za jazdę środkowym pasem - dlaczego?

8. SPRAWDŹ STABILNOŚĆ ŁADUNKU

Poprawnie zamocowany ładunek nie ma prawa się przesuwać, przetaczać, przemieszczać, podskakiwać, przewracać i rozsypywać. Nie może ulec uszkodzeniu w trakcie jazdy, spaść z pojazdu lub zagrażać bezpieczeństwu.

9. DOBIERZ RODZAJ MOCOWANIA

Stosuj odpowiednie mocowanie dla konkretnego typu ładunku. Zwróć uwagę, żeby mocowanie nie powodowało uszkodzeń ładunku i naczepy. Uwzględnij też liczbę zabezpieczeń niezbędną do unieruchomienia ładunku.

Zobacz też: Kontrola drogowa - weryfikacja stanu technicznego pojazdu

10. KONTROLUJ MOCOWANIE

Sprawdzaj stan ładunku podczas jazdy. Po pierwszych kilku kilometrach upewnij się, że ładunek jest stabilnie zamocowany. Ponowne kontrole rób po każdym przeładunku, nietypowym zdarzeniu (gwałtowne hamowanie, ostry zakręt) i na każdym postoju. Zwróć uwagę, czy po rozładowaniu części ładunku towar, który będzie jechać dalej, jest nadał poprawnie zamocowany. Upewnij się też, czy podczas podróży nie został uszkodzony żaden element mocujący.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Według ekspertów kampanii Green Drive 25% wypadków z udziałem samochodów ciężarowych to wynik złego zamocowania ładunku
Według ekspertów kampanii Green Drive 25% wypadków z udziałem samochodów ciężarowych to wynik złego zamocowania ładunku

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama