Jak spłacić kredyty i wyjść z pętli zadłużenia?

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
rozwiń więcej
Łatwo jest dostać kredyt konsolidacyjny.
Z zaciągnięciem kilku kredytów naraz wiąże się ryzyko wpadnięcia w pętlę zadłużenia. Osobom, które mogą mieć problem ze spłatą raty kredytowej, eksperci radzą niezwłocznie poinformować bank o ewentualnych opóźnieniach – być może uda się zawiesić spłatę rat. W przypadku kilku zobowiązań można też ratować się kredytem konsolidacyjnym.

Jak spłacić kredyty?

Dzięki kredytom możemy od razu dostać rzeczy, na które musielibyśmy długo oszczędzać. Dla przykładu kredyt hipoteczny pozwala kupić własne mieszkanie nawet, jeśli mamy niewiele oszczędności. Bez niego bylibyśmy zmuszeni do oszczędzania na mieszkanie przez kilkadziesiąt lat. Podobnie jest z samochodami i innymi drogimi rzeczami.

Z kredytów trzeba jednak korzystać rozsądnie, gdyż mogą być również przyczyną problemów. Osoby, które nie przestrzegają pewnych zasad, wpadają w tzw. pętlę kredytową zwaną też spiralą zadłużenia. Polega ona na tym, że osoba zadłużona zaciąga coraz droższe kredyty na spłatę wcześniejszych długów.  Jest to bardzo groźne zjawisko, gdyż stosunkowo niewielki dług może szybko urosnąć do monstrualnych rozmiarów.

Załóżmy, że ktoś co miesiąc spłaca raty kredytu gotówkowego w wysokości 500 zł. Oprocentowanie tego kredytu wynosi 13%. Problemy kredytobiorcy zaczynają się, gdy brakuje mu pieniędzy na spłatę raty i decyduje się wypłacić potrzebną kwotę z karty kredytowej. W ten sposób rozwiązuje swój problem, ale tylko na jakiś czas. Oprocentowanie jego karty kredytowej wynosi bowiem 20%. Dodatkowo za każdą wypłatę z karty płaci również prowizję. Dług narasta więc znacznie szybciej.

Przeczytaj także: Jak poznać swoją historię kredytową w BIK-u?

Kiedy taka osoba wyczerpie limit na karcie, jej kolejnym krokiem jest zwykle próba zaciągnięcia nowego kredytu. Jeśli nie może go uzyskać w banku, korzysta z oferty różnego rodzaju firm pożyczkowych, których nie interesuje sytuacja finansowa pożyczkobiorcy. Tam koszt kredytu może być jednak nawet kilkadziesiąt razy wyższy. Dlatego łączny dług potrafi urosnąć do gigantycznych rozmiarów.

Eksperci radzą, że jeśli znajdujemy się w trudnej sytuacji, a chcemy uniknąć lub wyrwać się z pętli zadłużenia, należy poinformować bank o swoich kłopotach. Banki zwykle godzą się np. na wydłużenie okresu spłaty, dzięki czemu comiesięczna rata będzie niższa. W niektórych przypadkach można nawet zawiesić spłatę na jakiś czas, czyli skorzystać z tzw. wakacji kredytowych.

Polecamy serwis: Budżet Domowy

Kredyt konsolidacyjny?

Jeśli długi mamy w kilku bankach, możemy je połączyć w jeden kredyt konsolidacyjny. Taki kredyt łatwo uzyskać, gdyż nie powiększa on zadłużenia. Pieniądze nie trafiają do kieszeni dłużnika, lecz na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Rata kredytu konsolidacyjnego jest zwykle niższa niż suma poprzednich, gdyż wydłużany jest okres kredytowania. Ważne jest jednak, aby takie działania podjąć możliwie szybko. Jeśli będziemy mieli duże opóźnienia w spłacie, to banki odmówią nam udzielenia kredytu konsolidacyjnego.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...