Indie trzecią gospodarką świata?

Jan Mazurek
www.moneymarket.pl
rozwiń więcej
Czy indyjskiej gospodarce uda się prześcignąć Japonię?
Indyjska gospodarka zajmuje trzecie miejsce w Azji, za Chinami i Japonią, pod względem wysokości PKB. Jeżeli tempo wzrostu PKB zostanie utrzymane, przed indyjską gospodarką rysuje się perspektywa prześcignięcia Japonii do 2030 r.

Indie należą do najszybciej rozwijających się krajów świata. Średnie tempo wzrostu gospodarczego w ciągu ostatnich 20 lat wyniosło ok. 6% rocznie. W latach poprzedzających globalny kryzys gospodarczy i finansowy stopa wzrostu PKB była bliska 10%.

W ubiegłym roku gospodarka Indii wzrosła o 7,8%, a wartość PKB wyniosła 1,84 bln USD, wynika ze wstępnych szacunków. Pod względem kształtowania PKB udział usług stanowi 55,6%, przemysłu – 26,3% oraz rolnictwa – 18,1%.

Indie to kraj o wysokim potencjale rozwoju, gdzie istnieje drugi na świecie pod względem liczebności rynek konsumentów, tworzony przez około 1,2 mld mieszkańców. Generuje on z każdym rokiem coraz wyższy popyt wewnętrzny. Ten z kolei zależy od dochodów ludności, które systematycznie rosną.

Przeczytaj również: Rynek amerykańskich obligacji z bańką spekulacyjną?

Jednak w dalszym ciągu społeczeństwo Indii należy do najuboższych na świecie. PKB, przypadający na mieszkańca, liczony według siły nabywczej, stanowi około 3,5 tys. dolarów. Z każdym rokiem wskaźnik ten wzrasta i w ciągu ostatnich 10 lat uległ podwojeniu.

Struktura zatrudnienia w Indiach daleko odbiega od krajów wysokorozwiniętych – 52% siły roboczej jest zatrudnione w rolnictwie, 34% – w usługach, pozostała część – w przemyśle. Stopa bezrobocia rejestrowanego jest stosunkowo wysoka i wynosi 9,8%.

Niestety wysokiemu tempu wzrostu gospodarczego Indii w ostatnich latach towarzyszyła rosnąca inflacja, która przekroczyła 16% na początku 2010 roku. Bank centralny podjął więc działania, mające na celu zaostrzenie polityki monetarnej. 

Dzięki 13 razy przeprowadzonym podwyżkom stóp procentowych, od 4,25% do 8,5%, skutecznie zatrzymało wzrost cen i na koniec ubiegłego roku wskaźnik CPI spadł do 7,5%.  W lutym bieżącego roku inflacja wyniosła 8,8%.

W 2011 roku odnotowano stosunkowo niewielki wzrost produkcji przemysłowej w Indiach – o 1,8%, wobec 8,1% rok wcześniej. Jest to efekt spowolnienia gospodarczego na świecie. Najdynamiczniej rozwijał się w tym czasie sektor dóbr konsumpcyjnych.

Polecamy serwis: Lokaty

Dług publiczny Indii sięga 70% PKB, a deficyt budżetowy stanowi 5% PKB. Należy jednak zaznaczyć, że tendencja wzrostowa obu tych wskaźników została zahamowana.

Indie importują więcej niż eksportują. W 2011 roku sprowadzono zza granicy towary, wartości 451 mld dolarów, a wyeksportowano za 298 mld dolarów. Warto dodać, że Indie zgodziły się płacić złotem za ropę, importowaną z Iranu. Zapasy tego kruszcu w skarbcu Indii wynoszą 557,7 ton, a ich wartość stanowi 9% narodowych rezerw walutowych. Indie są największym na świecie konsumentem złota w postaci fizycznej; dla społeczeństwa surowiec tej jest skarbem, uświęconym wielowiekową tradycją.

Dobrze rozwinięty sektor usług telekomunikacyjnych, technologii informatycznych  i outsourcingu to wyróżniki Indii na arenie międzynarodowej. Indie stanowią światową stolicę usług call center. Coraz więcej zagranicznych instytucji finansowych lokuje tam swoje centra rozliczeniowe. Zadomowili się tam również potentaci rynku informatycznego, jak m.in. Microsoft, Cisco i SAP.

Oczekiwany wzrost poziomu dochodów ludności Indii będzie stymulować wzrost popytu na towary i usługi, co przełoży się na korzyści firm we wszystkich sektorach gospodarki. Szacuje się, że jednym z kluczowych czynników, stymulujących indyjską gospodarkę, będzie rozwój klasy średniej, który utrzyma popyt konsumencki na wysokim poziomie.

Inwestycje na indyjskim rynku winny stanowić istotny składnik dobrze zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego. Duży potencjał wzrostowy indyjskiej gospodarki stanowi szansę na osiąganie ponadprzeciętnych zysków kapitałowych.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...