Czy sytuacja na giełdzie sprzyja rynkom?

Nie wszystkie wskaźniki rynkowe były na plusie. Fot. Fotolia
Początek marca na warszawskim rynku finansowych upłynął w spokoju, a wskaźniki na GPW prawie wcale się nie zmieniały. Szeroki rynek, który można zmierzyć stopą zwrotu indeksu WIG, odnotował minimalny wzrost o 0,3%. Większe różnice uwidaczniają się podczas analizy kapitalizacji rynkowej.

Większe i średnie spółki, wchodzące w skład WIG20 i WIG40, były na „plusie”, podczas gdy „maluchy” z WIG80 obniżyły swoją wartość o ponad 1 procent. Różnicę jeszcze bardziej widać po zachowaniu poszczególnych sektorów. Solidnie wzrosty, o prawie 4%, zanotowały spółki surowcowe. Dobrze na tle innych branż wypadły również banki ze wzrostami o ponad 1,6%.

Na drugim biegunie znaleźli się deweloperzy, spółki budowlane i telekomunikacyjne, notując spadki o ponad 2%. Zachowanie polskich spółek nie odbiegało od trendów, panujących na kluczowych parkietach. Tylko DAX i S&P500 zanotowały nieznaczne wzrosty, przy czym zmiana niemieckiego indeksu była mocniejsza. Najważniejsze wydarzenie tygodnia, czyli wielkość środowej operacji refinansowania europejskich banków (LTRO), nie zaskoczyła rynku i jak widać, była już wcześniej zdyskontowana przez inwestorów.

Ubiegły tydzień obfitował w publikację danych makroekonomicznych. Na krajowym podwórku poznaliśmy odczyt wzrostu PKB za ostatni kwartał minionego roku, który okazał się lepszy od oczekiwań. Dynamika wyniosła 4,3% wobec oczekiwań na poziomie 4,2%. Co warto odnotować w ostatnim czasie coraz większa rzesza ekonomistów podwyższa swoje prognozy wzrostu polskiej gospodarki na rok bieżący do poziomów przekraczających 3%.

Przeczytaj również: Wskaźnik ceny do zysku na akcję (C/Z) w praktyce

Niestety odczyt polskiego PMI (50 pkt.) okazał się być gorszy od konsensusu i niższy niż zanotowany w styczniu. Z danych z zagranicy istotne były odczyty na temat wzrostu PKB w USA w 4Q 2011 (lepsze niż konsensus), PMI w USA (gorsze od konsensusu) oraz PMI krajów strefy euro (zgodny z konsensusem). Co ciekawe, trzeci tydzień z rzędu liczba nowy bezrobotnych w USA utrzymywała się na dawno niewidzianym, dobrym poziomie 350 tys.

Polecamy serwis: Kredyty

W Polsce głównym wydarzeniem na rynku była ogłoszona fuzja BZ WBK oraz Kredyt Banku. Po zakończonym procesie połączenia, najprawdopodobniej w I kwartale przyszłego roku, dojdzie do utworzenia trzeciego gracza na rynku, który w niedalekiej przyszłości ma szansę zagrozić dominacji PKO BP i PEKAO. Warto również odnotować zamknięcie procesu kupna kanadyjskiej spółki Quadra FNX przez KGHM. Najwyższa jak dotychczas transakcja z udziałem polskiej spółki (pod względem wartości) nie powinna zdaniem Ministra Skarbu mocno ograniczyć dywidendy z zysków za równie rekordowy rok 2011.

W nadchodzącym tygodniu warto zwrócić uwagę na dalszy ciąg sezonu publikacji wyników. W poniedziałek poznaliśmy zyski, jakie osiągnęły GTC i PKO BP. Te ostatnie będą ciekawe ze względu na zbliżającą się transakcję sprzedaży papierów przez Skarb Państwa. W czwartek ma dojść do transakcji wymiany greckiego długu, która stanowi kolejny krok do przyznania Helladzie drugiego pakietu pomocowego przez UE. Zobaczymy, jak zareagują na to rynki.

Bartłomiej Chyłek, CFA
Doradca Inwestycyjny
ING TFI

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...