Dofinansowanie z UE na działalność innowacyjną

Piotr Moskowicz
rozwiń więcej
dotacje na innowacje
Opatentowanie i uruchomienie innowacyjnego produktu może okazać się niespełnionym marzeniem, jeśli nie posiada się źródła finansowania. W odpowiedzi na potrzeby początkujących przedsiębiorców-wynalazców stworzono Fundusz Pożyczkowy Wspierania Innowacji. Cały czas przyjmowane są wnioski pożyczkowe od zarejestrowanych firm istniejących nie dłużej niż dwa lata, które potrzebują wsparcia na start.

Do czego służy Fundusz Pożyczkowy?

Unia Europejska pomaga pożyczkami w dwóch obszarach działalności. Polscy przedsiębiorcy, którzy nie planują zatrudnić więcej niż 50 osób i osiągnąć rocznego obrotu większego niż 10 mln neto, mogą otrzymać pożyczkę, aby, po pierwsze wprowadzić swój produkt na rynek.

 Po drugie pożyczka może także posłużyć na rozszerzenie działalności (zwiększenie produkcji, nowy produkt etc,etc..). Przedsiębiorca nie możne jednak prowadzić sprzedaży dłużej niż rok od pierwszej transakcji.

Redakcja poleca: PITY 2015 z płytą CD

Polecamy: Pieniądze z Unii Europejskiej 2014 - 2020 - Nowe zasady finansowania

Zobacz wideoszkolenie: Odwrotne obciążenie w VAT - rewolucyjne zmiany 2015

Beneficjent pożyczki - wymagania

Patrz: Kim są aniołowie biznesu?

Podmiotem, który może się ubiegać o pożyczkę na swój innowacyjny pomysł jest mikroprzedsiębiorca lub mały przedsiębiorca, który zaczął ubiegać się o nią, zanim rozpoczął działalność. Wraz z wnioskiem musi przedłożyć także kilka innych dokumentów, a konkretnie umowę inwestycyjną z co najmniej jednym aniołem biznesu lub funduszem venture capital, w której zaznaczone będzie, że wspomniani fundatorzy zapewnią swoje wsparcie do czasu całkowitej spłaty pożyczki.

Obejrzyj: Venture capital - fundusz szansy?

 Ponadto innowacyjny przedsiębiorca musi przedłożyć oświadczenie, którym wykaże brak powiązań osobowych lub kapitałowych z inwestorami.

 Niezbędny będzie również opracowanie biznesplanu, w którym udowodni się opłacalność biznesu. Jeśli chodzi o realizację inwestycji, wymaganiami stawianymi przed poszukującym funduszy przedsiębiorcą jest wkład własny lub prywatnego inwestora, który będzie w czwartej części pokrywał wysokość pożyczki oraz zadeklaruje, że przez 3 lata po zrealizowaniu inwestycji będzie ją rozwijał również w województwie, w którym ten interes prowadził.

Zajrzyj: Optymalizacja projektu biznesowego.

Na jaką kwotę można liczyć?

Kwota pożyczki może znajdować się w następującym przedziale liczbowym, od 200 000 do 2 mln złotych, nie mniej, ni więcej. Przy czym pożyczka może opiewać co najwyżej na kwotę dwa razy większą od wkładu anioła biznesu lub venture capital.

Zobacz wideoszkolenie: CIT i PIT w 2015 r. - bieżące problemy

Jak spłacamy?

Pożyczkę, która udziela nam się na stałym, 6,5 procentowym oprocentowaniu rocznym, możemy spłacać tak długo, aż osiągniemy prognozowaną w biznesplanie rentowność. Jeśli rozpoczynamy działalność, spłata musi nastąpić najdalej po 8 latach, a po 6, jeśli kontynuujemy przedsięwzięcie. Czas na wpłatę pierwszej raty wynosi w przypadku rozkręcania biznesu do 2 lat od udzielenia pożyczki wraz z odsetkami i do 3 lat od rozpoczęcia sprzedaży trzeba dokonać spłaty samego kapitału. Znowu zaś do 3 lat od czasu udzielenia pożyczki wynosi okres spłaty kapitału, gdy rozszerzamy działalność.

Pamiętajmy jeszcze, że nie można spłacać pożyczki ze środków z pomocy publicznej i de minimis.

„Gdy już pożyczę, na co wydać mogę?”

Przede wszystkim, aby wydatek mógł zostać objęty pożyczką musi zostać poniesiony po złożeniu wniosku o nią. Poza tym w rachubę wchodzą też np. wydatki inwestycyjne na nabycie środków trwałych (nie kupimy jednak za to nieruchomości), badania przemysłowe i prace rozwojowe, czyli koszty zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętności, wprowadzenia ulepszeń do istniejących produktów, procesów lub usług oraz tworzenia nowych produktów, procesów lub usług poprzez łączenie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej.

Spójrz: Dokumentacja wydatków kwalifikowanych

Oprócz tego zakwalifikujemy do dotowanych pożyczką wydatków także koszty patentowe (przed ich uzyskaniem) np. opłaty urzędowe (za wzory, zgłoszenia, tryby krajowe i międzynarodowe, przekazania, dokumenty), opłaty związane z nabyciem, walidacją i dochodzeniem praw ochronnych oraz koszty tłumaczeń niezbędnej dokumentacji.

Sprawdź: Kwalifikacja wydatków na projekty innowacyjne.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...