Dlaczego firmy powinny korzystać z chmury obliczeniowej?

Dlaczego firmy powinny korzystać z chmury obliczeniowej? /fot. Fotolia
Pewne cechy chmur obliczeniowych sprawiają, że są one szczególnie atrakcyjne dla biznesu. Jakie są najważniejsze powody, dla których firmy powinny zaufać technologii chmur i wykorzystywać je w swojej pracy?

Powód pierwszy: prostota

Chmury są bardzo proste w obsłudze; korzystanie z nich nie wymaga zdobywania zaawansowanych umiejętności informatycznych ani kończenia jakichkolwiek kursów. Co więcej, wykupując usługi chmurowe u ich operatora, przerzucamy na niego obowiązek dbania o zaplecze techniczne cloud computingu. W praktyce, dla pracowników przedsiębiorstwa oznacza to  możliwość pełnego koncentrowania się na istocie biznesu.

Pamiętać też należy o fakcie, że rozwiązania chmurowe realizowane za pośrednictwem firm informatycznych są tańsze od utrzymywania własnych baz danych i serwerowni, co z perspektywy firmy pozwala na oszczędności, przeznaczane następnie na rozwój biznesu lub wyższe pensje.

Powód drugi: sprawniejszy biznes

Często zdarza się, że sukces przedsiębiorstwa zależy od błyskawicznego reagowania na zmiany sytuacji na rynku lub posunięcia konkurencji. Technologia chmurowa gwarantuje właścicielom firm permanentny dostęp do najnowszych informacji (dzięki stałemu połączeniu z internetem), a następnie, po podjęciu na ich podstawie określonej decyzji, błyskawiczne przesłanie jej do klientów, kontrahentów czy współpracowników. Poza tym chmury, dzięki ciągłemu połączeniu z siecią są na bieżąco aktualizowane, co zapobiega możliwości pozostanie w „technologicznym tyle” za plecami konkurencji. Powyższe czynniki sprawiają, że firma działa o wiele sprawniej.

Powód trzeci: oszczędności

Utrzymywanie własnych centrów danych połączone z zatrudnianiem specjalistów z branży teleinformatycznej wiąże się ze stałymi, wysokimi kosztami. Wykorzystywanie chmur pozwala na zamianę tych wydatków na niewielką, comiesięczną opłatę, w ramach której otrzymuje się gwarancję sprawnej łączności z internetem, automatycznych aktualizacji i zabezpieczenia danych przed zagrożeniami zarówno fizycznymi jak i cyfrowymi. 

Powód czwarty: dostosowanie do potrzeb

Niektóre branże, takie jak chociażby budownictwo czy turystyka, to tzw. branże sezonowe; natężenie pracy zależne jest od pory roku. Podczas szczytu sezonu, kiedy owo natężenie osiąga najwyższy poziom, największa jest też ilość danych przechodzących przez firmowe komputery. Chmury obliczeniowe pozwalają na dostosowanie ich wydajności (zwiększenie bądź zmniejszenie pojemności) do aktualnych potrzeb, a co ważne, przekłada się to na koszta korzystania z chmur – operatorowi płaci się tylko za wykorzystany potencjał chmury, a nie za z góry określone parametry. Tak więc poza sezonem, kiedy liczba klientów, a co za tym idzie zyski spadają, spadają też wydatki związane z obsługą informatyczną.

Polecamy: Poradnik Gazety Prawnej. Firma w spadku – zarząd sukcesyjny


Powód piąty: nieograniczony dostęp

Chmury obliczeniowe oferują przedsiębiorcom bardzo ważne udogodnienie: możliwość dostępu do danych przy użyciu dowolnego sprzętu pozwalającego na połączenie się z internetem  - nieważne czy jest to komputer stacjonarny, laptop czy telefon komórkowy – z dowolnego miejsca na ziemi, pod warunkiem oczywiście że jest w nim zasięg. Uniezależnia to firmy od niewygodnych komputerów stacjonarnych i biur. Działalność gospodarczą można prowadzić dosłownie wszędzie.

Powód szósty: efektywniejszy personel

Powód numer sześć jest w pewnym sensie pochodną numeru pierwszego. Łatwość obsługi chmur sprawia, że każdy pracownik może pracować z dużą łatwością i wydajnością nie martwiąc się o to, że brak wykształcenia czy doświadczenia informatycznego sparaliżuje jego wysiłki. Właściciel przedsiębiorstwa ma za to do dyspozycji wykwalifikowany personel firmy świadczącej usługi cloud computingu, bez konieczności jego opłacania; ponosi jedynie niewielki koszta miesięczne związane z samą usługą „chmurową”.

Post scriptum

Jak wynika z powyższych rozważań, chmury stają się coraz użyteczniejszym, wszechobecnym, a co za tym idzie, coraz bardziej niezbędnym narzędziem w pracy przedsiębiorstw; co można potraktować jako kolejny – siódmy już powód – dla którego warto jest zaufać chmurom. Otóż wkrótce chmury staną się tak popularne, że każda firma która nie zdecyduje się na ich wykorzystanie już na starcie znajdzie się daleko za konkurencją. I to właśnie jest Powód siódmy: konieczność.

S-NET
Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.
rozwiń więcej
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...