REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Konferencja ZAWÓD: DEWELOPER – KIERUNEK ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ. Podsumowanie

Konferencja Fot. Materiały prasowe
Konferencja Fot. Materiały prasowe
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

28 listopada 2012 roku odbyła się konferencja ZAWÓD: DEWELOPER – KIERUNEK ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ zorganizowana przez Wydawnictwo Przewodnik Budowlany. W czasie konferencji został omówiony nowy program dotyczący budownictwa energooszczędnego NFOŚiGW, zacznie on obowiązywać od 1 stycznia 2013 roku. Deweloperzy będą musieli dostosować się do nowej sytuacji rynkowej.

Przyszły rok będzie prawdopodobnie najcięższy dla deweloperów. Nic więc dziwnego, że większość szuka nowych rozwiązań, które uatrakcyjniłyby ich ofertę w oczach potencjalnych klientów. Jednym z nich może być nowy program dopłat do budownictwa energooszczędnego NFOŚiGW, który zacznie funkcjonować od 1. stycznia 2013 roku.

REKLAMA

Temu tematowi poświęcony został główny panel konferencji ZAWÓD: DEWELOPER – KIERUNEK ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ, zorganizowanej przez wydawnictwo Przewodnik Budowlany, która odbyła się w dniu 28.11.2012 r. w warszawskim hotelu Marriott. Zgromadziła ona około 100 przedstawicieli firm deweloperskich i budowlanych, którzy – jako jedni z pierwszych – mieli możliwość zapoznania się z oficjalnymi wymogami technicznymi dla budynków energooszczędnych, pozwalającymi na uzyskanie wsparcia finansowego.

Zobacz także: Deweloperzy ograniczają nowe inwestycje

Koniec „Rodziny na Swoim“

Zanim jednak przystąpiono do omawiania programu NFOŚIGW najpierw miały miejsce dwa wystąpienia, nakreślające sytuację na rynku mieszkaniowym. W pierwszym z nich, Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.com przedstawił przyczyny obecnej sytuacji w branży deweloperskiej, obecny jej stan oraz prognozy na przyszłość. Z opublikowanej ostatnio informacji GUS na temat budownictwa mieszkaniowego w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku może wynikać, że deweloperzy na dobre zaczynają ograniczać nowe inwestycje, uznając prawdopodobnie, że nadpodaż mieszkań w ich ofercie osiągnęła punkt krytyczny. Można też podejrzewać, że część popytu, który nie zostanie zaanektowany przez końcówkę „Rodziny na Swoim”, będzie czekać na nowy program dopłat – „Mieszkanie dla Młodych”. W Polsce państwowe wsparcie komercyjnego segmentu rynku mieszkaniowego poprzez dotowanie nabywania mieszkań na własność, na zasadach jakie wciąż obowiązują w „Rodzinie na Swoim”, a jakie w przyszłości wyznaczy MDM jest z pewnością inicjatywą potrzebną, pożyteczną, a przede wszystkim oczekiwaną, jednak w głównym stopniu przez pozostającą w mniejszości tę lepiej sytuowaną od średniej krajowej część młodego pokolenia Polaków.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” pozostawia wątpliwości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei prezentacja Bogusława Białowąsa, Zastępcy Dyrektora Departamentu Usług Agencyjnych w Banku Gospodarstwa Krajowego poświęcona została w całości analizie programu „Rodzina na Swoim”. Pokazane w niej okresy wzrostu aktywności wraz z komentarzem dotyczącym ich przyczyn są doskonałą podstawą do przygotowania oferty mieszkaniowej pod nowy program MdM. Dane dotyczące programu „Rodzina na Swoim” wskazują na wysoką potrzebę istnienia tego rodzaju wsparcia dla budownictwa mieszkaniowego ze strony rządu. Skorzystało z niego ponad 175 tysięcy rodzin i osób samotnych, które nabyły mieszkanie na własność. Było to ponad 11 milionów m2 powierzchni lokali i domów o wartości transakcyjnej ponad 38 miliardów złotych.

Zobacz także: Rynek pierwotny w Katowicach

Przyszłość budownictwa: energooszczędność

Drugi panel rozpoczęła prezentacja Jacka ZamielskiegoNarodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która została poświęcona nowemu programowi dopłat do budownictwa energooszczędnego. Warto przypomnieć, że według badań przeprowadzonych przez BIOSTAT na zlecenie NFOŚIGW przy dopłacie w wysokości 40 tys. zł brutto - co trzeci inwestor jest gotowy zainwestować w dom wysoko-energooszczędny, a przy dopłacie w wysokości 15 tys. zł brutto – co piętnasty chciałby zainwestować w mieszkanie o tej klasie energooszczędności. Wśród przedstawicieli deweloperów najwięcej kontrowersji wzbudził wymóg, ograniczający możliwość skorzystania z tego wsparcia finansowego jedynie do momentu oddania budynku do użytkowania. To znacznie zawęża czas, kiedy inwestor może złożyć wniosek o dopłatę, zwłaszcza w przypadku budynków wielorodzinnych. Drugą wątpliwość wzbudziły wymogi techniczne, uprawniające do zakwalifikowania budynku do programu. Przedstawiciel NFOŚiGW zapewnił, że wszystkie zastrzeżenia, mimo wprowadzenia programu, nadal będą rozpatrywane i w uzasadnionych kwestiach być może zostaną wprowadzone korekty.

Zobacz także: Dlaczego warto inwestować w nieruchomości energooszczędne?

Następnie swoje doświadczenia w zakresie budownictwa energooszczędnego w panelu dyskusyjnym przedstawili Bogdan Goławski z firmy Orco, który zaprezentował rozwiązania zastosowane przy realizacji Klonowa Aleja i Feliz Residence oraz Juliusz Żach z Mostostal Warszawa, koordynator projektu Miejski Budynek Jutra 2030.

Zobacz także: Moda na ekologiczne domy

REKLAMA

Kolejne wystąpienie dotyczyło optymalizacji energetycznej budynków jednorodzinnych. Poprowadził je Arkadiusz Dębowy z firmy Rockwool Polska. Zaczął przede wszystkim od wyjaśnienia rodzajów energii, które funkcjonują w budownictwie mieszkaniowym, przypisując im odpowiedzialność konkretnych osób na etapie powstawania budynku. I tak – ograniczenie energii użytkowej to domena architekta, energii końcowej – instalatora, natomiast energii pierwotnej to już ekologia.

Następna prezentacja – pani Iwony Żurawińskiej – dotyczyła produktów do budownictwa energooszczędnego firmy FAKRO. To jedna z najbardziej innowacyjnych, a do tego polskich firm na rynku światowym, której oferta w segmencie okien dachowych oraz powiązanych z nimi kolektorów słonecznych plasuje ją w czołówce tej branży. Oprócz produktów już dostępnych w ofercie, uczestnicy konferencji mogli zapoznać się także z nowością firmy – świetlikiem dachowym o parametrach energooszczędnych. W części wystawowej była także możliwość obejrzenia przekroju okna FTT U8 Thermo – superenergooszczednego okna dachowego, przeznaczonego do budynków pasywnych.

Panel poświęcony energooszczędności zakończyła prezentacja Domu Zeroenergetycznego Plus – GREEN POWER, którego budowa zacznie się pod koniec I kwartału 2013 roku. Ryszard Piotrowski, autor koncepcji akcji i jej koordynator, przedstawił cele nowego przedsięwzięcia. Jego wypowiedź wsparli przedstawiciele Rady Programowej – Marek Beśka z firmy Lindab oraz Piotr Kałużniacki z firmy Samsung.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” 2013 – większa korzyść dla rodzin z dziećmi

W części wystawowej konferencji miał miejsce także Festival Technologii do Domów Zeroenergetycznych. Swoją ofertę zaprezentowali partnerzy Domu Zeroenergetycznego Plus – GREEN POWER: Lindab Construline (stalowa konstrukcja szkieletowa), Rockwool Polska (ocieplenie wełną mineralną), Fermacell (płyty gipsowo-włóknowe), Rehau (system kanalizacji bezszumowej i dolne źródło ciepła), Tyvek (membrany izolacyjne), Atrium System (schody wewnętrzne), Sonel (kamery termowizyjne), Samsung (pompa ciepła, rekuperator), Schock (balkonowy łącznik termoizolacyjny), ZCB Owczary (ceramika poryzowana), Ekoklinkier (ceramiczna cegła elewacyjna) oraz Selena (system ociepleń TYTAN EOS, tynki wewnętrzne TYTAN TEO, piany montażowe, cienkowarstwowe zaprawy murarskie oraz papy Matizol), która ufundowała także piany montażowe dla uczestników konferencji.

Od strony prawa

Konferencję ZAWÓD DEWELOPER – KIERUNEK ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ zakończył panel prawny. Jan Wszołek z kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr przedstawił praktyczne problemy formułowania umów deweloperskich po wejściu w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Budzi ona nadal wiele wątpliwości wśród deweloperów i wielu z nich skorzystało z okazji zasięgnięcia porady bezpośrednio u eksperta w tej dziedzinie. Z kolei prezentacja Anny Wyrzykowskiej, również z kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr została poświęcona badaniu prawnemu nieruchomości. Tu najwięcej pytań wzbudził temat możliwości sprawdzenia obciążeń nieujawnionych w księdze wieczystej, a ograniczających możliwość korzystania z nieruchomości. Dotyczyło to głównie dróg koniecznych i dróg przesyłowych. Jedyną radą na zabezpieczenie się przed tego typu niespodziankami jest uzyskanie stosownych oświadczeń i zapewnień zbywcy w umowie sprzedaży. Tylko to może być bowiem podstawą do uzyskania odpowiednich gratyfikacji po ujawnieniu nieznanych nabywcy ograniczeń.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – wady i zalety

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA