| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Słownik > Ognie św. Elma – niewielkie wyładowania podczas burzy

Ognie św. Elma – niewielkie wyładowania podczas burzy

Ognie św. Elma zwane też ogniami Bartłomieja, Kastora lub Polluksa to niewielkie wyładowania elektryczne występujące na różnych powierzchniach. Ognie św. Elma można zaobserwować np. tuż przed burzą.

Ognie św. Elma to zjawisko, które możemy zaobserwować na powierzchniach różnych przedmiotów, zwłaszcza na ich krawędziach. Wyładowaniom tym mogą towarzyszyć dźwięki w postaci cichych gwizdów lub świstów.

Ognie św. Elma możemy zaobserwować na powierzchniach drzew, wysokich masztów, skał, na morzu a także na własnym ciele. Ognie św. Elma pojawiają się zawsze, gdy zbliża się burza z piorunami. W ciągu dnia ognie św. Elma nie są zbytnio widoczne, łatwiej można je zaobserwować wieczorem lub w nocy. Ognie św. Elma pojawiają się w postaci łuny świetlnej lub wytrzaskujących miotełek.

Dlaczego „ognie św. Elma”?

Nazwa Ognie św. Elma pochodzi od marynarzy, którzy nazwali je tak sądząc, że jest to odpowiedź na ich modlitwy, które kierowali do Boga za wstawiennictwem świętego Elma. Wg legendy św. Elmo nie bał się uderzających obok niego piorunów.

Ognie św. Elma są dla ludzi w zupełności bezpieczne. Ich pojawianie się świadczy o występowaniu różnicy potencjałów elektrycznych pomiędzy ziemią a warstwą chmur. Jeśli się pojawiają znaczy to, że zaraz może pojawić się piorun.

Ognie św. Elma można także zaobserwować podczas lotu samolotem przez naładowaną elektrostatycznie chmurę. Tak samo jak w innym przypadku tu ognie św. Elma pojawiają się na skrzydłach samolotu w postaci wyładowań lub w postaci poświaty.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

Własne
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK