REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używane BMW 5 E60: zakup to nie wszystko

Piotr Czerniakowski
BMW serii 5 jest autem niemal idealnym. Wysokie koszty utrzymania trochę ostudzają zapał ewentualnych nabywców.
BMW serii 5 jest autem niemal idealnym. Wysokie koszty utrzymania trochę ostudzają zapał ewentualnych nabywców.
newspress.co.uk

REKLAMA

REKLAMA

BMW serii 5 poprzedniej generacji zostało wprowadzone do produkcji w 2003 roku. Auto bardzo szybko zyskało popularność i przychylną opinię wśród klienteli. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ oprócz wysokich kosztów utrzymania ciężko w tym aucie znaleźć znaczące wady.

Nadwozie

Jeśli nie największa, to jedna z głównych zalet tego modelu. Wygląd nadwozia to efekt pracy Chrisa Bangle’a, kontrowersyjnego, lecz bardzo uznanego stylisty. Nie ma chyba drugiego takiego auta, który by został zaprojektowany z takim polotem, a którego wygląd tak wolno by się starzał. Auto równie dobrze mogłoby mieć premierę w tym roku i nikogo by to nie zdziwiło. Sylwetka prezentuje się bardzo dynamicznie, zarówno w klasycznym sedanie, jak i w odmianie kombi. Jednocześnie jednak nadwozie auta prezentuje się muskularnie, co w połączeniu z dynamiczną linią sprawia, że auto wygląda bardzo solidnie. Co by nie mówić, w tej klasie jest bardzo pożądana cecha.

REKLAMA

Zobacz też: Opinie kierowców o BMW 5

Wnętrze

Kiedy wsiądziemy do auta, również ciężko będzie nam stwierdzić, czy siedzimy w aucie nowym, czy niemal 10-letnim. Na ten efekt składają się 2 czynniki. Po pierwsze wnętrze auta zostało zaprojektowane w równie „ponadczasowy” sposób, co nadwozie. Nie jest tutaj może zbyt przytulnie, lecz luksusu nam nie zabraknie. Po drugie materiały wykończeniowe są tak dobrej jakości, a ich odporność na zużycie jest tak wysoka, że po 300 tys. przejechanych kilometrów wnętrze auta może równie dobrze wyglądać jak nowe. Ergonomia również stoi na wysokim poziomie, lecz trzeba się przyzwyczaić do systemu iDrive. Fotele są wygodne, zapewniają dobre trzymanie boczne, zaś w topowych wersjach mają nadzwyczaj szeroki zakres regulacji. Na brak miejsca nie będzie narzekać żaden z pasażerów, choć klasycznie piąta osoba, siedząca po środku tylnej kanapy, nie może nastawiać się na nadzwyczajny komfort. Pojemność bagażnika także nie rozczaruje – 520 l w sedanie i 500 – 1560 l w kombi.

Wyposażenie

Auta z reguły są bardzo dobrze wyposażone. Już podstawowe wersje miały 6 poduszek powietrznych, automatyczną klimatyzację, radio CD z 6,5-calowym ekranem, układ stabilizacji toru jazdy oraz system iDrive. Opcje, jak to w niemieckich samochodach bywa, były bardzo kosztowne.

Zobacz też: Używany Volvo XC90: potężny wiking

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Napęd

Silniki benzynowe

BMW znane jest z bardzo dobrych jednostek benzynowych. W zasadzie wszystkie silniki są godne polecenia. Podstawowa jednostka o pojemności 2.2 l (520i) legitymuje się mocą 170 KM i momentem obrotowym na poziomie 210 Nm. Wprawdzie osiągi nie są złe (9 s. do setki i 226 km/ prędkości maksymalnej) i spalanie też na akceptowalnym poziomie (średnio 6,8 l na 100 km) lecz silnik ten nie bardzo pasuje do charakteru auta. Następny w gamie „benzynówek” jest także sześciocylindrowy silnik, ale już o pojemności 2.5 l (523i) Kolejny popularny silnik to trzylitrowa sześciocylindrowa jednostka o mocy 218 KM. 7,1 s. do setki przy spalaniu jedynie 0,1 l większym od wersji 523i. Najlepszym wyborem pod względem zarówno osiągów, jak i rozsądku, jest wersja 530i. 272 KM i 320 Nm to wartości, które jak najbardziej pasują do tego auta. Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje 6,3 s, zaś auto osiąga prędkość 250 km/h ograniczonych elektronicznie. Średnie spalanie na poziomie 7,7l. Wyżej są już tylko jednostki V8 i mocarne V10 z wersji M5. Najpopularniejszym silnikiem V8 jest wersja o mocy 306 KM. Nie polecamy jednak tego silnik, ponieważ osiągi tej wersji stoją na niewiele wyższym poziomie od silnika trzylitrowego, zaś spalanie jest już wyższe o prawie3 l (średnio 10,5 l na 100 km). Jeśli ktoś nie boi się astronomicznych kosztów utrzymania, niech zastanowi się nad kupnem wersji M5. Samochód przyspiesza do 100 km/h w 4,5 sekundy, jeździ „jak po sznurku”, zaś dźwięk ryczących 10 cylindrów to istna maestria.

Zobacz też: Używana Honda CR-V: miejska terenówka

Silniki wysokoprężne

Tutaj również BMW serii 5 ma się czym pochwalić. Podstawowa jednostka wysokoprężna o pojemności 2 litrów ma moc 177 KM i 350 Nm momentu obrotowego (520d). Do sprawnego przemieszczania się starcza (8,3 s do setki i 231 km/h prędkości maksymalnej) lecz tak jak w przypadku podstawowej jednostki benzynowej, tak i tutaj podstawowy diesel nie bardzo pasuje do tak eleganckiego auta. Trzeba jednak przyznać, że auto z tym silnikiem bardzo mało pali – średnio jedynie 5,3 l ropy. Bardzo dobrym i zarazem popularnym silnikiem jest 3-litrowa jednostka R6 o mocy 218 KM i momencie obrotowym wynoszącym 500 Nm (530d). Sprawia ona, że 5-ka przyspiesza do 100 km/h w 6,8 s, zaś wskazówka prędkościomierza zatrzymuje się dopiero na 250 km/h. Średnie spalanie na poziomie 6,4 l. Na szczycie gamy znajduje się trzylitrowy silnik biturbo o mocy 286 KM i gigantycznym momencie obrotowym wynoszącym 580 Nm (535d). Auto dysponuje naprawdę dużym zapasem mocy i błyskawicznie reaguje na dodanie gazu. Pierwsza setka pojawia się na zegarach po 6,4 s. Spalanie jest o niespełna pół litra wyższe niż wersji 530d.

Zobacz też: Używany Peugeot 407: typowy francuz

Co polecamy?

W przypadku silników benzynowych najlepszym wyborem będzie wersja 530i. 272 KM dają dużo frajdy z jazdy i pozwalają bezpiecznie się przemieszczać. Jeśli diesel to 530d lub 535d. Polecamy jednak wersję 530d, ponieważ jest on i tak bardzo dynamiczny, a mniej skomplikowany w konstrukcji niż 535d.

Skrzynia biegów: napęd tylny lub 4x4. Skrzynia biegów 6-biegowa manualna lub 6-biegowa automatyczna.

Zawieszenie

Auto prowadzi się bardzo pewnie, układ jezdny jest precyzyjny. W przypadku BMW nie powinno to nikogo dziwić. Zarówno z tyłu jak i z przodu zastosowano zawieszenie niezależne wielowahaczowe. Wahacze wykonano z aluminium, co podnosi koszt serwisowania.

Zobacz też: Używane Audi A3: golf plus znaczek

Usterki:

Silnik: nietrwałe turbosprężarki i dwumasowe koło zamachowe; zdarzają się pęknięcia kolektorów wydechowych i uszkodzenia napinaczy łańcuchów rozrządu,

Zawieszenie: szybko zużywające się zawieszenie (drogie w naprawach).

Elektronika: awarie czujnika skrętu, elektronicznej blokady kierownicy, wyświetlacza komputera, kontrolera iDrive.

Ceny części:

Wahacz przedni: 620 zł

Amortyzator przedni: 710 zł

Klocki hamulcowe przednie: 425 zł

Tarcze hamulcowe przednie: 694 zł

Sprzęgło kompletne: 1105 zł

Reflektor przedni: 1220 zł

Zobacz też: Używana Mazda 6: skośny średniak

Podsumowanie

Zalety: dobre osiągi silników, dobre prowadzenie, wysoki komfort jazdy, bogate wyposażenie seryjne, dobre wykończenie wnętrza.

Wady: wysokie ceny serwisu, duże przebiegi (najstarsze auta mają 8 lat), szybka utrata wartości, realne ryzyko kradzieży.

BMW serii 5 E60 to na pewno zakup godny polecenia. Mimo upływu lat auto wygląda ładnie i nowocześnie (zarówno zewnątrz jak i wewnątrz). Silnik dostarczają dużo pozytywnych emocji. W parze idzie z tym także komfort jazdy i dobre prowadzenie. Pamiętajmy jednak, że zakup auta to nie wszystko. Jeśli mamy na to auto odłożone 45-50 tys. (bo za tyle można kupić najstarsze egzemplarze) i nic poza tym, zapomnijmy o kupnie tego samochodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA