| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Manewry > Jak ruszać pod górkę bez użycia hamulca ręcznego?

Jak ruszać pod górkę bez użycia hamulca ręcznego?


Bywa czasem, na szczęście rzadko, że trzeba ruszyć pod górę, a skorzystanie z pomocy hamulca ręcznego jest niemożliwe. Taka sytuacja ma miejsce w samochodach, w których hamulec postojowy zaciąga się naciskając lewą nogą specjalny pedał, zaś zwalnia przez pociągnięcie za odpowiednie cięgło.

Tak jest, między innymi, w wielu modelach samochodów mercedes. Bywa także, że hamulec ręczny nie jest sprawny, bo np. kilka minut wcześniej pękła jego linka. Czy można ruszyć pod górkę, nie używając do pomocy hamulca ręcznego?

Zobacz również: Jak wyregulować hamulec ręczny?

49,90 złJazda z Hołkiem

Co zrobić, gdy nie można użyć hamulca ręcznego?

Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Gdy nie można użyć hamulca ręcznego, aby pomóc sobie przy ruszaniu pod górkę, należy zastąpić go hamulcem zasadniczym i sprytnym posługiwaniem się pozostałymi pedałami. Przed ruszaniem należy pamiętać, cały czas trzymając pedał hamulca wciśnięty, o włączeniu najniższego biegu. Wymaga to wciśnięcia pedału sprzęgła. W momencie ruszania trzeba ustawić prawą stopę tak, aby śródstopiem naciskać na pedał hamulca, zaś jej palcami sięgać do pedału przyspieszenia. Podczas ruszania przesuwać wolno tę stopę w kierunku pedału gazu, naciskając go coraz mocniej, jednocześnie zwalniając powoli pedał hamulca, który powinien znaleźć się pod piętą (pod obcasem). Jednocześnie należy uważnie zwalniać pedał sprzęgła, aby, gdy hamulec przestanie działać, sprzęgło „ciągnęło” na tyle, że samochód zacznie jechać pod górę. Dodać wówczas gazu i puścić całkowicie całkiem pedał sprzęgła.

Zobacz również: Jak pokonywać długie podjazdy na górskich drogach?

Aby móc w ten sposób ruszyć, trzeba potrenować ruchy prawej stopy. Należy zacząć od płaskiego, poziomego miejsca, gdzie nie grozi cofnięcie się samochodu, gdyby coś się nie udało. Następne próby przeprowadzać na coraz bardziej stromych podjazdach, w miejscach, gdzie nieudany manewr nikomu nie wyrządzi krzywdy. Do wprawy dochodzi się często już po kilku próbach na pochyłości.

Aby płynnie ruszyć pod górkę nie używając hamulca ręcznego, trzeba przejechać kilka lub więcej metrów na tzw. połsprzęgle, co bardzo przyspiesza zużycie tarczy sprzęgłowej. Dlatego takie ruszanie można stosować wyjątkowo, nie traktując go jako stały element jazdy. Nie próbować ruszania pod górkę na ulicach i drogach z jadącymi po nich innymi pojazdami. W przypadku niepowodzenia cofające auto może uszkodzić stojące za nim pojazdy.

Ruszanie pod górkę bez ręcznego hamulca z butami o podwyższonym lub wysokim obcasie (kowbojki, damskie pantofle na wysokich obcasach itd.) jest w praktyce niemożliwe, jeżeli kierowca nie potrafi błyskawicznie przenieść prawej nogi z hamulca na pedał gazu przy równoczesnym wolnym puszczaniu pedału sprzęgła. To bardzo trudna do opanowania sztuka.

avatar

2013-10-08 12:08 Zgłoś

ale bzdury pisze autor, przekombinowane i zapewne zupełnie niezrozumiałe dla początkującego kierowcy, do którego ten tekst jest przeznaczony

avatar

2012-09-23 22:59 Zgłoś

Można zrobić też tak: zwalniamy sprzęgło do momentu, w którym przód auta zacznie się delikatnie unosić - wtedy można spokojnie PUŚCIĆ hamulec (samochód się nie stoczy :) i spokojnie przenieść nogę na pedał gazu...wypróbowane w pantoflach na wysokim obcasie :P

avatar

2012-07-15 21:23 Zgłoś

Tez jestem zdania, jak koledzy niżej, niema potrzeby tańczenia makareny nogami, wystarczy lekko puścić sprzęgło, tak aby samochód nie jechał ale żeby i nie zgasł. Wtedy tylko wystarczy dodać gazu i stopniowo puszczać sprzęgło.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP25
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Krzysztof Nawrocki

Adwokat

Zostań ekspertem Infor.pl »