REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szybkość: co to jest? Jakie są rodzaje szybkość? Jak szybkość wpływa na bezpieczeństwo?

Jakubowski Ryszard
Szybkość: co to jest? Jakie są rodzaje szybkość? Jak szybkość wpływa na bezpieczeństwo? Fot. Fotolia
Szybkość: co to jest? Jakie są rodzaje szybkość? Jak szybkość wpływa na bezpieczeństwo? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nadmierna szybkość to najczęstszy w policyjnych raportach główna przyczyna wypadków. Choć innych przyczyn wypadków zawsze też jest wiele, zmniejszenie szybkości zawsze daje nam więcej czasu na reakcję. Czym jednak jest sama szybkość, jakie są jej rodzaje i jak tak naprawdę wpływa na bezpieczeństwo?

Szybkość jest wielkością fizyczną, informującą jak duży odcinek drogi jest pokonywany przez poruszający się przedmiot, w tym wypadku pojazd, w jednostce czasu. W motoryzacji najczęściej spotyka się wyrażenie prędkości w kilometrach na godzinę, zaś bardzo rzadko i niemal wyłącznie w opisach technicznych i w tekstach o bezpieczeństwie ruchu drogowego – w metrach na sekundę.

REKLAMA

Szybkość dzielimy na kilka rodzajów:
- szybkość chwilowa;
- szybkość bezpieczna;
- szybkość ekonomiczna;
- szybkość podróżna;
- szybkość maksymalna.

Z szybkością chwilową mamy do czynienia w bardzo krótkim odcinku czasu. Parametr ten nie jest przydatny w normalnej eksploatacji pojazdu, dlatego nie będziemy się nim szerzej zajmowali.

Zobacz też: Michael Schumacher czy Jaś Fasola: jakim jesteś kierowcą?

REKLAMA

Za to niezwykle ważnym, o ile nie najważniejszym parametrem, ważnym z punktu widzenia bezpieczeństwa jest szybkość bezpieczna. W zasadzie nie istnieje taka szybkość, przy której można mieć stuprocentową gwarancję bezpieczeństwa. Niefortunne uderzenie przechodnia przez samochód, jadący z, wydawałoby się, bezpieczną szybkością rzędu 20 km/godz. może mieć dla niego fatalne, nawet – tragiczne skutki. Stąd w definicji szybkości bezpiecznej pojawia się dodatkowy parametr. Tak więc szybkość bezpieczna jest to taka prędkość, przy której w danych warunkach pogodowych i drogowych kierowca jest w stanie uniknąć każdego nieszczęśliwego zdarzenia. Oczywiście niebagatelne znaczenie ma jego stan psychofizyczny, w jakim się on w danej chwili znajduje, oraz stopień jego doświadczenia za kierownicą. Szybkość bezpieczna na pasach startowych nieczynnego lotniska, gdzie nikt się niespodziewanie nie pojawi, może wynosić nawet 300 km/godz, pod warunkiem że pojazd jest w pełni sprawny technicznie i że nie nastąpi niespodziewany wystrzał opony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szybkość bezpieczna jest bardzo trudna do wyznaczenia, a przepisy nie są w stanie przewidzieć jej dla każdej sytuacji na drodze. Stąd rozbieżności pomiędzy szybkością maksymalną dopuszczoną znakami, a szybkością bezpieczną według opinii kierowców. Szybkość bezpieczna zależy od stanu nawierzchni, jej szerokości, natężenia ruchu, umiejętności i poziomu zmęczenia kierowcy (a także innych kierowców, czego jednak nie da się prowadząc auta sprawdzić), stanu technicznego samochodu i kilku innych.  Pojęcie szybkości bezpiecznej wprowadził znany kierowca rajdowy Sobiesław Zasada w swojej książce "Szybkość Bezpieczna".

Szybkość ekonomiczna jest to taka szybkość, która pozwala na pokonanie danej trasy najmniejszym możliwym kosztem. Planując podróż należy zatem uwzględnić nie tylko szybkość, przy  której samochód zużywa najmniej paliwa, ale dodatkowe elementy, takie jak możliwość zapłacenia mandatu karnego za przekroczenie dozwolonej szybkość dla utrzymania tej, przy której zużycie paliwa jest najmniejsze.

Zobacz też: Jak brzmi 10 przykazań dobrego kierowcy?

REKLAMA

Szybkość podróżna jest to taka szybkość, zbliżona do tej, przy której samochód zużywa najmniej paliwa, którą kierowca może utrzymać na dłuższym odcinku drogi. Każda zmiana szybkość powoduje zwiększenie zużycia paliwa, dlatego trzeba dążyć do tego, aby tych zmian było jak najmniej.

Szybkość maksymalna jest to szybkość, którą dany pojazd może osiągnąć, bez względu na długość odcinka, który uda mu się z nią pokonać i warunki, w jakich się to odbędzie. Szybkość maksymalna wiąże się ze znacznie powiększonym zużyciem paliwa i wielu zespołów i podzespołów samochodu, dlatego można z nią jechać tylko w bardzo uzasadnionych przypadkach. Jest ona przy tym bardzo niebezpieczna i zwykle jest kilkukrotnie większa od dopuszczalnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA