| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Łyse opony – mandat

Łyse opony – mandat

Jazda na oponie ze zużytym bieżnikiem zwiększa ryzyko wypadku. Poza tym łysa opona może być powodem dotkliwej kary.

Kierowcy bardzo często bagatelizują stan techniczny opon prowadzonego przez nich pojazdu. Narażają w ten sposób nie tylko siebie, ale przede wszystkim innych użytkowników dróg na poważne niebezpieczeństwo. Zużyty bieżnik opony powoduje, że opona nie odprowadza w sposób wydajny wody bądź wyraźnie traci przyczepność na zaśnieżonej drodze.

Minimalna wysokość bieżnika - przepisy prawne

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia minimalna wysokość bieżnika wynosi 1,6 mm. Jeśli jednak na oponie są specjalne wskaźniki TWI (Tread Wear Index) to wtedy należy się nimi kierować, nawet jeśli wskazują one zużycie opony, gdy jej bieżnik ma np. 2 mm.

Zobacz też: Mandat za złe oświetlenie pojazdu - sprawdź swoje auto

Łyse opony a dowód rejestracyjny

Jazda pojazdem na ogumieniu noszącym jednoznaczne ślady zużycia wiąże się nie tylko z narażaniem siebie i innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo, ale i z konsekwencjami karnymi. Za poruszanie się pojazdem wyposażonym w tzw. łyse opony Policjant ma obowiązek zatrzymać kierowcy dowód rejestracyjny. Aby go odzyskać należy wykonać w Stacji Kontroli Pojazdów przegląd, który potwierdzi, że zużyte ogumienie w pojeździe zostało wymienione na nowe, spełniające wymagania rozporządzenia.

Łyse opony - mandat karny

Oprócz zatrzymania dowodu rejestracyjnego Policjant może ukarać prowadzące pojazd nawet 500 złotowym mandatem jeśli uzna, że poruszanie się nim zagraża bezpieczeństwu w ruchu lądowym.

Spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – maksymalna wysokość mandatu 500 zł

Zobacz też: Katastrofa w ruchu lądowym - więzienie zamiast mandatu

Warto pamiętać o tym, że przepisy to jedno, ale zdrowy rozsądek to drugie. Praktyka pokazuje bowiem, że jazda na oponach, których bieżnik jest mniejszy niż 3 mm (zwłaszcza zimą) jest po prostu niebezpieczna. Zatem jeśli wysokość bieżnika opon spadnie poniżej 4 mm zalecamy ich wymianę na nowe, niekoniecznie najbardziej renomowanych producentów. Nawet opona o przeciętnych parametrach trakcyjnych, jeśli jest nowa, zachowa się lepiej niż topowy, ale zużyty egzemplarz.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK