| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Mandat za złe oświetlenie pojazdu - sprawdź swoje auto

Mandat za złe oświetlenie pojazdu - sprawdź swoje auto

Złe korzystanie z oświetlenia pojazdu bądź zaniedbanie stanu poszczególnych lamp i reflektorów grozi mandatem karnym.

Wraz ze zbliżaniem się zimy zmrok będzie następował coraz szybciej, a jeśli dodamy do tego potencjalne opady deszczu to okaże się, że nawet zwykły przejazd przez miasto stanie się wyzwaniem. Aby mu sprostać w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na stan samochodu, a w szczególności jego oświetlenie. Trzeba też uczulić się na pieszych uczestników ruchu drogowego.

Nakaz jazdy z włączonymi światłami

Każdy samochód posiada kilka rodzajów świateł: drogowe służą do oświetlania drogi przed pojazdem w odległości co najmniej 100 m, można używać ich tylko w nocy na nieoświetlonych drogach, kiedy nie ma ryzyka oślepienia innych kierowców. Światła mijania mają oświetlać drogę przed samochodem na odległość 40 m. Światła tego typu są asymetryczne i oświetlają bardziej prawą niż lewą stronę jezdni. W Polsce prawo nakazuje używać świateł mijania przez całą dobę. Jazda bez wymaganych świateł od światu do zmierzchu oznacza 100 złotowy mandat. Jeśli jednak kierowca zapomni włączyć świateł w nocy (od zmierzchu do świtu) może spodziewać się nawet 200-złotowej kary. Warto zaznaczyć też, że  świateł trzeba bezwzględnie używać w trakcie przejeżdżania przez tunel – inaczej zmotoryzowany nie tylko naraża się na niebezpieczeństwo, ale i na mandat w wysokości 200 zł.

Zobacz też: Drogi ekspresowe – za co grozi Ci mandat?

Przepalona żarówka to kilkaset złotych kary

Zmotoryzowani mają do swojej dyspozycji także inne światła zewnętrzne: pozycyjne, hamowania, przeciwmgłowe czy cofania. To jednak nie wszystko Do jednych z częściej używanych  świateł należą oczywiście kierunkowskazy – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl  Warto zatroszczyć się o ich sprawne działanie, ponieważ pozwolą one bezpiecznie zasygnalizować manewr, który mamy zamiar wykonać dodaje Florkowska. Jeśli kierowca zapomni użyć kierunkowskazu lub będzie używać go bez potrzeby to grozi mu 100 złotowy mandat. Jeśli jednak jego zapominalstwo zatamuje lub utrudni ruch to zmotoryzowany zubożeje już o 200 złotych. Warto w tym miejscu podkreślić też, że nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności może sprowadzić na kierowcę nawet 300 złotych kary. 

Zobacz też: Mandat za jazdę środkowym pasem - dlaczego?

Uwaga na pieszych!

W okresie jesiennym spadanie nie tylko widoczność pojazdów i dróg, ale także pieszych. Mało który z nich używa jakichkolwiek odblasków – kamizelek czy zwykłych opasek a sami kierowcy często grzeszą nadmierną prędkością. Skutki są opłakane. Według danych Policji proporcjonalnie najwięcej pieszych ginie w październiku i listopadzie (ponad 27% wszystkich ofiar). Co można poradzić w tej sytuacji? Kierowcy powinni przede wszystkim dostosować prędkość do warunków jazdy, kupić się na sytuacji na drodze a nie np. oddawać rozmowom przez telefon komórkowy (za co grozi kara 200 złotych). Uważać trzeba przede wszystkim na pobocza gdzie mogą spacerować piesi oraz na „zebry”. Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio po nim oznacza 200-złotowy mandat. Z kolei nieustąpienie miejsca pieszemu znajdującemu się na przejściu to kara 350 złotych i aż 10 punków karnych.

Zobacz też: Jak zamontować oświetlenie LED?

Źródło: materiały prasowe Korkowo.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »