reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Katastrofa w ruchu lądowym - więzienie zamiast mandatu

Katastrofa w ruchu lądowym - więzienie zamiast mandatu

Katastrofa w ruchu lądowym to najsurowsza klasyfikacja czynu jaki może popełnić kierowca pojazdu. Mimo że nie jest zagrożony punktami karnymi to karą za jego popełnienie jest pozbawienie wolności.

Katastrofa w ruchu lądowym

Skutki wypadku samochodowego to najczęściej zniszczone mienie w postaci pojazdów, infrastruktury drogowej czy technicznej. Jeśli wypadek był naprawdę poważny to ofiary są także w ludziach. O ile przy zwykłej stłuczce liczymy się z kosztami związanymi z naprawą auta i ewentualnym mandatem, to w przypadku gdy Policjant zakwalifikuje zdarzenie jako katastrofę w ruchu lądowym, konsekwencje mogą być dla bardzo poważne!

Zobacz też: Jakie są skutki zbiegnięcia z miejsca wypadku?

Doprowadzenie do katastrofy w ruchu lądowym jest zagrożone surową karą, którą określa artykuł 173 Kodeksu Karnego:

Art. 173.

§ 1. Kto sprowadza katastrofę w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającą życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Jeśli dopuściliśmy się tego czynu nieświadomie to grozi nam kara pozbawienia wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Zdecydowanie gorsze konsekwencje czekają nas, jeśli swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem doprowadziliśmy do katastrofy w ruchu drogowym, w której ktoś został poważnie ranny lub poniósł śmierć.

Art. 173.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Nawet jeśli dopuściliśmy się tego czynu w sposób nieumyślny to musimy wiedzieć, że grozi za to kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Taką samą karę może orzec sąd w przypadku, jeśli sprowadziliśmy bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym. Jeśli był to czyn niezamierzony możemy dostać wyrok maksymalnie 3 lat więzienia.

Wypadek czy katastrofa w ruchu lądowym

O tym kiedy Policjant może zakwalifikować dane zdarzenie drogowe jako katastrofę w ruchu drogowym trudno jest precyzyjnie określić. W uchwale Sądu Najwyższego z 28 lutego 1975 r. (V KZP 2/74, OSNKW 1975, nr 3-4, poz. 33) przyjęto, że katastrofa w ruchu lądowym to „wydarzenie zakłócające w sposób nagły i groźny ruch lądowy, sprowadzające konkretne, rozległe i dotkliwe skutki obejmujące większą liczbę ludzi lub mienie w znacznych rozmiarach oraz niosące ze sobą zagrożenie bezpieczeństwa powszechnego”.

Zobacz też: Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy - Polska i Europa

Niestety, definicja ta jest mało precyzyjna. Doświadczenie pokazuje jednak, że o katastrofie w ruchu lądowym można mówić, jeśli w zdarzeniu bierze udział min. 10 osób bądź 3 auta (decyduje o tym liczba osób, które mogą zasiąść w przeciętnym aucie osobowym). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że to sąd zadecyduje ostatecznie, na podstawie zebranych dowodów, o charakterze czynu jakiego dopuścił się sprawca zdarzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olkowicz

Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama