| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Czy mandat może się przedawnić?

Czy mandat może się przedawnić?

Mandat – czyli kara grzywny nałożona w ten sposób za popełnione wykroczenie drogowe może się przedawnić. Oznacza, że po upływie określonego czasu nie można ściągnąć grzywny w trybie przymusowym. Mandat nie może być także wystawiony po upływie określonego czasu od stwierdzenia wykroczenia.

Od kiedy liczy się termin przedawnienia

Zgodnie z art. 45 §3 kodeksu wykroczeń, grzywna stwierdzona mandatem nie może być dochodzona po upływie 3 lat od daty uprawomocnienia.

Kwestia uprawomocnienia się mandatu zależna jest od tego, z jakim mandatem mamy do czynienia – a rozróżniamy rodzaje mandatów karnych:

1. płatne bezpośrednio funkcjonariuszowi (gotówkowe) – dot. wyłącznie  osoby czasowo przebywającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub niemającej stałego miejsca zamieszkania albo pobytu.

2. kredytowe – płatne w terminie 7 dni od daty pokwitowania (przy zatrzymaniu sprawcy na gorącym uczynku)

3. zaoczne – w przypadku ustalenia sprawcy w oparciu np. o zapis fotoradaru, czy wystawienia mandatu pod nieobecność sprawcy (np. za złe parkowanie) – płatne w terminie 7 dni od otrzymania.

Zobacz też: Brak badań technicznych, a odszkodowanie po kolizji

W przypadku mandatu karnego określonego w pkt. 1 i 3 – uprawomocnia się on wraz z chwilą zapłaty mandatu (bezpośrednio Policjantowi – lub w terminie określonym w mandacie zaocznym). Mandat kredytowy uprawomocnia się wraz z pokwitowaniem jego odbioru.

W przypadku nie zapłacenia w terminie mandatu zaocznego – organ, który go wystawił składa do sądu wniosek o ukaranie sprawcy w trybie procesowym (taki mandat nie może się uprawomocnić, więc nie mógłby być dochodzony w ramach postępowania egzekucyjnego w administracji).

W związku z powyższym – przedawnić może się jedynie mandat kredytowy.

Możliwość pociągnięcia do odpowiedzialność zaś za wykroczenia ścigane w trybie procesowym (w przypadku nie zapłacenia mandatu zaocznego lub odmowie przyjęcia mandatu kredytowego), wynosi rok od dnia popełnienia wykroczenia. Jeśli w ww. terminie wszczęto postępowanie sądowe – okres ten wydłuża się do dwóch lat.  

 Innymi słowy jeśli, w ciągu dwóch lat od dnia popełnienia wykroczenia nie zapadnie prawomocne orzeczenie – wykroczenie podlega przedawnieniu.

Okres przedawnienia mandatu kredytowego

Jak było to wspomniane, mandat karny kredytowy, przedawnia się wraz z upływem 3 lat od dnia jego uprawomocnienia (nie należy mylić tego terminu – z 1 rocznym terminem przedawnienia ścigania wykroczeń). Jeśli więc w ciągu ww. terminu Naczelnik Urzędu Skarbowego (będący co do zasady organem administracji odpowiedzialnym za egzekucję należności skarbu Państwa) nie podejmie skutecznych czynności zmierzających do ściągnięcia grzywny – zobowiązanie to przedawni się.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK