reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Radio CB – czy jego używanie jest legalne?

Radio CB – czy jego używanie jest legalne?

Korzystanie z radia CB w trakcie podróży samochodowej jest nadal jednym z najłatwiejszych sposobów na określenie sytuacji na drodze planowanego przejazdu – kwestię korków czy wypadków dostaniemy w zasadzie z pierwszej ręki. Jednak czy za korzystanie z CB radia w trakcie jazdy możemy zostać ukarani?

Parametry i pozwolenia

Jednym z podstawowych pytań w powyższym zakresie – jest to, czy z radia CB można korzystać bez spełniania dodatkowych warunków (np. uzyskaniem pozwolenia). Zgodnie z rozporządzeniem ministra transportu sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego (Dz. U. z 2007r. nr 138 poz. 972)… nie, o ile mieszczą się w kategorii radia CB.

Zobacz też: Jakie pojazdy można prowadzić pod wpływem alkoholu?

Te, zgodnie z ww. rozporządzeniem muszą spełniać następujące warunki techniczne:

-  działające wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,96-27,41 MHz:

a) typu PR27, spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 135,

b) z emisją dwuwstęgową sygnału zmodulowanego amplitudowo (DSB-AM), lub emisją jednowstęgową sygnału zmodulowanego amplitudowo (SSB-AM), spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 433, przy czym dopuszczalna moc wyjściowa nadajnika dla DSB-AM wynosi do 4 W, a dla SSB-AM do 12 W szczytowej mocy obwiedni;

Zobacz też: Jak przewozić ładunki samochodem?

Radio niespełniające powyższych norm w zakresie częstotliwości lub mocy – może narazić nas na grzywnę w przypadku kontroli służb drogowych.

Czy mikrofon można trzymać w ręku podczas jazdy?

Zgodnie z art. art. 45 w ust. 2 pkt 1 ustawy prawo o ruchu drogowym zabrania się „korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku."

Biorąc pod uwagę same zasady wykładni językowej przepisów – a także zasady wykładni zawężającej w przypadku przepisów karnych (ten artykuł definiuje de facto wykroczenia drogowe), należy uznać, iż mikrofon nadajnika radia CB nie mieści się w definicji telefonu (który choćby różni się od radia choćby tym, że rozmowa może być prowadzona jednocześnie w obie strony).

Zobacz też: Przewóz materiałów niebezpiecznych

Podobne stanowisko zajęło także Biuro Prawne Komendy Głównej Policji (porównaj: na policja.pl – które uznało, iż przepis ten ma zastosowanie wyłącznie do telefonów komórkowych (ale też, nie tych korzystających z zestawów głośnomówiących).

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama