| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Utrata prawa jazdy > Zakaz prowadzenia pojazdów a jazda na skuterze (motorowerze)

Zakaz prowadzenia pojazdów a jazda na skuterze (motorowerze)

Mało osób zdaje sobie sprawę, że sądowy zakaz prowadzenia pojazdów tyczy się zazwyczaj także motorowerów (skuterów). Kiedy zatem można jeździć motorowerem, mimo posiadania sądowego zakazu jazdy pojazdami?

Nadużywanie alkoholu jest polskim społeczeństwie zjawiskiem nie tyle częstym co właściwie powszechnym. W trakcie kilkudniowych weekendów Policja zatrzymuje od 1500-2500 pijanych kierowców. Świadomość, że mogą stracić prawo jazdy a przez to także często i pracę, nadal jest lekceważona.

Zakaz prowadzenia pojazdów a jazda skuterem

Wielu kierowców, którzy w wyniku decyzji sądu utracili uprawnienia do kierowania autem, przesiada się na alternatywne środki transportu, w tym m.in. na motorower. Określany powszechnie mianem skutera, ten dwukołowy pojazd stał się niejako ratunkiem dla osób, które najczęściej świadomie usiadły za kierownicę auta będą pod wpływem alkoholu. Jak się okazuje, to czy faktycznie mogą się nim poruszać nie jest już takie oczywiste. Dlaczego?

Zobacz też: Mandat za jazdę na skuterze a prawo jazdy na samochód – konsekwencje

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych a jazda skuterem

W polskim społeczeństwie pokutuje przeświadczenie, że zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nie dotyczy motorowerów. Niestety, jest to błędne myślenie. Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w artykule 2 pkt.1 ust. 10 wyraźnie określa, że pojazd mechaniczny to:

  • pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, motorower i przyczepa określone w przepisach ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Jeśli więc kierowca otrzymał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechaniczny na określony czas to nie może poruszać się skuterem nawet jeśli pojemność jego silnika jest mniejsza niż 50 cm3.

Zobacz też: Jakie pojazdy można prowadzić pod wpływem alkoholu?

Zakaz prowadzenia pojazdów samochodowych a jazda skuterem

Istnieją jednak sytuację, które pozwalają na jazdę motorowerem. Jeśli sąd wydał zakaz prowadzenia pojazdów samochodowych to osoba skazana takim wyrokiem, może używać motoroweru bowiem nie jest to pojazd samochodowy (do niego zaliczają się samochody osobowe i ciężarowe, motocykle, taksówki, autobusy – ustawa P.R.D.). Poza tym, jeśli nasz motorower posiada silnik o poj. skok. mniejszej niż 50 cm3, ale można go napędzać siłą własnych mięśni (starsze modele mają pedały jak przy rowerze) to także można się nim poruszać.

Zobacz też: Stan po spożyciu alkoholu a stan nietrzeźwości

Zakaz prowadzenia pojazdów określonej kategorii

Pewną szansą dla osób, które straciły prawo jazdy, ale chcą lub muszą się poruszać motorowerem, jest wnioskowanie do sądu prośby o wyłączenie z zakazu określonych typów pojazdów. Jeśli bowiem kierowaliśmy autem osobowym po pijanemu, to istnieje szansa aby sąd zakazał nam prowadzenia tylko pojazdów należących do kategorii B. Przyznanie się do winy, wyrażenie skruchy i pokazanie przed sądem, że kierowca jest świadomy czynu jakiego się dopuścił może pomóc w zachowaniu innych kategorii prawa jazdy.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Monika Chylińska

Architekt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK